Szlachetne zdrowie.. czyli jak utrzymać zdrowie dzięki włosom

O analizie pierwiastkowej włosa pisałam już kiedyś na blogu ale teraz chcę ugryźć ten temat w trochę inny sposób. Moim zdaniem bardziej przydatny.

Każdy organizm ludzki jest inny – indywidualny. Różnimy się od siebie diametralnie mimo, że stanowimy jako człowieczeństwo jeden gatunek. Stwierdzenie to jest stare jak świat jednak ciągle w dużej mierze nieświadomi jesteśmy jego wielkiej mocy.

Każdy człowiek aby zachować pełnię sił witalnych potrzebuje innych proporcji składników odżywczych, ponieważ to nic innego jak indywidualność biochemiczna determinuje u nas określone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego powinniśmy poznać skład pierwiastkowy naszego organizmu by móc zastosować konkretnie to czego nam brakuje lub usunąć to czego jest w nadmiarze i przez to łatwiej zachować równowagę chemiczną ustroju czyli ogólnie pojęte zdrowie.

Skład pierwiastkowy organizmu możemy poznać arcyłatwo – wykonując analizę pierwiastkową włosa (APW).

Z punktu ortomolekularnego organizm człowieka określany jest jako niezrównoważony ale samoregulujący się i dążący do zachowania równowagi układ przemiany energii i materii. Tak, właśnie tym jesteśmy, ogromnym zlepkiem żywych komórek, układem przemiany materii i energii.

DLATEGO:

  • Poznając skład mineralny człowieka otrzymujemy informację na temat funkcjonowania organizmu na poziomie biochemicznym, a poznając rolę poszczególnych pierwiastków i ich wzajemne relacje możemy przeciwdziałać niekorzystnym skutkom ich niedoboru lub nadmiaru.
  • Tylko dzięki takiej profilaktyce możemy zachować zdrowie, ustrzec się przed rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych i żyć w pełni sił fizycznych, psychicznych i witalnych.

 

Pozwolę sobie w tym momencie zacytować pewną wypowiedź smutną ale niestety prawdziwą:

„(…)Twierdzę, że my naprawdę wolimy chorować. To jest dla nas prostsze wyjście. Dostaniemy garść tabletek przepisanych przez lekarza, łykniemy i uważamy, że będziemy zdrowi. Dla nas najtrudniej jest zmienić nawyki żywieniowe, wziąć odpowiednie suplementy, żeby przeciwdziałać chorobie, żeby do tej choroby nie doprowadzić. Bardzo często uważamy, że są to pieniądze wyrzucone w błoto(…)”

dr n. med. Sławomir Puczkowski

https://www.youtube.com/watch?v=N2OtdnIdpgQ

Wstawiam link – jeśli ktoś będzie chciał zapoznać się z całą, jakże interesującą i mądrą wypowiedzią

Szlachetne zdrowie…

Ja uważam, że jesteśmy przyzwyczajeni do łykania leków i do takich, a nie innych porad lekarskich – bo to wpaja w nas medycyna kliniczna od najmłodszych lat..

 

Wracając do tematu. Na stan naszego zdrowia – mają wpływ dwa podstawowe czynniki: predyspozycje genetyczne i środowisko, w którym żyjemy. To one kształtują nasz charakter, wygląd, predyspozycje, zachowanie i podejście. Czy tego chcemy czy nie powinniśmy być tego świadomi jednak nie musimy się na wszystko godzić.

Jak jest?

XXI wiek wraz z osiągnięciami globalnej cywilizacji narzucił nam styl życia zdominowany osiągnięciami nauki i przemysłu.

Prawa ekonomii decydują o tym jak się odżywiamy i w jaki sposób się leczymy.

Nasze pożywienie jest wysoce przetworzone.

Procesy technologiczne fabryk produkujących żywność są ustawione przede wszystkim pod kątem wydajności. W takim pożywieniu często nie ma związków chemicznych niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu człowieka.

Co to oznacza?

Nieodpowiednie odżywianie może być przyczyną zaburzeń metabolicznych ale również ich skutkiem. Im gorzej jemy tym gorzej się czujemy, a to sprawia, że jeszcze gorzej i więcej jemy.

Niewłaściwe odżywianie organizmu zaburza równowagę neuroendkrynną uniemożliwiając rozpoznanie potrzeb ilościowych i jakościowych.

