
Witajcie Kochani
Ostatnio w mojej pracy aż roi się od przypadków gdy podczas terapii zauważam u klientów włosy dystroficzne.
Co znaczy pojawienie się ich na skórze głowy?
Zapraszam do przeczytania wpisu!
Włosy dystroficzne
Pojęcie to dotyczy włosów, które są w fazie anagenu ale odróżniają się swoim wyglądem od wszystkich pozostałych obecnych na skórze głowy. Włosy dystroficzne mogą wyróżniać się:
- kolorem,
- skrętem,
- grubością,
- długością.
Dystrofia oznacza zaburzenie w rozwoju lub w zaawansowanym stadium nawet zanik organu, którego dotyczy. W przypadku włosów dotyczy dysfunkcji macierzy i zaniku pochewki włosa. Włos dystroficzny w miejscu przewężonym może ulec ułamaniu, ponieważ w tym miejscu jego struktura jest nasłabsza.
W przypadku włosów dystroficznych ich pojawienie może zwiastować:
- niedobory pierwiastków: żelaza, cynku, miedzi,
- zmiany hormonalne dotyczące głównie tarczycy (niedoczynności, nadczynności lub Hashimoto),
- działanie leków NLPZ np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów lub dnie moczanowej.
Pojawienie się włosów dystroficznych na skórze głowy może świadczyć również w niektórych przypadkach o pojawieniu się łysienia na tle bliznowaciejącym (ważne jest prawidłowe zobrazowanie stanu skóry wokół mieszka włosowego, z którego wyrasta włos dystroficzny). Decydujący jest wtedy wywiad i obraz skóry w okolicy dysfunkcyjnego mieszka.
Należy pamiętać też, że pojedynczy włos dystroficzny można zauważyć na skórze głowy w całkowicie fizjologicznych warunkach. Niepokoić powinien zacząć dopiero fakt kiedy włosy dystroficzne obejmują kilka procent wszystkich włosów w fazie anagenu.