Co zrobić kiedy u dziecka w szkole/przedszkolu pojawiły się wszy?

Witajcie Kochani!

Na specjalną prośbę poruszam znowu temat wszawicy na moim blogu. Tym razem będę pisała o profilaktyce. Okres jesienno zimowy sprzyja zarażeniu wszą ludzką. Mam wrażenie, że w tym roku jakoś częściej się z tym problemem spotykam niż w ubiegłym.

Artykuł o wszach i wszawicy napisałam już wcześniej link macie tu. [klik]

Dzisiaj chciałabym Wam podpowiedzieć co zrobić żeby w miarę możliwości uchronić swoje dziecko kiedy w przedszkolu/ szkole panuje epidemia wszawicy.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem! 

Uwaga wszy!

Wiadomość dnia. W placówce, do której uczęszcza Wasze dziecko pojawiły się wszy. W przedszkolu zazwyczaj obwieszczają to karteczki z informacją na tablicy ogłoszeń. W szkole to wychowawca zgłasza ten problem rodzicom.

Po takiej informacji często zaczyna Was już wszystko swędzieć 🙁

Nie martwcie się mnie też wszystko swędzi jak to piszę 🙂 

Panika nam tutaj nie pomoże. Trzeba po prostu wiedzieć co zrobić…

No właśnie. Co wtedy zrobić?

Wszawica – co robić, jak zapobiegać?

Po pierwsze musicie dokładnie przejrzeć włosy waszego dziecka.

Ostrzegam. Wszy dość trudno dostrzec. Są malutkie, przezroczyste, czasami przypominają bardziej paproszek niż robaka, szczególnie, że wesz ludzka nie porusza się jakoś bardzo szybko, a za to potrafi się skrupulatnie schować w gąszczu włosów.

Oko ludzkie jest zawodne, szczególnie jeśli nie widziało wcześniej tego czego szuka. Jeśli więc nie jesteście pewni czy Wasze dziecko zostało zarażone czy nie należy po prostu umyć jego głowę szamponem przeciw wszom. Moim ulubieńcem w tym przypadku jest szampon leczniczy Sora forte. Następnie trzeba wprowadzić profilaktykę, o której za chwilę.

W gorszej sytuacji są rodzice, których dziecko zakomunikuje, że swędzi je głowa. Mniejsze dzieci 2-3 latkowie po prostu będą się po tej głowie drapać – dlatego nie pozostaje nic innego jak bacznie obserwować zachowanie dziecka.

Pamiętajcie, że wszy uaktywniają się w nocy. Jeśli Wasze dziecko drapie się przez sen, a wcześniej nie było u niego żadnych tego typu zachowań – możecie już być bardziej niż pewni, że to nie łupież, to nie suchość skóry – tylko to wszy.

Trzeba działać. Jak najszybciej wszystkie głowy w domu muszą być poddane leczeniu przeciw wszom. Poza tym: pościel, poduszki, ręczniki, czapki, szaliki, kurtki (szczególnie te z kapturem), misie do których przytula się dziecko muszą zostać wyprane z preparatem usuwającym gnidy i wszy (do kupienia w sklepach z preparatami do zwalczania robaków i szkodników).

Sytuacja w domu opanowana. Jednak dziecko znowu wraca do szkoły/ przedszkola, które jest źródłem zarażenia. Co wtedy?

Jak chronić dziecko przed (ponownym) zarażeniem wszami?

Tutaj z pomocą przychodzą preparaty farmakologiczne, o których rodzice często nie wiedzą. Kilka z nich przedstawiam poniżej.


SORA Lotion do skóry głowy i włosów

Opis producenta

Właściwości:

Zalecany do stosowania profilaktycznego i po kuracji szamponem Sora Forte. Lotion działa antyseptycznie, koi stany podrażnienia i swędzenia skóry głowy. Zawarty w lotionie naturalny olejek Cytronella odstrasza wszy i owady. Alantoina, prowitamina B5, wyciągi aloesu, rumianku i nagietka oraz roślinna keratyna działają łagodząco na skórę głowy i kondycjonują włosy.
Moja mała uwaga. Preparat jest na alkoholu więc może ale nie musi powodować podrażnienie przy dłuższym stosowaniu.

