Środki do stylizacji, a pielęgnacja skóry głowy

Dzisiaj chciałam opisać dla Was temat, który często przeplata się w rozmowach z klientami podczas wizyt.

Czy podczas terapii trychologicznej można stosować środki do stylizacji?

Czy częsta stylizacja jest szkodliwa dla skóry głowy?

O tym właśnie w dzisiejszym wpisie 🙂

Zapraszam!

Środki do stylizacji

Środki do stylizacji to preparaty utrwalające fryzurę po jej ułożeniu. Środki te używane są zarówno od nasady jak i na łodygę włosa.

Jedne osoby używają ich tylko sporadycznie, a inne nie wyobrażają sobie bez nich suszenia i układania włosów.

Preparaty typu pianka, lakier jak i wszystkie pudry zwiększające objętość od nasady silnie osadzają się na powierzchni skóry. Często szampon, szczególnie ten delikatny nie jest w stanie ich całkowicie zmyć ze skóry głowy i włosów.

Jak w takim razie powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów przy częstym używaniu środków do stylizacji?

Pielęgnacja krok po kroku

Jeśli myjesz głowę często – codziennie lub co drugi dzień – oczyszczanie skóry za pomocą peelingu czy preparatu rozpulchniającego należy wtedy robić z częstotliwością od raz w tygodniu do raz na dwa tygodnie.

Jeśli myjesz głowę rzadziej np. raz na 3 dni lub raz na tydzień (czego nie polecam!) Możesz wykonywać oczyszczanie skóry głowy raz na 3-4 tygodnie.

W przypadku używania dużej ilości środków do stylizacji łodygi włosa najlepiej zaopatrzyć się w tzw. szampon oczyszczający – czyli taki, który usunie resztki produktów z łodygi włosa. Tak, zwykły szampon może sobie z nimi nie poradzić. Włosy, na których zalega lakier lub jakiś inny stylizator robią się suche, matowe i trudno się rozczesują.

W przypadku stylizacji włosów długich nie można zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu – po zastosowaniu szamponu oczyszczającego najlepiej nałożyć na łodygę włosa odżywczą maskę na dłuższy czas (jakieś 15-20 minut). Wtedy prawidłowo przygotowane włosy wchłoną więcej substancji aktywnych, które będą zabezpieczały ich powierzchnię przed kolejną porcją silnych stylizatorów.

Jak wyglądają środki do stylizacji na skórze i włosach? Dla przykładu zdjęcia z mikrokamery trychologicznej.

Skóra pokryta środkami do stylizacji (pianka do włosów, lakier i suchy szampon) powiększenie x60.
Łodyga włosa pokryta środkami do stylizacji (lakier i suchy szampon). Powiększenie x1000

Jak widać na załączonych obrazkach włosy często stylizowane bez odpowiedniej pielęgnacji nie wyglądają najlepiej. Skóra również woła o pomoc. W tym przypadku ze względu na złą kondycję skalpu jak i włosów klientka zgłosiła się z nadmiernym wypadaniem włosów oraz kruszeniem się włosów przy rozczesywaniu.

Wiadomo, że nie jestem fanem codziennej stylizacji włosów. Wiem też że nawet wśród moich klientów są osoby które nie wyobrażają sobie bez ułożenia włosów bez codziennej stylizacji.

Najważniejsze jest znalezienie złotego środka – w praktyce i teorii.

Jak t ozrobić?

W praktyce trzeba używać preparatu jak najtrafniej dobranego do włosów czy skóry głowy. W teorii stylizację wykonywać w taki sposób by najlepiej nie zagrażała kondycji skóry głowy i włosów.

Zdjęcie nagłówkowe:

KOBRIN PHOTO/bigstockphoto.com