Minoksidyl opinie, skutki uboczne, fakty i mity

Kochani! 

Dziś chciałabym omówić Wam w szerszy sposób zastosowanie i działanie najbardziej popularnego preparatu stosowanego w medycynie do leczenia różnego rodzaju łysień. Minoksidil to właśnie  preparat, o którym dziś będę pisać – jedni go kochają inni nienawidzą,

Zapraszam do przeczytania 🙂 

Minoksydyl

Minoksydyl to pod kątem chemicznym organiczny związek z pierścieniem aminowym – fizycznie to biały, bezwonny  proszek. 

Początkowo został wynaleziony do leczenia nadciśnienia. Rozszerza światła naczyń krwionośnych poprzez wpływ na budujące je mięśnie gładkie. Jest lekiem działającym silnie hipotensyjnie – obniża ciśnienie krwi.

Niestety jest to lek starej generacji, został wycofany z leczenia nadciśnienia, ponieważ  powodował poważne skutki uboczne – przyspieszał akcję serca i powodował pogłębienie choroby wieńcowej. 

Pozytywnym efektem ubocznym jego działania była jednak poprawa kondycji włosów pacjentów, którzy go stosowali dlatego nie zrezygnowano w 100% z tej substancji i na chwile obecną wskazania do leczenia są jedynie miejscowe – polegaja na nakładaniu na skórę owłosioną głowy preparatu 2 x dziennie co najmniej przez 6 miesięcy – nieprzerwanie. 

Popularność tego preparatu jest tak duża, że obrósł on swego rodzaju różnymi opiniami wśród osób, które kiedykolwiek próbowały go używać. Jakie są te najczęściej się powtarzające? Oto kilka z nich.

Minoksydyl leczy łysienie na tle androgenowym

MIT 

Minoksidyl to substancja rozszerzająca naczynie krwionośne mieszka włosowego – im jest ono szersze tym więcej przepływa przez nie krwi i mieszek jest bardziej odżywiony. Minoksidil nie wywiera działania antyandrogenowego.

Minoksydyl wysusza skórę głowy

FAKT

Podstawowym rozpuszczalnikiem dla minoksidilu jest etanol i to on jest w głównej mierze odpowiedzialny za podrażnienie skóry podczas stosowania leku. Alkohol wysusza skórę, zaburza barierę hydro-lipidową. Zwiększa jej reaktywność. Skóra po długotrwałym jego stosowaniu może silnie się zaczerwieniać i dawać odczucie dyskomfortu.

Minoksydyl wysusza włosy.

FAKT 

Powód taki jak wyżej – nie sam minoksydyl, a środek w jakim, jest rozpuszczony, wysusza skórę i włosy od nasady. Z tego powodu przez kilka miesięcy stosowania głównie przy włosach długich można zaobserwować wysuszenie łodygi włosa i jej mniejszą odporność na stylizację czy farbowanie.

Po odstawieniu minoksidylu nasila się proces wypadania włosów

FAKT 

Po odstawieniu minoksydylu np. przez pogorszenie kondycji skóry lub brak efektu terapeutycznego albo też z jakiegokolwiek innego powodu  światło naczynia krwionośnego się zwęża, co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi i tym samym może wywołać wejście stymulowanego w taki sposób włosa w przedwczesną fazę wypadania.

Kobiety nie powinny stosować minoksydylu 5% 

FAKT 

Na niektórych ulotkach producenci tego leku wprowadzili zapis, że kobiety nie powinny stosować go w ogóle… Jednak to przeciwskazanie nie jest zbytnio respektowane, chociażby z tego powodu, że od jakiegoś czasu preparat jest dostępny bez recepty. 

W przypadku stosowania go przez kobietę należy bacznie obserwowoać orgaznim-czy nie występują zawroty głowy, spadki ciśnienia, czy nie wzmacniają się włosy w innych miejscach oprócz skóry głowy itp. Jeśli coś niepokojącego zaczyna się dziać, należy bezzwłocznie zakończyć stosowanie leku. Ciekawostką jest, że kobiety wieczorną porcję leku powinny zastosować nie później niż 2 godziny przed położeniem się spać.

Minoksidyl jest jedynym lekiem stosowanym do miejscowego leczenia łysienia u mężczyzn

FAKT

Ogólnie rzecz ujmując środków leczniczych na łysienie do stosowania miejscowo, jest bardzo mało, a tych, z których mogą korzystać mężczyźni w zasadzie jest tylko minoksidyl. 

Sposób użycia minoksidylu – czy im więcej go zastosuję tym lepiej?

MIT

10 pompek preparatu, czyli 1 ml preparatu na jedno smarowanie – maksymalnie dziennie można rozprowadzić po skórze głowy nie więcej niż 2 ml preparatu. Nie zalecane jest przekraczanie tej dawki.

Dodatkowo po nałożeniu i wmasowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce, ponieważ chociażby nasze dzieci czy  czworonożni pupile nie powinni mieć bezwzględnie nawet pośredniego kontaktu z tą substancją. 

Jeśli macie jakieś dodatkowe przemyślenia na temat tego specyfiku chętnie się z nimi zapoznam. 

Kochani minoksidyl to substancja, która jest wpisana w kanon leczenia utraty włosów głównie na tle androgenowym. Na chwilę obecną każda z osób borykająca się z nadmierną utratą włosów może zakupić ten produkt w aptece. Musicie jednak mieć świadomość: jaki to rodzaj preparatu, jaki ma wpływ na organizm i jeśli zdecydujecie się na jego długotrwałe stosowanie, musicie pamiętać, aby bacznie obserwować stan swojego organizmu i skóry głowy, ponieważ jego efekty uboczne nie są dla zdrowia obojętne.