Pipi Nitolic Prevent Plus

Opis producenta

Działanie:

 • niezbędny w zapobieganiu wszawicy, 
 • formuła oparta na naturalnych składnikach
 • delikatny dla skóry głowy i włosów 

Wskazania:

Wyrób medyczny Pipi Nitolic Prevent Plus należy stosować gdy:

 • w najbliższym otoczeniu (np. w szkole) rozpoznano wszawicę
 • istnieje ryzyko ponownego zarażenia się wszawicą
 • w trakcie i po powrotach dzieci z kolonii, obozów i wycieczek

Sposób użycia:

 • Wyrób należy stosować bezpośrednio na skórę głowy, włosy lub odzież zachowując min. 30 cm odległość. 
 • Aplikować z daleka od powierzchni ścian, mebli i innych przedmiotów, w pomieszczeniach z łatwo zmywalnymi ścianami i podłogami.

CICHO wSZA, gumki do włosów

Opis producenta

Analizując właściwości naturalnych olejków eterycznych zawartych w produkcie CICHO wSZA, musimy uwzględnić środki dezynfekcyjne i pasożytobójcze służące do zapobiegania lub leczenia wszawicy.

Grupy związków biochemicznych o takim działaniu zawarte w różnych proporcjach w wymienionych olejkach eterycznych to fenole, tlenki terpenowe, ketony i laktony seskwiterpenowe.

Działanie:

 • Paraliżują wszy, działając na ich układ nerwowy
 • niszczą ich układ oddechowy.

W składzie preparatu, którym nasycone są nasze gumki do włosów wyróżnić można następujące olejki eteryczne: Mięta, Lawenda, Drzewo herbaciane, Cytronela, Miodla indyjska, Rozmaryn oraz Koper włoski, zawierające wyżej wymienione grupy związków biochemicznych. Żaden środek wszobójczy oparty w 100% na naturalnych olejkach eterycznych nie niszczy układu oddechowego wszy.

Gumki do włosów CICHO wSZA są nasycone wymienionymi olejkami eterycznymi, które parują pod wpływem ciepła wydzielanego przez skórę głowy, oddziałując na układ oddechowy wszy, tworząc strefę ochronną wokół głowy użytkownika gumki do włosów CICHO wSZA i zapobiegając zagnieżdżaniu się kolejnych wszy.

Stosowanie

 • Umyj włosy dziecka.
 • Dokładnie wysusz.
 • Zwiąż włosy według uznania.

LEELOOP GUMKA DO WŁOSÓW PRZECIW WSZOM

Opis producenta

Jedyna w swoim rodzaju elastyczna gumka do włosów przeciw wszom. Jest nasączona naturalnymi substancjami, dzięki czemu łatwo zapobiega zarażeniu wszami. Dzieki wyjątkowemu procesowi, który „zamyka” naszą naturalną substancje czynną (kompleks PhytoClear), gumka do włosów Leeloop wydziela fantastyczny zapach, uwielbiany przez dzieci … a znienawidzony przez wszy.

 • Natychmiastowa skuteczność w ochronie przed zarażeniem wszami
 • Udowodniona 95% skuteczność w przeciwdziałaniu zarażeniu wszami:
 • 1 gumka do włosów = do 2 tygodni ochrony
 • Żadnych pestycydów ani sztucznych składników – 100% NATURALNA
 • Zabawna, przyjazna dla dzieci i niezwykle łatwa w użyciu… wystarczy założyć

Prewencja

Tego typu preparatów znajdziecie w aptece dużo. Pamiętajcie dzieci w szkole i przedszkolu razem się bawią, przebierają się, są bardzo blisko siebie. Do zakażenia może dojść bardzo szybko. Świadomość tego problemu i wiedza jak zapobiegać zarażeniu jest niezbędna, żeby uchronić swoją pociechę przed niechcianymi lokatorami na jej głowie.