Oleje roślinne i kwasy tłuszczowe niezbędne w pielęgnacji skóry głowy i włosów

Faza lipidowa jest niezastąpionym składnikiem pozwalającym na utrzymanie mieszków włosowych i skóry głowy w dobrej kondycji. Jej obecność w przestrzeniach międzykomórkowych skóry jak i samych komórkach jest niezbędna. Stąd powinniśmy starać się uzupełniać ją wewnętrznie – poprzez odpowiednią dietę oraz zewnętrznie używając odpowiednich produktów do pielęgnacji.

Na jakie substancje powinno się zwracać uwagę najbardziej? Poniżej klika przykładów:

Naturalne oleje pochodzenia roślinnego, które warto znać:

  1. Olej z pestek drzewa Moringa – bogaty w kwas behenowy – nieutleniający się nasycony kwas tłuszczowy. Moringa olejodajna jest drzewem, które posiada w swoich nasionach najwięcej kwasu behenowego spośród wszystkich roślin oleistych. Kwas ten nabłyszcza włosy, chroni przed wysoką temperaturą i negatywnym wpływem środowiska, odbudowuje łuskę włosa ale jednocześnie jej nie obciąża.
  2. Czerwony olej z nasion Olejowca Gwinejskiego – stosowany do produkcji luksusowych środków myjących. Posiada charakterystyczny zapach. Jest olejem stałym. Tonizuje, normalizuje pracę gruczołów łojowych i chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. W swoim składzie posiada karoten, koenzym Q10, witaminy A i E . Chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Stosowany do pielęgnacji włosów łamiących się, suchych, porowatych i cienkich.
  3. Olej z nasion Meadowfoam –potocznie zwana „ łąkową pianą” roślina oleista występująca na terenach Ameryki Północnej. Olej z jej nasion tłoczony na zimno jest źrodłem witaminy A oraz E. Zmiękcza i nawilża skórę bez pozostawienia tłustego filmu. Stosowany do pielęgnacji suchej skóry głowy w celu jej odbudowy i regeneracji.
  4. Olej z awokado – polecany do pielęgnacji przesuszonej skóry oraz cienkich, delikatnych i długich włosów mających tendencję do wypadania. Jest skarbnicą wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry i wzrostu włosów witamin: z grupy B, witaminę E oraz D. Posiada również bardzo ważne pod względem trycholoicznym mikroelementy takie jak żelazo, cynk i mangan.
  5. Olej jojoba – przyczynia się do odbudowy cementu międzykomórkowego. Stosowany również do leczenia łupieżu i nadmiernego łojotoku, ponieważ wpływa na regulację wydzielania łoju przez gruczoły łojowe.

Kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego, które mają duże znaczenie w trychologii:

  1. Kwas linolowy –posiada w swoim łańcuchu 2 wiązania podwójne. Hamuje transepidermalną utratę wody. Reguluje czynność gruczołów łojowych, zmniejsza łojotok i regeneruje popękaną, suchą skórę głowy. Najwięcej kwasu linolowego znajduje się w oleju lnianym, z pestek winogron, słonecznikowym oraz sojowym.
  1. Kwas lizofosfatydowy (LPA) – jest wytwarzany endogennie w organizmie. Jego brak może być spowodowany np. wiekiem, ponieważ z czasem organizm produkuje go coraz mniej lub mutacją genu, który odpowiadał za jego produkcję. Braki tej substancji mogą być przyczyną łysienia. Stosowany w preparatach przeciwstarzeniowych, przeciw wypadaniu  oraz w kuracjach przyspieszających porost włosów.
  2. Kwas linolenowy – Nienasycony kwas tłuszczowy posiadający w swojej budowie 3 wiązania podwójne. W naturze występuje w dwóch formach: kwas α – linolenowy oraz kwas  γ –linolenowy. Obie formy muszą być dostarczane do organizmu z zewnątrz najlepiej z pokarmów. Z trychologicznego punktu  widzenia bezpośrednio dla skóry głowy i włosów jest ważniejszy kwas γ-linolenowy, ponieważ jest prekursorem prostaglandyny PGE1 . Stosowany do leczenia wszelkich erytrodemii, ŁZS-u oraz łuszczycy . Najwięcej GLA posiada olej z ogórecznika lekarskiego, z pestek czarnej porzeczki oraz z wiesiołka.
  3. Kwasy omega 3 i 6 (EPA I DHA)- Wzmacniają keratynę włosa dzięki czemu włosy stają się mocniejsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Są cennym składnikiem odżywek do włosów.