Jak pozbyć się łuski ze skóry głowy w ŁZS?

ŁZS łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to choroba skóry, która występuje w miejscach nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Najczęściej są to:

  • skóra głowy,
  • twarz (brwi, okolice skrzydełek nosa),
  • okolice małżowiny usznej.

Choroba ma charakter przewlekły, jest ciężka do całkowitego wyleczenia. Nawet w przypadku gdy stan skóry ulegnie poprawie, skórę te należy określić jako „pozornie zdrową”.

ŁZS to stan zapalny skóry na podłożu łojotoku, który wywołany jest nadmiernym rozwojem grzybów – drożdżaków z rodziny malassezia globosa.

Łuska w ŁZS

Najbardziej charakterystycznym objawem ŁZS jest pomarańczowo – żółta łuska przylegająca mocno do powierzchni skóry. W przypadku aktywnego ŁZS może być również obserwowana nadmierna utrata włosów.

Jeśli leczenie ŁZS ma być skuteczne trzeba systematycznie pozbywać się zalegającej, nadmiernie zrogowaciałej łuski. To ona jest miejscem kolonizacji nadmierną ilością drożdżaków. Jedną ze skuteczniejszych metod jej usuwania jest rozpulchnianie.

Rozpulchnianie

Rozpulchnianie polega na nałożeniu na powierzchnię skóry preparatu tłuszczowego (z dużą ilością NNKT) lub keratolitycznego (z mocznikiem), który zdejmie warstwy rogowe bez podrażnienia warstw pod spodem.

Czasami do zdjęcia resztek łuki niezbędny jest również grzebień z gęsto ułożonymi ząbkami, który mechanicznie zdejmie resztki łuski z łodygi włosa. Koniecznie podczas jego użycia trzeba pamiętać, żeby świeżo oczyszczonej skóry nie drapać grzebieniem, gdyż może to doprowadzić do powstania mikro urazów, a co za tym idzie ponownego, szybkiego nawarstwienia się naskórka w miejscu uszkodzenia.

Do pielęgnacji należy używać szamponów łagodzących stan zapalny oraz regulujących pracę gruczołów łojowych. Często należy również używać składników, które ograniczają rozwój drożdżaków – o działaniu przeciwgrzybiczym i antyseptycznym.

Rozpulchnianie w warunkach domowych powinno być wykonywane z częstotliwością raz na tydzień, a zabiegowo podczas wizyty w gabinecie trychologicznym raz na 2 tygodnie.

Poprawa kondycji skóry może również wpłynąć na zmniejszenie wypadania i odrost włosów. Pozwoli także na wprowadzenie terapii przeciw wypadaniu włosów.

Sami zobaczcie jak jeden zabieg trychologiczny jest w stanie w łagodny i bezinwazyjny sposób zmienić wygląd skóry dotkniętej ŁZS.

Skóra głowy przed zabiegiem rozpulchniania, powiększenie x60.
Skóra głowy bezpośrednio po zabiegu. Powiększenie x60.