Przeszczep włosów u kobiet -metoda DHI

Direct Hair Implantation (DHI) – to metoda trwałego przeszczepiania włosów, która różni się nieco od najbardziej popularnej metody przeszczepiania włosów FUE. Metoda DHI jest szczególnie polecaną metodą przeszczepiania włosów u kobiet dlatego właśnie z tego powodu poświęcam jej dzisiejszy wpis.

Jakie są podobieństwa i różnice między DHI i FUE oraz jak szczegółowo wygląda przeszczep metodą DHI? Zapraszam Was serdecznie do zapoznania się z całością artykułu.

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny

Nadmierna utrata włosów u kobiet może być spowodowana uwarunkowaniem genetycznym, wahaniem gospodarki hormonalnej, zmianami w ciele dotyczącymi wagi czy wieku, niewłaściwą dietą, brakiem składników odżywczych lub pierwiastków.

Najtrudniej jeest walczyć z uwarunkowaniami genetycznymi. Są one często na tyle obciążające, że spowodowaną nimi utratę włosów ciężko odwrócić. Właśnie dlatego czasami ostateczną metodą odtworzenia odpowiedniego zagęszczenia włosów może być ich przeszczepienie.

Przeszczepy włosów u kobiet są mało popularne, ponieważ do tego zabiegu należy zgolić włosy. Z tego powodu rzadko która Pani podejmuje się wykonania zabiegu. Podejmując decyzję o rezygnacji z zabiegu należy pamiętać o kilku ważnych aspektach, które przemawiają za tym, że przeszczep włosów to dla kobiety ważna sprawa. Pogłębiająca się utrata włosów to nie tylko dokuczliwa zmiana w wyglądzie, ale często bardzo duże poczucie dyskomfortu psychicznego i brak samoakceptacji. Stąd właśnie w niektórych przypadkach przeszczep to jedyny ratunek zadbania o swój wygląd, zadbania zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Przeszczep włosów DHI – co to?

DHI to metoda trwałego przeszczepienia włosów z miejsca dawczego w miejsce biorcze. Pierwszy etap przeszczepu to proces ekstrakcji. Mieszki pobierane są z części potylicznej tak jak w metodzie FUE za pomocą urządzenia (mikro motor). Następnie przechowywane są do momentu wszczepienia w roztworze soli fizjologicznej. Wszczepia się je w miejsce biorcze za pomocą kilku piór (choi penów) tam gdzie na głowie pacjentki jest widoczny ubytek lub włosy są przerzedzone. Miejsce biorcze pozostaje niezmienione. Włosy w zagęszczanym miejscu pozostają tej samej długości, a nowe mieszki włosowe doszczepia się do tych, które już tam rosną. Z tego powodu metoda DHI świetnie sprawdza się do uzupełnienia przerzedzeń takich, jakie występują u kobiet na szczycie głowy, które tracą włosy na tle androgenowym. Skoro jest możliwość uniknięcia tego niezbyt przyjemnego etapu ogolenia całej głowy trzeba szerzyć świadomość, że jest taka możliwość transplantacji włosów, w której nie trzeba golić głowy całościowo i jest ona dedykowana w większości kobietom. 

Przeszczep włosów metoda DHI Estecapelli Stambuł

Czy metoda DHI to metoda bez golenia włosów na głowie?

Prawdę mówiąc nie zupełnie bez golenia. Włosy w części biorczej na długości mogą pozostać niezmienione, jednak aby pobrać mieszki włosowe do przeszczepu, należy wygolić część dawczą czyli zrobić tzw. „okienko” wielkości karty kredytowej na potylicy. Obszar ten nie jest duży i można go przykryć resztą długich włosów. Włosy pobierane są z potylicy, czyli tylnego obszaru głowy, ponieważ właśnie tam włosy są najbardziej gęste, oraz najmniej podatne na wypadanie hormonalne. Często właśnie wzór łysienia u mężczyzn tworzy z włosów taki owal wokół korony głowy. To właśnie dlatego, że włosy z potylicy nie ulegają wypadaniu hormonalnemu, tak jak włosy na szczycie głowy.

Jeśli włosy w miejscu biorczym zostaną tej samej długości różnica w długości włosów będzie w pewnym momencie widoczna jeśli wszczepione grafty zaczną odrastać. Widoczny będzie również proces gojenia się skóry w miejscu gdzie zostały wszczepione nowe mieszki włosowe.

Zalety metody DHI:

  • Mniejsza ingerencja w wygląd całościowej fryzury niż przy metodzie FUE.
  • Sprawny, szybki przeszczep.
  • Minimalne ryzyko uszkodzenia prawidłowych mieszków włosowych w miejscu przeszczepu.
  • Zabieg jest trwały dożywotnio.
  • Włosy z potylicy zachowują swoje właściwości nawet w nowym środowisku, czyli na przykład na zakolach, lub koronie głowy ze względu na brak na ich powierzchni receptorów hormonozależnych.
  • Okres gojenia przy metodzie DHI jest w zasadzie krótszy niż przy metodzie FUE, ponieważ mieszki wszczepiane są bezpośrednio w skórę, bez uprzedniego otwierania kanałów skóry ostrzem szafirowym, jak to robimy w metodzie FUE.
  • Stąd otwory skóry przy metodzie DHI mają mniejszą średnicę niż w FUE i szybciej się goją. W metodzie FUE gojenie trwa około 10 lub 11 dni, natomiast DHI około 9 dni.

Wady metody DHI:

  • Metoda ze względów technicznych i precyzyjności jest dużo trudniejsza niż FUE dlatego zespół wykonujący przeszczep musi być wysoce wykwalifikowany.
  • Droższa metoda od FUE.

Przeszczep to wciąż nie wszystko

Pamiętajcie jednak, że trwałość efektów zależy w dużej mierze od podejścia pacjenta i tego, jak dba o włosy przez pierwsze miesiące po przeszczepie. Odpowiednia pielęgnacja ma ogromny wpływ na przyjęcie się nowych włosów, dlatego właśnie stała opieka trychologiczna jest niezbędnym elementem dalszego postępowania zarówno przy włosach przeszczepionych jak i tych, które rosną w swoim naturalnym umiejscowieniu.

Bardzo dziękuję za pomoc w zrealizwoaniu wpisu klinice EsteCapelli, która mieści swoją siedzibę w Stambule. Dziękuję zarówno za pomoc merytoryczną jak i możliwość udostępnienia zdjęć i filmiku.