Kolagen, a wypadanie włosów

Ponad 40 lat temu zaczęto badać włókna kolagenu jako substancji zasługującej na miano ” eliksiru młodości”. Dzięki rozwijającej się nauce o inżynierii tkankowej na chwilę obecną wiadomo jest, że w organizmie zwierzęcym występuje aż 29 typów kolagenu różniących się od siebie strukturą i funkcją w organizmie.

Kolagen to białko wypełniające skórę. Im jest go więcej tym jest ona bardziej gładka, sprężysta i nawodniona. W niektórych sytuacjach włókna kolagenu nawet zastępują skórę – przy głębszym urazie czyli przerwaniu ciągłości skóry w jego miejscu dochodzi do powstania blizny.

Skoro kolagen jest nieocenionym sprzymierzeńcem prawidłowego funkcjonowania skóry, chrząstek, stawów i całego organizmu czy jego rola jest równie ważna w prawidłowym funkcjonowaniu i wzroście włosów?

Czy kolagen może przyczynić się w sposób pośredni do zatrzymania nadmiernego wypadania włosów?

Zdecydowanie tak dlatego właśnie przygotowałam dla Was dzisiaj ten post.

Podstawowe informacje na temat kolagenu

  • Kolagen to białko – nie rozpuszcza się w wodzie.
  • Jego pochodzenie w diecie jest odzwierzęce jednak jego ilość w mięsie waha się między 2 a 6%.
  • Kolagen po spożyciu jest przyswajany i trawiony w postaci prostych aminokwasów- z których to organizm mając substrat jest w stanie wytworzyć odpowiedni typ kolagenu i uzupełnić jego ewentualne niedobry.
  • Kolagen ma dużą cząsteczkę – składa się z 3 łańcuchów z czego każdy łańcuch z kombinacji 140 aminokwasów.
  • W organizmie człowieka jest 26 różnych typów kolagenu z czego w skórze i różnych jej przydatkach występuje około 10 z nich.
  • Po 25 roku życia spada jego produkcja w organizmie.
  • Przewlekłe choroby autoimmunologiczne powodują zmniejszenie wytwarzania kolagenu w organizmie.
  • Kolagen ma za dużą masę cząsteczkową żeby z zewnątrz przedostać się wgłąb skóry.

Wpływ kolagenu na skórę

Kolagen jest rusztowaniem dla skóry właściwej. Otacza komórki skóry, wypełnia przestrzenie między nimi. Zatrzymuje odpowiednią ilość wody w skórze. Pomaga utrzymywać prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Jego niedobór powoduje odwodnienie skóry, a jego brak zwiotczenie i zmarszczenie skóry.

Gdzie we włosie jest kolagen?

Kolagen znajduje się w mieszku włosowym. Buduje pochewkę wewnętrzną włosa, torebkę łącznotkankową i wypełniające ją ciało szkliste, którego najwięcej znajduje się przy linii Aubera. Z tego powodu też w brodawce mieszka włosowego znajduje się dużo fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu.

Macierz mieszka włosowego znajdująca się w brodawce to część włosa zbudowana z żywych komórek mieszka włosowego. Organella te żeby prawidłowo prowadzać wszystkie swoje procesy oprócz substratów muszą mieć odpowiednią procentową zawartość wody w strukturze- minimum 90% – o jej odpowiedni poziom dba oczywiście opisywany dziś kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. To bardzo ważny aspekt, ponieważ jeśli wody w tych komórkach jest za mało ( np. kiedy dochodzi do spadku ilości kolagenu) procesy produkcji włosa są uszkodzone, spowolnione lub nawet zatrzymane.

Typy kolagenu – czym się różnią?

Główne aminokwasy budujące wszystkie typy kolagenu to prolina i glicyna. Typy różnią się między sobą długością łańcucha, ułożeniem aminokwasów oraz domieszką innych aminokwasów, które nadają odrębne cechy i zastosowanie różnym rodzajom kolagenu.

Suplementacja kolagenu, a dieta?

Produkty, które możemy jeść, a jest w nich dużo kolagenu to: wszelkiego rodzaju galarety, długo gotowane rosoły na kościach, nóżkach drobiowych lub wieprzowych, galaretki owocowe, żelki, salceson, golonka, zupa rybna, ryba w galarecie, skórki z ryb pieczonych, skórki drobiowe, golonka, podroby: wątróbka, serce, nerki.

