Akromegalia

Akromegalia to poważna, rzadka i mało znana choroba. Jej wystąpienie można zauważyć dzięki charakterystycznemu ułożeniu skóry głowy. Właśnie dlatego zdecydowałam się o niej napisać.

Akromegalia

“Choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu (somatotropiny) przez hormonalnie czynnego gruczolaka komórek kwasochłonnych przedniego płata przysadki mózgowej. Akromegalia występuje u osób dorosłych, u których skończony został proces wzrastania kości, a nasady kości długich uległy mineralizacji i zrośnięciu”.[1]

Jakie są szczegółowe objawy akromegalii i które z nich dotyczą skóry głowy?

– pogrubienie skóry w obrębie twarzy i szyi,

– obrzęk powiek, 

– głębokie bruzdy w obrębie owłosionej skóry głowy,

– skóra kręta ciemienia (cutis verticis gyrata);

– szorstkie, w dalszym przebiegu choroby miękkie i przerzedzone włosy

–powiększenie języka (macroglossia) wraz z licznymi szczelinami;

–szeroki, rozrośnięty nos;

–pogrubiała skóra pokrywająca pięty;

–pogrubiała i twarda płytka paznokciowa, 

– nadmierna czynność gruczołów łojowych i potowych – objawy te mogą częściowo wynikać z zaburzeń wydzielania innych hormonów przysadki.

Cutis Verticis Gyrata

Skóra kręta ciemienia, CVG. Spotkałam dwa takie przypadki. Dwie osoby posiadające charakterystyczny fałd skórny, który nie musi ale może być objawem poważnej, ale przebiegającej w utajeniu choroby jaką jest wyżej wymieniona akromegalia.

Niestety nigdy wcześniej nie podjęto się u nich diagnostyki w tym kierunku, a właśnie u jednego z tych dwóch panów po wnikliwych badaniach została zdiagnozowana choroba przysadki mózgowej.


Fałdy na skórze głowy – co warto wiedzieć?

  • Fałd skórny może być sprawą czysto genetyczną.
  • Osobliwie może być jedynie defektem skóry głowy.
  • Może powstać jako wynik nadużywania anabolików – sterydów podawanych w celu szybkiego zwiększenia masy mięśniowej. 
  • Może być objawem akromegalii
Fałd skórny zakryty włosami - źródło własne
Fałd skórny zakryty włosami – źródło własne

Fałdy widoczne po ścięciu włosów.
 Źródło:
Fałdy widoczne po ścięciu włosów.
Źródło: https://www.semanticscholar.org/paper/Cutis-verticis-gyrata-secondary-to-cerebriform-Er-%C3%87akmak/a3b1e26019d20b461a0cf22d2695cabe49cc517c/figure/0

W miejscu fałdu włosy rosną w jego wgłębieniu przez co jest je ciężko:
po pierwsze obciąć i po drugie dokładnie umyć. Zazwyczaj osoby z fałdem noszą odrobinkę dłuższe włosy żeby tego defektu nie było widać. Zakrywają go włosami.

Pod względem estetycznym jeśli komuś ten defekt bardzo przeszkadza wykonuje się zabieg wypełnienia fałdy kwasem hialuronowym w celu wyrównania jej powierzchni.

Fałd predysponuje do przerostu flory bakteryjnej przez co odczuwalny jest świąd skóry głowy w obrębie zmiany, który trudno czymkolwiek zniwelować. 

Skóra kręta ciemienia i jej powinowactwo do akromegalii jest świetnym przykładem tego, że scalp jest w stanie uwidocznić wiele sygnałów odnoszących się do choroby organizmu. Dzięki posiadaniu coraz szerszej wiedzy w tym zakresie można świadomie pracować na skórze głowy mając na uwadze stan całego organizmu.