Dekoloryzacja włosów

Kiedy zawita w Twojej głowie pomysł, żeby zmienić kolor włosów na zupełnie inny np. z czarnego przefarbować się na rudy i zgłosisz się z tym pomysłem do swojego fryzjera – do jego głowy przyjdzie jedna myśl – dekoloryzacja.

Co to jest dekoloryzacja i jakie są jej rodzaje?

Dekoloryzacja to nic innego jak usuwanie koloru z włosów, głównie ciemnych pigmentów, które są komponentami farb.

Dekoloryzacja może odbywać się na dwa sposoby:

  • Za pomocą rozjaśniacza – to szybki ale dość drastyczny sposób pozbywania się z włosów niechcianego koloru. Szczególnie niepolecany gdy do ostatecznej koloryzacji znowu będzie użyta farba z nawet niewielkim stężeniem rozjaśniacza.
  • Za pomocą tzw. ściągaczy koloru – są to produkty bez amoniaku, wody utlenionej. W delikatny sposób zdejmują niechciany kolor jednak sam proces jest długi i czasami nieskuteczny.

Podczas dekoloryzacji zarówno klient jak i fryzjer powinni być bardzo uważni – proces dekoloryzacji włosów trwa bardzo długo i trzeba go co chwilę kontrolować.

Negatywne skutki dekoloryzacji mogą się przydarzyć zawsze i każdemu – czasami są widoczne od razu, a czasami ujawniają się po pewnym czasie.

Jakie są negatywne efekty dekoloryzacji?

  • Pęknięcia łodygi włosa tzw. rozszczepy poprzeczne.
  • Kruszenie się włosów na różnych długościach.
  • Suchość łodygi.
  • Brak możliwości zapuszczenia włosów na długość.
  • Usunięcie łuski zewnętrznej z powierzchni włosa.
  • Rozwarstwianie się włókien keratyny.
Zerwana łuska zewnętrzna włosa. Widoczne włókna łańcuchów keratyny. Powiększenie x1000.

Co zrobić kiedy dekoloryzacja zniszczy włosy?

Wiadomo, że w miejscu gdzie powstało uszkodzenie łodygi włos jest już nieodwracalnie zniszczony. Niestety żadna z Pań zazwyczaj nie jest zdecydowana na radykalne ścięcie włosów więc trzeba próbować i systematycznie uzupełniać ubytki we włosie, po to żeby nie wyglądał on „aż tak źle”.

Na rynku trychologicznym jak i fryzjerskim dostępnych jest wiele rekonstruktorów. Ważne jest żeby dobrać odpowiedni preparat dla danego włosa i stopnia zniszczenia. Nie obędzie się tutaj również bez odpowiedniej pielęgnacji domowej.

Podczas zabiegów warto jest również stymulować włosy do wzrostu, ponieważ jeśli macierz mieszka włosowego będzie pobudzona może zacząć produkować włos szybciej – a to ułatwi hodowanie zdrowych włosów i zapuszczanie ich na długości.

Odrost od skóry głowy tych samych włosów, które wcześniej zostały poddane dekoloryzacji. Powiększenie x1000.

Podejmując się dekoloryzacji pamiętajcie, że jest to bardzo poważny zabieg, który w ekstremalnych przypadkach może skończyć się nawet dosłownym odpadaniem kawałków włosa już podczas spłukiwania dekoloryzatora. W końcu keratyna to białko. Jest podatna na uszkodzenia i nietrwała w stosunku do mocnej chemii.

Zdjęcie ku przestrodze. Efekt niekontrolowanej dekoloryzacji.