Wpływ antykoncepcji hormonalnej na włosy

Antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek przyjmowanych doustnie służy do zapobiegania zajścia w nieplanowaną ciążę. Stosowana może być również jako środek leczniczy w przypadku rozregulowania cyklu menstruacyjnego czy obitych krwawień cyklicznych.

Metod i generacji środków antykoncepcyjnych jest wiele. Jak poszczególne z nich wpływają na stan włosów i skóry głowy?

O tym w dzisiejszym wpisie.

Środki antykoncepcyjne dzielą się na cztery generacje. Pierwsza z nich powstała już w latach 60-tych XX w.

Antykoncepcja pierwszej generacji

Antykoncepcja ta składała się z dwóch składników (pochodnych estrogenów i progesteronu) obydwa hormony były stosowane w dużej dawce stąd ze względu na możliwość wystąpienia efektów ubocznych (hormonozależnych nowotworów jajników, piersi i macicy) zostały całkowicie wycofane z obrotu. Ich wpływ ze względu na znaczące zwiększenie hormonów żeńskich powodował poprawę kondycji skóry i włosów (zmniejszały łojotok skóry, powodowały, że podczas ich stosowania włosy w znaczny sposób zyskiwały na jakości i wyglądzie).

Antykoncepcja drugiej generacji

Ta generacja została wprowadzona w latach 70-tych XX w. W jej składzie znajdują się także wysokie ilości hormonów (chociaż i tak dużo mniejsze od składów antykoncepcji w pierwszej generacji). Są to głównie lewonolgestrel (wybiórcza pochodna progesteronu) noretysteron ( pochodna androgenowa). W przypadku skóry lewonogestrel połączony z estrogenem dawał podobny wpływ na włosy i skórę jak środki pierwszej generacji. Gorzej z działaniem noretysteronu, który jako pochodna androgenowa mógł nasilać działanie androgenowe czyli łysienie na tle androgenowym, łojotok i trądzik.

Antykoncepcja trzeciej generacji.

Może wielu z Was to zaskoczy ale np. octan cyproteronu, który i tak niechętnie jest przepisywany przez ginekologów ze względu na wysoką dawkę hormonów, a ma silne działanie antyandrogenowe należy właśnie do tej grupy generacji (ciekawe odniesienie do tego ile hormonów było w środkach drugiej i pierwszej generacji).

W każdym razie octan cyproteronu ma najsilniejsze działanie antyandrogenne spośród składników antykoncepcyjnych trzeciej generacji, które stosuje się do leczenia łysienia na tle androgenowym, trądziku hormonozależnego lub nadmiernej ilości androgenów czy hirsutyzmu u kobiet.

Na chwilę obecną ginekolodzy zalecają stosowanie octanu cyproteronu od trzech miesięcy do maksymalnie sześciu pod stałą kontrolą parametrów krwi. Octan cyproteronu stosowany jest w ciężkich przypadkach trądziku u kobiet, łysienia na tle androgenowym oraz hirsutyzmu. Pod kontrolą lekarza może być również stosowany u mężczyzn, którzy mają zbyt wysoki poziom androgenów. Inne składniki trzeciej generacji to między innymi:

  • Norgestimat – (progesteron o niskim działaniu androgenowym, który mimo androgenowego pochodzenia jak donoszą badania zmniejsza trądzik, łojotok i łysienie androgenowe oraz hirsutyzm).
  • Desogestrel – pochodna progesteronu o niskim działaniu androgennym, który nie ma działania antyandrogenowego. Jest stosowany w preparatach dwuskładnikowych jak również jednoskładnikowych tzw. minipigułce. W przypadku jednoskładnikowej antykoncepcji nasila łojotok skóry. Może również prowadzić do przerzedzania się włosów na tle androgenowym lub łysienia łojotokowego.
  • Gestoden – pochodna testosteronu. Stosowany w połączeniu z estrogenem w dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Brak działania antyandrogenowego. W zależności od wrażliwości organizmu może ale nie musi prowadzić do powstawania zmian trądzikowych czy łysienia androgenowego.

Jak widać w przypadku jakichkolwiek problemów na tle hormonlanym czy nadwrażliwości organizmu na androgeny decydując się na antykoncepcję hormonalną trzeba ją właściwie dobrać. U kobiet z łysieniem na tle androgenowym prawdopodobnie sprawdzą się tylko octan cyproteronu oraz norgestimat. Reszta może nie mieć wpływu lub mogą potęgować wypadanie włosów lub łojotok.

Antykoncepcja czwartej generacji

To najnowszy rodzaj antykoncepcji, w której skład wchodzą pochodne progesteronu niestosowane we wcześniejszych generacjach. Ilość zawartego hormonu jest śladowa. W skład antykoncepcji czwartej generacji wchodzą:

  • Drospirenon – składnik, który posiada działanie anty-androgenne. Jest używany do kontynuacji terapii trądziku hormonozależnego lub łysienia na tle andrgoenowym wśród kobiet, u których był stosowany octan cyproteronu. Jest bardziej bezpieczny i ma mniej skutków ubocznych od octanu cyproteronu, a jednocześnie podtrzymuje uzyskane efekty antyandrogenowe.
  • Octan nomegestrolu ma dużo powinowactwo do receptorów progesteronu (10 razy większe niż sam progesteron). Stosowany przy zaburzeniach miesiączki lub niedoborach progesteronu.
  • Dienogest – nie ma właściwości estrogennych ani androgennych. Jest również pochodną progesteronu.

Składniki antykoncepcji czwartej generacji mają znikome ilości hormonów. Jednak tak samo jak przy preparatach trzeciej generacji muszą być indywidualnie dobrane szczególnie u kobiet z nadwrażliwością lub nadmiarem androgenów po to żeby przeciwdziałać antyandrogenom lub nie wpływać na potęgowanie ich działania.

O doborze antykoncepcji hormonalnej decyduje indywidualnie lekarz ginekolog. Nie mniej jednak warto jest mieć informację na temat tego jaki wpływ dany preparat może wywierać na organizm szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.

To tylko kilka najpopularniejszych substancji stosowanych w antykoncepcji hormonalnej. Jaki nie byłby składnik aktywny, który stosujecie warto sprawdzić czy ma on działanie androgenne czy antyandrogenne, ponieważ ma to przy długotrwałym stosowaniu ogromny wpływ na skórę głowy i włosy.

Zdjęcie: https://wylecz.to/antykoncepcja/antykoncepcja-hormonalna/?__cf_chl_jschl_tk__=bb97a52ad5b216a69801ee10f2786cf1b9843a60-1592665499-0-AQy25fnAPLctiKFjSzA2u2MxR0DirUqqPFgTtl5h-pqED5Tg_6gfz4-v_9o_cCkSip8O2EPzLjotHpUsCxbn8_H3ShKY9n-IvD-EZ27ymXnO5PGNdBSnfKOxM29uIw8BL48AMfi-O8ABI3CZqF_ftfHzjv7m1CE_9sByW3kPqEsgMq4fdWjxURtW0_IsnGnoZRLYjsunJIBaL6i3frDpko9TA9UoPgKYMrVhGfMXS0HWyT4p87f4gKUUZJ-qtg6rSet_cRv1q6yTQe_CQUNS_gV-YLz1653s8s1PXOPO-TKGTpXm_fPAnyGz3M61zlmo6g