Łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca?

Często zadawane pytanie.

Zaraz po wypadaniu włosów kolejnym powodem, dla którego klienci zgłaszają się do gabinetu trychologicznego są schorzenia skóry głowy. Na powierzchni skalpu często powstają zmiany, których nie da się jednoznacznie zdefiniować. Najczęściej jest to raczej łojotokowe zapalenie skóry – piszę raczej, ponieważ równie często ciężko samym dermatologom zdiagnozować czyli odróżnić je od łuszczycy.

Klienci przychodząc na komputerową analizę trychologiczną, pytają i proszą o jednoznaczne rozróżnienie tych dwóch schorzeń. Ja jako trycholog kosmetologiczny mogę tylko stwierdzić, jaki jest rodzaj skóry i to, że na skórze występują zmiany łuszczące, erytrodermiczne o nieznanym pochodzeniu – dalece mi od diagnozowania tego co ciężko jest ustalić nawet lekarzom.

Jak w takim razie przy ciężkich zmianach skórnych jednoznacznie stwierdzić czy klient boryka się z ŁZS czy łuszczycą?

Oczywiście są na to sposoby.

Piszę o tym, ponieważ temat jest bardzo ważny chociażby z racji samego wyglądu skóry czy tego jak długo klienci czasami skarżą się na duże problemy i jeszcze większy dyskomfort jaki czują na skórze głowy.

Wracając do tematu – obydwa schorzenia są naprawdę paskudne, a samo wyprowadzenie skóry i złagodzenie jej stanu trwa zazwyczaj bardzo długo.

ŁZS ma swoje charakterystyczne umiejscowienie – oprócz skóry głowy może zajmować również powierzchnię brwi, skrzydełek nosa czy okolic małżowiny usznej, ale nie tylko – czasami jest to obszar czoła lub część policzka.

Co do łuszczycy to teoretycznie powinna ona umiejscawiać się oprócz skóry głowy również na łokciach czy kolanach – jednak nie zawsze tak jest, czasami jej objawy obejmują tylko okolicę skóry głowy i np. karku.

Charakterystyczne dla łuszczycy są również objawy, o których pisałam już wcześniej ale przypomnę je również tu.

Objaw Auspitza

Charakterystyczny dla łuszczycy, dotyczy również zmian na skórze głowy. Objaw ten polega na wystąpieniu punktowego krwawienia w miejscu zdrapania. Przyczyną tego stanu jest płytsze, niż w skórze zdrowej, położenie naczyń krwionośnych.

Objaw Köbnera

Dotyczy tylko aktywnej fazy łuszczycy, nie występuje podczas remisji choroby. W przypadku aktywnej fazy tej choroby bezwzględnie nie można wykonywać żadnych peelingów mechanicznych skóry głowy czy ciała. W miejscu nawet lekkiego zadrapania czy zarysowania skóry po 8-14 dniach w miejscu zadrapania mogą pojawić się nowe zmiany łuszczycowe.

Objaw świecy stearynowej

Kolejny charakterystyczny dla łuszczycy objaw, polegający na tym, że po zdrapaniu grudek i łusek pokrywających skórę powierzchnia pod nimi wygląda jakby była pokryta warstwą błyszczącej stearyny.

 

Jeśli dalej ciężko jest zdiagnozować lub rozróżnić łuszczycę od ŁZS warto jest przyjrzeć się paznokciom czy nie występuje na ich powierzchni tzw. objaw naparstka czyli wgłębienia na płytce.

Pamiętam taki przypadek, że robiłam zabieg na skórę głowy u klientki, która miała bardzo nadmierne rogowaciejący naskórek praktycznie na całej powierzchni skalpu –diagnoza lekarska była jednoznaczna łojotokowe zapalenie skóry.

Dopiero podczas zabiegu kiedy ze zmiany przy delikatnym dotknięciu preparatem oczyszczającym zaczęły sączyć się kropelki krwi okazało się, że to nie ŁZS tylko aktywna faza łuszczycy.

Jak w takim razie jednoznacznie zdiagnozować skórę kiedy jej powierzchnię pokrywa problematyczne schorzenie i ciężko jest się go pozbyć?

Ostatecznością jest biopsja wycinka skóry.

Jeśli ciągle nie udaje się postawić trafnej diagnozy na podstawie badania klinicznego, badań serologicznych lub dermatoskopowych to właśnie biopsja może jednoznacznie wyjaśnić co dolega pacjentowi.

W przypadku ciągłych wątpliwości co do słuszności rozpoznania klinicznego wskazana jest wręcz biopsja skóry ze zmiany chorobowej i histopatologiczna weryfikacja rozpoznania.

Biopsja w wielu przypadkach pozostaje „złotym standardem” postępowania w wielu wypadkach wątpliwych diagnostycznie.

Pamiętajcie o tym. Czasami przy silnych zmianach skórnych, z którymi ciężko jest sobie poradzić warto kiedy inne metody zawodzą zrobić biopsję, żeby wiedzieć jak ukierunkować proces leczenia.

źródło grafiki tytułowej:  https://beatpsoriasis.org/psoriasis/