Pielęgnacja domowa podczas serii mezoterapii skóry głowy

Witajcie Kochani!

Dziś bardzo ważny temat dotyczący postępowania okołozabiegowego w trakcie serii zabiegów mezoterapii skóry głowy.

Prawidłowa pielęgnacja zarówno przed jak i po zabiegu w trakcie trwania całej serii jest niezbędnym elementem do otrzymania oczekiwanych efektów terapeutycznych. Zatem wszystkie osoby, które są w trakcie lub przed taką terapią zapraszam do przeczytania całego wpisu!

Wyjaśniając magiczne słowo mezoterapia

Zacznę od tego, że mezoterapia skóry głowy to zabieg inwazyjny. Trzeba więc do postępowania okołozabiegowego podejść na poważnie. Bariera skórna po nakłuciach jest mocno naruszona. Sam zabieg jest dość bolesny zatem czynność ta nie należy do grona tych relaksacyjnych. Dlatego właśnie należy odpowiednio dbać w tym czasie o skórę głowy zarówno przed jak i po zabiegu tak aby uległa prawidłowej regeneracji.

Przed zabiegiem

Mezoterapia powinna być poprzedzona oczyszczaniem czyli peelingiem skóry głowy dobranym w zależności od rodzaju skóry – najlepiej kierować się wskazaniami osoby wykonującej zabieg. Peeling skóry głowy najlepiej jest wykonać w gabinecie tuż przed mezoterapią – daje to najlepsze przygotowanie skóry do wykonania nakłuwania.

Którą technikę wybrać?

Jeśli skóra ma tendencję do nadmiernego łuszczenia się, atopii lub łojotokowego zapalenia skóry lepiej zrezygnować z mezoterapii mikroigłowej i wykonać mezoterapię igłową.

Co do zasady można wykonać mezoterapię mikroigłową (penem lub rollerem) jak i igłową skóry głowy (igłą lub pistoletem). Różnice techniczne omawiałam w innym poście dlatego zachęcam Was do odwiedzenia wcześniejszych wpisów [klik]

W trakcie

Na skórze głowy można zauważyć mikrostrupki – są to miejsca w których doszło do skrzepnięcia krwi, po tym jak podczas wkłuwania zostało przebite naczynie krwionośne (co przy mezoterapii mikroigłowej jest częstym i pożądanym zjawiskiem). Miejsca po zabiegu należy zdezynfekować bezalkoholowym płynem do dezynfekcji. Po zabiegu najlepiej nie dotykać skóry głowy rękami.

Skóra i mieszki włosowe będą się regenerowały korzystając ze składników aktywnych podanych podczas zabiegu około 72 godziny. A to przyczyni się do stymulacji wzrostu prawidłowego i mocnego włosa.

Po zabiegu

Skóra po zabiegu jest tkliwa – można zatem odczuwać bolesność czy wrażliwość skalpu nawet jeśli nie występowała ona nigdy wcześniej przed zabiegiem. Maksymalnie wrażenie to powinno być odczuwane do 72 godzin.

W dniu zabiegu szczególnie po nakłuwaniu należy unikać intensywnego treningu, sauny czy innych czynności, które mogą powodować pocenie skóry głowy. Przepocenie głowy po zabiegu daje możliwość nadkażenia skóry bakteriami czy drożdżakami, a to może spowodować stan zapalny lub zapalenie mieszków włosowych.

Tego samego dnia po wykonanym zabiegu nie należy również myć głowy (powinna być ona umyta bezpośrednio po wykonanym oczyszczaniu). Mycie zalecane jest bezpośrednio przed zabiegiem i dopiero 24 godziny po zabiegu.

Bezwzględnie, bezpośrednio po mezoterapii nie można farbować włosów – najbezpieczniejszy odstęp czasowy dla skóry glowy jeśli już trzeba nałożyć farbę to 10 – 14 dni od mezoterapii. Przed farbowaniem należy dla dodatkowego zabezpieczenia użyć bloker – najlepiej pokryć nim skórę głowy bezpośrednio przed nałożeniem farby.

Jaki szampon?

Tak samo jak skóra twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji po zabiegach igłowych tak też skóra głowy.

Po nakłuciach najlepiej korzystać z delikatnych szamponów z łagodnymi środkami powierzchniowo – czynnymi. Można wykonać również oczyszczanie emolientowe łagodnym preparatem nawilżającym najwcześniej tydzień po zabiegu – najlepiej w warunkach gabinetowych ale również jeśli nie ma innej możliwości domowych. Wszystkie mocno czyszczące preparaty lub silne peelingi najlepiej odstawić gdyż mogą podrażnić i tak naruszony już naskórek.

Oczywiście w trakcie wykonywania serii mezoterapii wskazane jest dalsze stosowanie lotionów stymulujących wzrost włosów – bezwzględnie nie powinny one zawierać w swoim składzie alkoholu.