Czy warto wydłużać odstęp między myciem włosów?

Standardowym pytaniem podczas analizy trychologicznej jest to jak często myć włosy.

Wszystko zależy od rodzaju skóry. Trzeba ją myć tak często jak jest potrzeba.

W takim razie, czy wydłużanie odstępu między jednym myciem, a drugim ma sens?

Może wpływa to na włosy pozytywnie czy wręcz przeciwnie zbyt rzadkim myciem można im zaszkodzić?

Jak często myć włosy?

W przypadku skóry łojotokowej szczególnie gdy skóra jest mocno łojotokowa włosy najlepiej myć codziennie. Jeśli łojotok nie jest za bardzo nasilony wystarczy myć jej powierzchnię co drugi dzień. W żadnym przypadku nie należy przeciągać odstępu między jednym myciem, a drugim. Do przedłużenia świeżości skóry nie należy używać suchego szamponu.

Dlaczego przetrzymywanie skór łojotokowej może jej zaszkodzić?

Czasami kiedy oglądam skórę łojotokową pod mikrokamerą na jej powierzchni wokół mieszków włosowych widać żółte otoczki. Są to tzw. żółte kropki z angielskiego yellow dots.

Żółte kropki są oznaką różnych zjawisk jakie mogą wystąpić na skórze – jednym z nich jest miejscowy stan zapalny mogący powstać przy nadmiernej ilości zalegającego łoju.

Skóra łojotokowa

Stan zapalny i zalegający łój mogą doprowadzić do tzw. łysienia łojotokowego. Mieszki włosowe są zalewane wydzieliną łojową. Łój doprowadza do rozmiękania włosa w mieszku włosowym przez co może on szybciej odłączyć się od macierzy mieszka włosowego np. podczas rozczesywania.

Skóra sucha

Skóra sucha szczególnie ta reaktywna lub odwodniona może być myta co 2-3 dni. Nie można dopuszczać do tego żeby przez to, że się nie przetłuszcza jej powierzchnię myć jedynie raz w tygodniu. Trzeba pamiętać, że skórę brudzi nie tylko łój. Brudzi ją codzienne funkcjonowanie, praca czy wykonywane czynności.

Zalegające zabrudzenia na skórze suchej mogą osłabiać jej delikatną barierę hydrolipidową. Dodatkowo mogą potęgować uczucie suchości czy podrażnienia.