Jak często myć włosy?

Kolejna prosta rzecz, a jednak ciągle budząca wiele kontrowersji (zaraz po pytaniu czy suszyć włosy czy nie) 🙂

Notorycznie zdarza mi się odpowiadać na te pytanie podczas analizy trychologicznej. Dlatego postanowiłam poruszyć ten temat na forum bloga.

Jak często myć włosy?

Niestety z moich obserwacji wynika, że często spotykam osoby, które myją głowę za rzadko szczególnie mam tutaj na myśli te mające problem z nadmiernym łojotokiem, łupieżem czy świądem skóry głowy.

Podstawą pielęgnacji różnych przypadków jest oczywiście indywidualny dobór odpowiedniego preparatu, który dzień po dniu będzie mył skórę. Właśnie, dzień po dniu co drugi dzień, a może raz  w tygodniu? Ważne jest ustalenie częstotliwości mycia.

Patrząc na indywidualne potrzeby i rodzaj skóry głowy można wyróżnić co najmniej 3 grupy osób:
1 – osoby, które ze względu na rodzaj skóry (przetłuszczająca się) lub wykonywany zawód myją głowę codziennie,
2 – osoby, które ze względy na rodzaj skóry (sucha) mogą myć głowę co 2 maksymalnie 3 dni,
3 – dzieci w wieku od niemowlęcia do wieku dziecięcego oraz od wieku dziecięcego do wieku dojrzewania.

Przy terapii trychologicznej jeśli są takie wskazania najlepiej zwiększyć częstotliwość mycia głowy, po to żeby składniki aktywne preparatów miały jak najczęściej styczność ze skórą. W przypadku terapii trychologicznej musimy sobie uświadomić, że większość preparatów zmywa się po określonym czasie z powierzchni skóry więc im częściej będą miały styczność ze skórą tym lepiej.

Jeśli macie taką potrzebę – zwyczajnie swoją własną bez względu na rodzaj skóry, żeby myć ją codziennie to oczywiście jestem za jednak musicie bezwzględnie dobrać odpowiedni preparat do codziennego mycia. Szampon musi mieć wtedy bardzo delikatny skład – mam tu na myśli chociażby rodzaj składników aktywnych i myjących, które nieodpowiednio dobrane mogą doprowadzić do podrażnienia skóry lub tzw. łupieżu kosmetycznego.

Często słyszę o tym, że codziennie używacie szamponu przeciwłupieżowego. Nie jest to dla nikogo ani dla żadnej skóry dobre rozwiązanie. Typowy szampon przeciwłupieżowy ma bardzo silny skład, który wywiera wpływ zarówno na skórę głowy jak i włosy. Każdy szampon przeciwłupieżowy powinien być używany przez określony czas z określoną częstotliwością i tylko kiedy faktycznie występuje taka potrzeba.

Podczas terapii trychologicznej w zależności od rodzaju skóry i schorzenia zalecam, żeby myć głowę codziennie lub najrzadziej co 2 dni tak aby terapia ze względu na częsty kontakt ze skórą przyniosła jak najszybciej jak najlepsze efekty.

Mam nadzieję, że ten krótki wpis wyjaśnił Wam z jakich powodów lepiej myć głowę odpowiednio dobranym preparatem oraz dlaczego czasami lepiej myć ją częściej niż rzadziej.