
Witajcie ponownie!
Kochani dziś publikuję wpis, który powinien zwrócić Waszą uwagę jeśli chcecie cieszyć się zdrowymi włosami przez długie lata.
Dwie jednostki chorobowe: tężyczka oraz zespół złego wchłaniania. Coraz częściej ich nazwy padają podczas wizyt w gabinecie. Dwie bardzo ciekawe jednostki chorobowe. Ich objawy są bardzo często bagatelizowane, a mogą zwiastować wystąpienie poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Jak zawsze zapraszam do przeczytania całego wpisu.
Tężyczka
Choroba, w której dochodzi do mimowolnego skurczu różnych mięśni ciała w różnym czasie. Jest związana głównie z niedoborem wapnia ale też potasu i magnezu w organizmie. Występuje w większości przypadków u kobiet. Wyróżnione zostały dwa rodzaje tężyczki: tężyczka utajona i jawna.
Tężyczka jawna
Tężyczka jawna to silne, niekontrolowane skurcze mięśni. Do wystąpienia tężyczki jawnej może dojść:
- po przypadkowym lub celowym usunięciu przytarczyc podczas operacji tarczycy,
- przy niedoborach wapnia np. z pożywienia,
- niedoborach witaminy D3,
- złej pracy trzustki (braku enzymów trzustkowych),
- niewydolności nerek lub stosowaniu leków diuretycznych.
Tężyczka utajona
To odmiana lżejsza odmiana choroby, w której niski poziom wapnia, magnezu i potasu we krwi mogą doprowadzić do odczucia mrowienia, drętwienia różnych części ciała.
Początkowe objawy tężyczki zarówno jawnej jak i utajonej są bardzo ogólne od skurczu mięśni rąk, palców, twarzy czy stóp po kołatanie serca (w końcu to też mięsień) jak również problemy z widzeniem, koncentracją, napięciem nerwowym, pamięcią czy migreną.
Potas, wapń i magnez to pierwiastki, które są podstawowymi budulcami organizmu – znajdują się w każdej komórce organizmu. Jeśli przy prowadzeniu normalnej diety stwierdzony jest ich niedobór można spodziewać się niedoboru również innych pierwiastków, które odpowiadają za inne funkcje szlaków enzymatycznych zachodzących w organizmie.
Zespół złego wchłaniania
Z definicji jest to schorzenie, w którym mimo dostarczanych substancji odżywczych (z pożywieniem) organizm nie jest z nich w stanie czerpać (wchłaniać) substancji odżywczych.
Zespół złego wchłaniania może dotyczyć aminokwasów, tłuszczów, czy węglowodanów ale również witamin i pierwiastków. Najczęściej są to: witaminy z gr B (jakże ważne przy wypadaniu włosów!), witamin A, C, K czy żelaza.
Jak sprawdzić poziom pierwiastków w organizmie?
Podstawowe parametry to oczywiście badania z krwi poziomu pierwiastków: żelaza, cynku, miedzi, wapnia, potasu czy magnezu. Jeśli jednak wyniki wychodzą we względnej ” normie” a objawy nieprawidłowego funkcjonowania organizmu i nadmierne wypadanie włosów pozostają warto pokusić się o wykonanie analizy pierwiastkowej włosa, która to w rzetelny sposób przedstawi wszystkie zasoby pierwiastkowe badanego organizmu.