Nie będę pisała jak przygotować się do badania – w prosty sposób można znaleźć te informacje w Internecie. Nadmienię tylko że oprócz próbki włosów istotna jest również skrupulatnie wypełniona ankieta diagnostyczna.

Nasza medycyna kliniczna jest bardzo dobrze rozwinięta pod względem zabiegów operacyjnych, rekonstrukcji i przywracania sprawności – to są rzeczy przed, którymi ewolucji medycznej trzeba chylić czoła ale jest również coś na czym medycyna kliniczna ogromnie kuleje – profilaktyka przed chorobami i leczenie chorób krótkotrwałych i przewlekłych, ponieważ nie jesteśmy leczeni przyczynowo tylko objawowo, nikt nie zwraca uwagi na to skąd wzięła się nasza choroba tylko stara się „ uśpić” jej objawy.

Stąd wydaje mi się bardzo ciekawy i uzasadniony obraz piramidy rozwoju choroby.

Dlaczego to właśnie włosy są najlepszym czynnikiem do wykonania tego badania?

  • Włos jest jedynym materiałem biologicznym w naszym organizmie, który jest regularnie odkładany. Dzięki niemu możemy sprawdzić uśrednioną historię naszego metabolizmu na przełomie 2-3 miesięcy.
  • Biopierwiastki są wbudowywane stale w strukturę w trakcie wzrostu włosów.
  • Wynik analizy włosów nie jest obciążony wpływem krótkoterminowych zmian stężeń kationów metali np. w przebiegu cyklu dobowego.
  • Analiza pierwiastkowa włosa odbiega od wzorców biochemicznych, ponieważ są one standaryzowane. W sprawdzaniu indywidualności biochemicznej liczą się stosunki między pierwiastkami synerigstycznymi i antagonistycznymi oraz metalami toksycznymi i biopierwiastkami.

Dzięki APW oprócz poziomu pierwiastków i ich stosunków możemy określić też inne bardzo ważne rzeczy:

– szybkość metabolizmu

– stan wegetatywnego (autonomicznego) układu nerwowego

– szybkość trawienia, a co za tym Idze funkcję endokrynną organizmu

– równowagę kwasowo – zasadową

– starzenie wolnorodnikowe i tutaj się na chwilę zatrzymam.

Wolnorodnikowa teoria starzenia się organizmu opiera się na sprawności reakcji łańcucha oddechowego. Szczególnie obniża się po 50 roku życia. W każdym z miejsc gdzie istnieje możliwość powstania wolnych rodników organizm wytworzył mechanizmy obronne, które są tak umieszczone aby się wzajemnie uzupełniać. Najważniejsza jest obrona enzymatyczna, której sprawność zapewniają: cynk, miedź, mangan. Jeżeli ta bariera jest za słaba rolę obronną przejmują selen, wiaminy E,A,C i bioflawonoidy pochodzenia roślinnego. Oczywiście miedzy procesami starzenia się sposobem odżywiania i sprawnością bariery antyoksydacyjnej istnieją ścisłe zależności . Na tej podstawie można ustalić skalę uszkodzeń wolnorodnikowych i przez to wskazać jak szybko starzeje się organizm.

Co otrzymujemy w wyniku badania?

Opisy wykresów graficznych, przykładową dietę lub ogólne wskazówki do tego co powinniśmy jeść a czego unikać, indywidualnie ustawioną suplementację – po to by odżywić organizm( przypominam, że jedzenie, które mamy w sklepach od warzyw i owoców po mięsa przypomina niestety coraz bardziej trociny a nie substancje odżywcze…), a następnie dalej utrzymać go w trwałej równowadze ( a nie bezmyślnie łykać to co jest teraz modne, tanie lub ma fajną ? o ile taka istnieje reklamę) …

Zamieszczam linki informacyjne z większą ilością treści o badaniach APW – ja w Polsce znam dwa laboratoria, które się tym zajmują:

http://biomol.pl

Home

 

APW to prawdziwy temat rzeka. Nie ujęłam tu zapewne wszystkiego czego chciałam jednak mam małą nadzieję, że tym wpisem wyjaśniłam po części chyba najważniejszą rolę włosów dla naszego organizmu. Może też kilka osób zachęciłam do wykonania takiego badania i zadbania o siebie jako organizm tak abyśmy w pełni sił mogli żyć dalej w naszym konsumenckim świecie i pamiętali, że nikt nie zadba o nasze zdrowie jeżeli sami tego nie zrobimy.