
Rośliny są bardzo często używane w naturalnych procesach leczniczych. Odpowiednio dobrane mogą mieć zbawienny wpływ na cały organizm lub schorzenie, z którym od dłuższego czasu się zmagamy.
W jakim celu stosowane są wyciągi roślinne w trychologii? Oto krótkie zestawienie zastosowań dotyczące skóry głowy lub włosów.
-
Miłorząb japoński
Wyciąg pochodzący z liści tej rośliny zawiera głównie flawonoidy i terpeny. Z tego względu stosowany jest w preparatach kosmetycznych i kosmeceutycznych w celu poprawy stanu i wyglądu skór płytko unaczynionych, zestresowanych z widocznymi naczyniami krwionośnymi. Po regularnym stosowaniu ekstraktu z miłorzębu można zauważyć poprawę ogólnej kondycji, uelastycznienia, wzmocnienia skóry i zmniejszenia widoczności teleangiektazji.
-
Łopian
Korzeń łopianu zawiera substancje o działaniu bakterio i grzybobójczym, ponad to zapobiega wypadaniu włosów, a także wspomaga leczenie łupieżu i pielęgnację skóry głowy dotkniętej łojotokiem. Stosowany w kosmeceutykach do skór borykających się z nadmiernym wydzielaniem łoju, łojotokowym zapaleniem skóry. Jest stosowany również jako składnik preparatów zatrzymujących wypadanie włosów.
-
Kigella afrykańska (drzewo kiełbasiane)
Jest źródłem aktywnych biologicznie substancji. Są to głównie: kigelin, pinnatal, i kigelion. Związki te wykazują silne działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Inną aktywną grupą substancji chemicznych pochodzących z drzewa kiełbasianego są fito estrogeny, które poprawiają kondycję skóry głowy, wzmacniają cebulki oraz powodują przyspieszenie wzrostu włosów.
-
Szałwia
Olejek eteryczny pozyskiwany z tej rośliny posiada w swoim składzie wiele substancji o właściwościach kojących, przeciwzapalnych, ściągających i odświeżających, które dodatkowo spowalniają proces namnażania się chorobotwórczych patogenów na skórze głowy. Często spotykany w preparatach do pielęgnacji włosów siwych.
-
Cynamonowiec
Olejek z cynamonowca posiada właściwości dezynfekujące i orzeźwiające. Pobudza mikrokrążenie w skórze co powoduje lepsze ukrwienie mieszków włosowych. Działa również dezodorująco pochłaniając nieprzyjemny zapach skóry głowy.
-
Kawowiec
Kawa oraz inne substancje zawarte w ekstrakcie z tej rośliny wykazują działanie antyoksydacyjnie oraz ochronne na mieszki włosowe. Hamują proces łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet. Poprawiają ogólny stan skóry głowy.
-
Kasztanowiec
Wyciąg z tej rośliny zawiera głównie naturalne saponiny, które w szamponach mogą zastąpić często drażniące i syntetyczne SLS. Ponad to jest bogaty we flawonoidy, które uszczelniają naczynia krwionośne oraz działają przeciwzapalnie.
-
Pokrzywa
Wyciąg z młodych liści tej rośliny posiada wiele substancji aktywnych takich jak witaminy: C, B2,B6, karotenoidy, chlorofil a i b oraz histaminę, które odżywiają cebulki włosa, działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Systematyczne stosowanie wyciągu z tej rośliny powoduje, że włosy stają się bardziej elastyczne i lśniące. Przyspieszony zostaje również wzrost włosa.
-
Nagietek lekarski
Wyciąg z nagietka stosowany jest w celu przyspieszenia gojenia się ran, odmrożeń i oparzeń oraz do codziennej pielęgnacji suchej, delikatnej i wrażliwej skóry głowy. Posiada składniki immunomodulujące, które poprawiają odporność skóry na wszelkiego rodzaju infekcje i reakcje alergiczne.
