Metamorfoza włosów

Witajcie !

Dziś przygotowałam dla Was opis przypadku prawdziwej metamorfozy włosów, która zadziała się na moich oczach i z moim skromnym udziałem. Zapraszam Was do zapoznania się z całą historią 14 miesięcy pracy nad skórą głowy, organizmem i włosami.

Opis przypadku

Klientka lat 21 zgłosiła się do mnie w lutym 2021 z intensywnie przerzedzonymi włosami na całej skórze głowy.

Wypadanie włosów trwało rok. Klientka w międzyczasie zgłosiła się do dermatologa, jednak zaproponowane leczenie nie przyniosło prawidłowych efektów terapeutycznych.

Kilka miesięcy przed wizytą ze względu na stosowanie diety wegetariańskiej od 10 roku życia klientka wykonała na własną rękę wyniki morfologii, żelaza i ferrytyny. Jak pokazały wyniki laboratoryjne, zmagała się z silnym niedoborem żelaza.

Po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu i braku osiągnięcia efektu uzupełnienia niedoboru żelaza środkami farmakologicznymi w styczniu 2021 roku została skierowana na transfuzję krwi.

Jak się okazało, klientka przed wykonaniem badań z krwi nie miała ogólnych objawów wskazujących na tak mocną anemię. Swój stan zdrowia oceniała jako dobry. Odczuwała jedynie dość szybkie męczenie się podczas pracy lub wysiłku.

Wywiad

Klientka w dniu pierwszej wizyty powiedziała, że myje głowę codziennie – skóra głowy i włosy się przetłuszczają. Przewlekle odczuwa swędzenie skóry oraz boryka się z łupieżem, którego nie jest w stanie niczym usunąć.

Diagnostyka trychologiczna

Obraz mikrokamery wskazywał na łojotok suchy, czyli nadprodukcję gruczołów łojowych przy skórze suchej odwodnionej. Dodatkowo z wywiadu okazało się, że klientka ma oznaki AZS.

Skóra głowy była odwodniona, przesuszona i w stanie zapalnym. Duże ilości zrogowaciałego naskórka zalegały w mieszkach włosowych, jak i między mieszkami.

Kompleksowe postępowanie

Klientce została zaproponowana bezinwazyjna terapia trychologiczna (zabieg był wykonywany 1 w miesiącu w serii 4) następnie przy kontynuacji odpowiedniej pielęgnacji domowej i suplementacji zabiegi były wykonywane z częstotliwością 1 na 3 miesiące (do maja tego roku zostały wykonane kolejne 4 zabiegi) .

Diagnostyka trychologiczna dotyczyła utraty włosów na tle telogenowym związanej z niedoborem żelaza oraz złym stanem skóry głowy.

Efektem terapii było:

  • Zatrzymanie wypadania,
  • poprawa kondycji skóry głowy,
  • poprawa jakości łodygi włosa.

Podsumowując

Kompleksowo dobrana terapia dotycząca systematycznej pielęgnacji domowej, zabiegowej oraz odpowiedniej suplementacji doprowadziła do odrostu prawidłowej ilości włosów. Zmianie uległa kondycja łodygi włosa, chociaż do tej pory końcówki mają tendencję do rozszczepów poprzecznych, co jest związane ze wzrostem tej części włosa jeszcze z mocno dysfunkcyjnej skóry.

Skąd wzięły się tak dobre efekty terapii?

Zdecydowanie wiek klientki sprzyjał tak szybkiemu odrostowi włosów – im młodszy organizm tym, lepsze efekty terapeutyczne jesteśmy w stanie uzyskać.

Rodzaj utarty włosów jaką miała klientka, czyli telogenowa sprzyja bardziej prawidłowemu odrostowi włosów jeśli w porę zareagujemy (bardziej niż przy utracie androgenowej związanej z miniaturyzacją mieszka włosowego).

Systematyczność klientki zarówno w terapii zabiegowej, jak i domowej była głównym kluczem do sukcesu.

Odpowiednio i kompleksowo dobrana pielęgnacja oraz terapia pomogły w odbudowie skóry głowy, co sprzyjało wzrostowi prawidłowych włosów.