Czy jesteś narażona/narażony na łysienie androgenowe?

Wiele rzeczy dziejących się w organizmie na przełomie czasu zwiastuje pewne nadchodzące zmiany. Ważne jest żeby umieć je dostrzec. Możliwość wystąpienia u kobiety jak i mężczyzny łysienia na tle androgenowym jest jedną z nich. Tak zwana androgenówka to jeden z najczęściej występujących rodzajów łysienia.

Jakie towarzyszą temu procesowi oznaki? Co zwiastuje możliwość jego wystąpienia w przyszłości?

Łojotok 

Łojotok to czynnik warunkujący rodzaj skóry. Może to być również odzew androgenów w organizmie – u mężczyzn może on zwiastować nadmiar androgenów lub ich górną granicę normy, u kobiet jego wystąpienie w nadmiarze może zwiastować: rozregulowania na tle hormonalnym lub wrażliwość organizmu na działanie testosteronu.

Niestety wszystkie osoby, które mają łojotokową skórę głowy są predysponowane lub narażone na wystąpienie łysienia na tle androgenowym. 

Trądzik 

W wieku dojrzewania borykałeś się z trądzikiem? Na twarzy, dekolcie lub plecach? To pierwsza manifestacja działania androgenów na Twój organizm. Kolejną może być wystąpienie łysienia na tle androgenowym. Nie uchroni od tego np. kuracja izotretinoiną czy tetracykliną – poradzi ona sobie miejscowo z trądzikiem natomiast predyspozycja hormonalna i wpływ androgenów pozostanie dalej. 

Policystyczne jajniki

To schorzenie dotyczy wyłącznie kobiet i jest zwiastunem rozregulowania hormonalnego, często jest związane z małą ilości hormonów żeńskich lub za dużą ilością hormonów męskich. Tak czy inaczej może predysponować do łysienia na tle androgenowym nawet jeśli hormony są regulowane farmakologicznie lub wprowadzona jest na stałe terapia hormonalna. 

Uwarunkowanie genetyczne

Dokładnie przyjrzyjcie się swoim przodkom – nieważne czy mają 40 czy 80 lat jeśli występują u nich zakola, przerzedzenie części środkowej lub całkowita łysina zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn – wy również jesteście narażeni na łysienie na tle androgenowym i to bez względu na wiek. U waszych przodków może ono wystąpić po 40/ 50 roku życia – u was z różnych względów może się ono pojawić dużo wcześniej. 

Anaboliki

Ostrzyknięcie się testosteronem w celu zwiększenia masy mięśniowej. Efektem pożądanym jest w tym przypadku szybki wzrost masy mięśniowej. Efektem ubocznym jest zamiana podawanego testosteronu w dihydrotestosteron, który powoduje miniaturyzację mieszka włosowego czyli doprowadza do łysienia na tle androgenowym. 

Nadmierne owłosienie

Pojawianie się u kobiet wąsika, pojedynczych mocnych włosów w okolicach brody lub sutków nie jest zaliczane do hirsutyzmu. Objawy te mogą zwiastować wpływ androgenów na organizm. Często w tym przypadku wyniki badań są jednoznaczne. Hormony są w normie jednak nawet ich prawidłowe stężenie przy dużej wrażliwości organizmu może predysponować do wystąpienia łysienia na tle androgenowym.

Jeżeli chociaż jedna z wyżej wymienionych rzeczy dotyczy Ciebie, możesz być narażony/ narażona na łysienie na tle androgenowym.