
Zanim zaczniesz stosować finasteryd.
Wiem, że łysienie androgenowe u mężczyzn to bardzo poważna sprawa, wiem też, że łatwo jest uzyskać od lekarza dermatologa receptę na lek z finasterydem. I niestety wiem, że nie często – szczególnie mężczyźni czytają ulotki dołączone do tych leków.
Przeszukując Internet naliczyłam przynajmniej 25 różnych preparatów, które są dostępne na polskim rynku farmakologicznym, a w składzie mają tą samą substancję – finasteryd. Jak widać jest w czym wybierać.
Z racji tego, że wielu mężczyzn bardzo poważnie podchodzi do zahamowania procesu utraty włosów przygotowałam wpis, na którym skupiam się na najważniejszym aspekcie – efektach ubocznych jakie mogą wystąpić podczas terapii finasterydem.
Co to jest finasteryd?
Finasteryd to chemiczny związek organiczny z grupy steroidów, pozyskiwany w sposób syntetyczny. Jest inhibitorem enzymu 5 alfa reduktazy przekształcającego testosteron w jego bardziej aktywną formę – DHT. Finasteryd stosowany jest jako lek u mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego oraz w leczeniu łysienia androgenowego.
Kto nie powinien zażywać, a nawet dotykać tabletek z finasterydem?
Finasterydu nie podaje się kobietom i dzieciom. Lek jest szczególnie niebezpieczny dla płodu – może powodować zaburzenia rozwojowe płodów męskich. Ponieważ finasteryd może się wchłaniać przez skórę, kobiety w ciąży nie powinny nawet dotykać pokruszonych tabletek zawierających finasteryd. Co więcej jeśli partnerka pacjenta leczonego finasterydem jest lub może być w ciąży, należy unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem (np. przez zastosowanie prezerwatywy) lub zaprzestać stosowania finasterydu.
PSA (Prostate Specific Antigen)
Przed rozpoczęciem stosowania leku zawierającego substancję czynną finasteryd należy zrobić badanie z krwi swoistego antygenu sterczowego. Antygen ten wykorzystywany jest do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Test PSA nie ma jasno określonych norm. Interpretację wyniku należy każdorazowo pozostawić lekarzowi. Często przyjmuję się za górną granicę stężenie 4ng/ml, ale nawet niższe wartości rzędu 1-2 ng/ml mogą wymagać obserwacji u osób młodych oraz obciążonych dziedzicznie nowotworem stercza.
Wstępne informacje już opisałam – teraz przejdę do tematu głównego.
Przeglądając i podsumowując opisy z ulotek różne efekty są wpisane pod wieloma częstotliwościami.
Efekty uboczne, które muszą być natychmiast skonsultowane z lekarzem (jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej objawów, należy odstawić lek):
- obrzęk warg,
- języka lub twarzy,
- trudności w połykaniu lub
- pokrzywka oraz trudności w oddychaniu.
Bardzo częste – pojawiające się u 1 na 10 pacjentów:
- impotencja czyli osłabienie popędu płciowego.
Częste pojawiające się więcej niż u 1 na 100 pacjentów:
- zmniejszony popęd płciowy,
- zmniejszona ilość nasienia,
- nadwrażliwość piersi / powiększenie piersi,
- zaburzenia ejakulacji.
Rzadkie działania niepożądane (obserwowane u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów):
- ból jąder,
- świąd,
- pokrzywka,
- reakcje alergiczne, w tym obrzęk warg i twarzy.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (obserwowane u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- wydzielina z gruczołów sutkowych,
- małe guzki piersi lub sutka mogące wymagać usunięcia operacyjnego.
Działania niepożądane o nieznanej częstości:
- zmniejszenie popędu seksualnego, które może utrzymywać się po zakończeniu leczenia,
- depresja,
- kołatanie serca (uczucie nieregularnego, szybkiego lub gwałtownego bicia serca),
- zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
- zaburzenia seksualne (niezdolność do uzyskania erekcji i problemy z wytryskiem), które mogą utrzymywać się po zakończeniu leczenia,
- niepłodność u mężczyzn i (lub) niska jakość nasienia.
Po odstawieniu finasterydu opisywano powrót do prawidłowych wartości lub poprawę jakości nasienia.
W Stanach Zjednoczonych opisywane jest jeszcze więcej szczegółowych przypadków efektów ubocznych, o których można przeczytać na stronie:
Moi drodzy, podsumowując finasteryd to lek, który bez wątpienia działa na łysienie androgenowe. Nie można jednak bagatelizować lub nie brać pod uwagę efektów ubocznych jakie może wywołać jego stosowanie.
Decyzja o zażywaniu finasterdu zależy od Was jak również od lekarza prowadzącego. Warto jednak mieć świadomość konsekwencji jego stosowania jakie mogą przynieść dla Waszego zdrowia.