-
Lukrecja
Oprócz słodkiego zapachu i właściwości pieniących wyciąg z korzeni lukrecji posiada substancje, które hamują aktywność 5-alfa-reduktazy przez co blokują proces łysienia androgenowego. Lukrecja działa również przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie – redukuje ilość wolnych rodników obecnych na skórze, które przyczyniają się do procesu starzenia się skóry, wypadania i siwienia włosów.
-
Ruszczyk kolczasty
Wyciąg z ruszczyka kolczastego ma silne działanie przeciwświądowe, przeciwhistaminowe i przeciwzapalne . Stosowany do pielęgnacji skóry głowy dotkniętej łupieżem i łojotokowym zapaleniem skóry. Używany również do leczenia uporczywego świądu.
-
Nasiona owsa
Wyciąg z nasion i łupin bogaty jest w białka, skrobię i różnego rodzaju mikroelementy takie jak: żelazo, wapń, magnez, fosfor, witaminy z grupy B : B1, B2, B12 . Dzięki tym składnikom intensywnie odżywia cebulki włosa.. Stosowany głównie do złagodzenia podrażnienia skóry głowy i poprawienia jej elastyczności oraz nadania połysku łodygom włosa.
-
Oczar wirginijski
Wyciąg z liści oczaru wirginijskiego zawiera duże ilości garbników, glikozydów i saponin. Posiada przez to silne właściwości oczyszczające i ściągające. Ogranicza wydzielanie łoju na skórze głowy poprzez zwężenie gruczołów łojowych.
-
Rumianek
Wyciąg z koszyczków rumianku pospolitego posiada głównie dwie silne substancje aktywne, którymi są: chemiazulen i bisabolol. Składniki te działają na skórę łagodnie oczyszczająco i silnie regenerująco. Stosowane są przy leczeniu erytrodemii i nadwrażliwości skóry . Wzmacniają jasny kolor włosów, rozjaśniają ciemny. Przy systematycznym stosowaniu nadają im połysk i blask.
-
Dziurawiec zwyczajny
Olejek eteryczny pochodzący z tej rośliny posiada w swoim składzie substancje kojące i przyspieszające regenerację wrażliwej i suchej skóry głowy. Delikatnie ją oczyszcza i łagodzi wszelkiego rodzaju stany zapalne. Może powodować fotouczulenia, dlatego podczas jego stosowania nie należy przebywać na słońcu bez okrycia skóry głowy.
-
Aloes zwyczajny
Aloes zwyczajny ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, przyspiesza gojenie ran, zwiększa ukrwienie i nawilżenie skóry. Stosowany przy łupieżu i wypadaniu włosów jako substancja kondycjonująca skórę głowy i cebulki.
Wszystkie składniki razem mieszamy, nakładamy na skórę głowy i włosy. Trzymamy 15 minut pod przykryciem. Następnie należy umyć głowę delikatnym szamponem.
Włosy po takiej odżywce są puszyste, miękkie i dobrze się układają.
-
Skrzyp polny
Wyciąg zawiera 6-8% kwasu krzemowego. Używany do mycia zmęczonej, starzejącej się, zestresowanej i ciężkiej do pielęgnacji skóry głowy. Ściąga pory skóry dlatego stosowany jest również w przypadku łojotoku.
-
Owoce kopru
Wyciąg z tej rośliny to naturalne źródło witamin: C, B1, B2, PP oraz wapnia, żelaza i potasu. Owoce kopru wzmacniają włosy oraz odżywiają skórę głowy.
-
Melisa
Dzięki zawartym w olejku eterycznym substancjom aktywnym takim jak: cytral, cytronellal i geraniol posiada właściwości maskujące nieprzyjemny zapach skóry głowy. Dłużej utrzymuje uczucie świeżości oraz działa tonizująco i łagodząco na gruczoły łojowe.
-
Chmiel
Wyciąg z tej rośliny wzmacnia włosy oraz odmładza skórę głowy.