Kozieradka i olej rycynowy działanie na włosy

Kwiat kozieradka i rącznik

Oprócz jajka (którego wsmarowywanie w skórę głowy pozwolicie pominę) najczęściej wymienianymi przez Was domowymi medykamentami stosowanymi przeciwko wypadaniu włosów są kozieradka i olej rycynowy. Każdy stosuje – mało kto wie jakie działanie lub jakie składniki wyróżniają te dwa substytuty roślinne w walce z nadmiernym wypadaniem włosów.

Dzisiaj troszkę to wszystko wyjaśnię tak abyście świadomie korzystali z tego typu domowych preparatów.

Kozieradka lekarska lub inaczej pospolita

Inne nazwy: greckie siano, boża trawka. Roślina uprawna pochodząca z Azji, jednoroczna. W Europie ze względu na dużą ilość zawartości białka oraz mikro i makroelementów uprawiana ze względów pastewnych dla zwierząt hodowlanych oraz po części ze względów farmakologicznych.

Farmakologiczne zastosowanie kozieradki pospolitej

Do przygotowania preparatów leczniczych stosowane jako substraty są nasiona kozieradki. Kozieradka przyjmowana doustnie wywiera dobroczynne działanie na organizm:

  • obniża poziom cukru we krwi
  • obniża poziom cholesterolu we krwi
  • działa leczniczo na błonę śluzową żołądka
  • wywiera wpływ fitoestrogenny na organizm (nie polecana do terapii doustnej u mężczyzn)
  • stosowana do leczenia objawów menopauzy u kobiet w okresie klimakterium

Kozieradkę można stosować doustnie jako środek leczniczy jednak należy pamiętać, że może ona być również środkiem zwiększającym laktację (nie polecana w przypadku wysokiego poziomu prolaktyny). Według Ajurvedy jest też środkiem wczesnoporonnym dlatego nie polecana jest u kobiet w trakcie starania się o zajście w ciążę.

Napary i wyciąg z nasion kozieradki mają duże ilości niacynamidu, witaminy z grupy B. Powstaje ona podczas obróbki termicznej nasion. To właśnie dużym ilościom witaminy PP kozieradka zawdzięcza swoje właściwości stymulujące wzrost włosów.

Dodatkowo w składzie naparu znajdują się takie pierwiastki jak żelazo, selen, magnez czy potas, które też wywierają pozytywny wpływ na kondycję i wzrost włosów.

Kozieradka posiada również działanie bakteriostatyczne .Stosowana w postaci doustnej jako lek przeciwpasożytniczny lub zewnętrznie do przemywania owrzodzeń krost i stanów zapalnych skóry jako środek antybakteryjny.

Olej rycynowy

To drugi z kolei ulubieniec domowych terapii przeciwko wypadaniu włosów.

Olej rycynowy jest bardzo gęsty stąd najlepiej zmieszać go z innymi składnikami oleistymi gdyż sam w dużych ilościach jest bardzo trudny do zmycia ze skóry głowy.

Olej rycynowy skład:

  • 80% kwas rycynolowego
  • 7 % kwasu oleinowego
  • 2% kwasu linolowego

Kwas rycynolowy – ma właściwości pobudzające krążenie zatem przydaje się w mieszku włosowym. Dodatkowo nawilża i odżywia skórę. To dzięki jego wysokiej zawartości olej ten wyróżnia się wśród specyfików stymulujących wzrost włosów

A zatem kozieradka i olej rycynowy to substancje, które zawierają składniki mające stymulować krążenie na skórze głowy. Mogą one uzupełniać terapię przyspieszającą wzrost włosów, stosowane miejscwo z pewnością nie zaszkodzą natomiast raczej nie opierałabym efektów terapii tylko i wyłącznie o ich działanie, ponieważ może ono być najzwyczajniej zbyt delikatne.

Gotowe preparaty trychologiczne dużo bardziej stymulują krążenie co więcej czasami okazuje się, że trzeba nawet rozbudować naczynia krwionośne zabiegami inwazyjnymi ażeby było co stymulować jeśli chodzi o krążenie w skórze głowy.