Gama produktów jest duża jednak należy zrobić mały rachunek sumienia własnej diety. Jak często wymienione produkty znajdują się w Waszej diecie? Czy codziennie je spożywacie?

Co do diety trzeba zapamiętać jedną ważną rzecz. Jedzenie chudego, szybko przyrządzonego mięsa bez błon i ścięgien nie równa się spożywaniu odpowiedniej ilości kolagenu. W takim mięsie jest go znikoma ilość. Więcej jest w tzw. mięsie żylastym – ale tego zdecydowanie unikamy bo jest twarde i nam nie smakuje, a jego przygotowanie zabiera zbyt dużo czasu.

Dlatego w tym przypadku zdecydowanie z pomocą przychodzi suplementacja.

Jak wybrać odpowiedni suplement?

Na początku trzeba ustalić podstawową informację. Jaka jest dzienna dawka zapotrzebowania dla organizmu na ten składnik diety?

Spieszę z odpowiedzią. Dziennie powinniśmy spożywać minimum 6600 mg do maksimum 10000 mg kolagenu.

W takim razie tak samo jak w przypadku kosmetyków sprawdzić należy skład suplementu jakim jesteśmy zainteresowani pod względem dawki.

Najbardziej popularny i okrzyknięty przez naukowców kompatybilnym z kolagenem ludzkim jest kolagen rybi (morski). W niektórych suplementach można znaleźć kolagen wieprzowy lub drobiowy, który jest równie przydatny.

Przedstawiam Wam kilka propozycji (gama tych produktów jest zadziwiająco duża):

Noble Health kolagen w proszku + witamina C

7 g proszku rozpuścić w 150 ml wody. Wymieszać, wypić.

Preparat zawiera prawie całą zalecaną minimalną dzienną dawkę kolagenu. Dodatkowo witamina C wspiera wchłanianie i trawienie białka. Nie zawiera w składzie substancji technicznych: pomocniczych i wypełniających.

F-Collagen MAX Kolagen + Kwas hialuronowy + Witamina C + K2D3 ForMeds

Jedna porcja preparatu zawiera hydrolizat kolagenu kości wołowych. 5 gramów preparatu należy rozpuścić w 200 ml wody. Stosować jedną porcję dziennie.

KOLAGEN NCN RYBI RODZINA Z WITAMINĄ C

Hydrolizat kolagenu rybiego (90%), kwas L-askorbinowy (10%).

1 porcja zawiera: białko (hydrolizat kolagenu rybiego) 6,3g oraz witaminę C.

Doppelherz System Kollagen 11000 Plus

Ten preparat odznacza się bardzo wysoką dawką kolagenu aż 110000 mg w jednej dawce gotowej do spożycia.

Aura Herbals, Hialudrop Complex, kolagen, chondrolityna, kwas hialuronowy

Ten preparat to fajne uzupełnienie innego preparatu kolagenowego. W jednej porcji znajduje się jedynie niecały gram kolagenu ale preparat ma w swoim składzie również kwas hialuronowy i siarczan chondroityny.

Amocon forte

Jedna dzienna dawka preparatu zawiera około 5 g hydrolizatu kolagenu wieprzowego. Dodatkowo biotynę i witaminę C.

Solgar Kwas Hialuronowy Kolagen Kompleks

W tym przypadku w jednej dawce dziennej znajduje się niecały gram ale konkretnie kolagenu typu 2. Pozyskiwany z kurzych łapek preparat wzbogacony jest również sporą dawką kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny. Postać tabletki niestety wymaga dodatkowych technicznych substancji tworzących jej strukturę.

Kolagen – keratyna – glicyna

Glicyna jest aminokwasem endogennym może być tworzona z innych aminokwasów na potrzeby organizmu. Kolagen jest zbudowany w 30% z glicyny inne białka tylko w około 7%. Zatem dodatkowym plusem suplementacji kolagenu jest fakt, że keratyna włosa czyli najprościej mówiąc włos zbudowany jest w większości z aminokwasu – glicyny – którego najlepszym źródłem jest kolagen. Z tego powodu suplementy z kolagenem działają dwojako – zarówno na żywe części mieszka włosowego jak i na prawidłową budowę struktury białkowej jaką jest włos.

Podsumowując

Jeśli zmagasz się z wypadaniem włosów – włącz kolagen do suplementacji przy jednoczesnym stosowaniu terapii trychologicznej. Jeśli jesteś trychologiem zawsze podkreślaj ważną rolę suplementacji kolagenem u osób 25+ podczas terapii trychologicznej.