Włosy meszkowe w łysieniu plackowatym

O łysieniu plackowatym pisałam już kilka razy wcześniej (klik)

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat wyczekiwanego odrostu włosów, które mają wyrosnąć na powierzchni zmiany.

Zapraszam do przeczytania!

Łysienie plackowate cechy charakterystyczne

Zmiana łysienia plackowatego w aktywnej fazie choroby to nic innego jak gładka, blada, pozbawiona włosów powierzchnia skóry, na której pod mikroskopem są widoczne puste mieszki włosowe.

W obrazie trichoskopii dodatkowo mogą być obserwowane:

  • czarne kropki (resztki włosa terminalnego znajdujące się w mieszku włosowym,
  • włosy wykrzyknikowe,
  • włosy ułamane.

W łysieniu plackowatym po przeprowadzeniu terapii trychologicznej czy dermatologicznej jak również całkowicie samoistnie na powierzchni zmiany mogą pojawić się jasne, cienkie włosy meszkowe. Co oznaczają?

Włosy meszkowe w łysieniu plackowatym

Pojawienie się włosów meszkowych może sugerować wejście danej zmiany w fazę remisji. Oznacza to mniej więcej tyle, że zmiana jest ale nie powinna się powiększać. Dlatego trzeba mieć świadomość tego, że pojawienie się włosów meszkowych nie świadczy zawsze o całkowitym powodzeniu terapii czyli o odroście włosów.

Remisja, a odwrót choroby i odrost włosów

Włosy meszkowe są sygnałem, że skóra w jakiś sposób zaczęła reagować na prowadzone leczenie. Jednak jeśli włosy meszkowe nie będą się zamieniały w prawidłowe, terminalne włosy w przeciągu od miesiąca do dwóch miesięcy dalej prowadzonej terapii, można stwierdzić, że prowadzone postępowanie doprowadziło jedynie od remisji, a nie do odwrotu choroby.

Remisja nie jest dla chorego zadowalającym efektem terapii. Zmiany mimo, że nie powiększają się dalej są widoczne gołym okiem i różnią się od pozostałych obszarów prawidłowo owłosionej skóry głowy.

W takim przypadku aby dalej próbować stymulować skórę należy zmodyfikować terapię i prowadzić ją przez kolejne 2-3 miesiące stale monitorując obraz włosów zarówno pod mikroskopem jak również robiąc zdjęcia poglądowe zmiany.

1) Włosy meszkowe pod mikroskopem powiększenie x60. 2) Zmiana w skali 1:1.
1)Nowe włosy terminalne (prawidłowe) powiększenie x60. 2) Zmiana w skali 1:1

Więcej informacji o łysieniu plackowatym oraz trychologicznych możliwościach terapeutycznych znajdziecie w E- book’u szkoleniowym Łysienie plackowate