Wzrost włosów

“Średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm.

(…) Wyjątkowo zadbane włosy mogą rosnąć nawet do 2 cm w ciągu miesiąca”

Czy faktycznie tak jest?

Przed świętami wielkanocnymi moja fryzjerka obcięła mi włosy, około 30 cm. To była dla mnie duża zmiana. Mimo, że nie prostuję, nie farbuję i nie układam włosów na szczotkę to jednak przy długości ponad 60 cm mogły one ulec zwykłemu mechanicznemu uszkodzeniu (fakt były w tym czasie na przełomie lat kilka razy modelowane i upinane co mogło dodatkowo pogorszyć ich stan). Stąd decyzja i profesjonalne cięcie.

Byłam bardzo zadowolona z tej metamorfozy. Moje włosy wyglądały fantastycznie i co więcej dzięki tej decyzji mogłam zanotować pewną obserwację – o czym w dzisiejszym wpisie.

Mówi się, że podwojenie procesu wzrostu włosa jest niemożliwe gdyż mnożąc centymetr (czyli długość przyrostu jednego włosa na miesiąc) razy około 100 000 włosów (lub więcej na skórze głowy) wychodzi, że przez miesiąc przydatki skóry głowy muszą wyprodukować 1 kilometr keratyny. To dużo. Jednak myślę, że można ten proces podwoić.

Zdarza się, że szczególnie w sieci napotykam reklamy preparatów, które wskazują na jeszcze szybszy wzrost włosa. Producenci obiecują trzy, a nawet cztery centymetry przyrostu włosów na miesiąc. Z tym się jednak nie zgodzę. 2 centymetry na miesiąc to myślę maksymalny przyrost.

Dlaczego tak uważam?

Kiedy miałam długie włosy (mniej więcej długość minimum do połowy pleców) ciężko było określić jak duży jest ich miesięczny przyrost, ponieważ zawsze były długie. Kiedy w kwietniu zostały ścięte na tyle, że zaledwie sięgały za ramiona, a w sierpniu dorosły już spokojnie do poziomu łopatek stwierdziłam, że ich przyrost jest bardzo szybki. W tym przypadku brak konkretnych informacji i chęć uzyskania wiedzy w tej sprawie spowodował, że tak jak pisałam na FaceBook’u 8 sierpnia zaczęłam mały test.

8 sierpnia moje włosy mierzyły 45 cm.

10 września 47 cm.

Od 8 sierpnia do 10 września urosły pełne 2 cm na długości. 


Co spowodowało tak duży przyrost?

Z pewnością jest to zasługa tego, że na co dzień myję je szamponami stymulującymi, przeciw wypadaniu włosów, dość regularnie używam opaski laserowej LLLT, odpowiednio się odżywiam i suplementuję. Dodatkowo przynajmniej raz w miesiącu staram się robić peeling i bezinwazyjny zabieg na skórę głowy. Niby mało, a jak dużo 🙂

Sami widzicie, że moim przypadku powiedzenie szewc bez butów chodzi zdecydowanie się nie potwierdza 🙂 Co więcej takie postępowanie daje mi możliwość konkretnych obserwacji.

Dzięki takiemu postępowaniu dbam o swoje włosy i jednocześnie jestem w stanie przetestować na sobie to czego używam by wzmocnić, poprawić ilość i kondycję Waszych włosów. Z czystym sumieniem mogę wtedy powiedzieć, że dany preparat działa.

Szybszy przyrost włosów daje trychologii większe możliwości.

Myślę, że jest to kolejne wykorzystanie możliwości jakie daje terapia, zabiegi czy produkty trychologiczne. Nie zawsze postępowanie trychologiczne musi być skierowane do osób, które mają duży problem z wypadaniem czy przerzdzaniem się włosów. Trychologia może być wykorzystana również w inny, bardziej “wizerunkowy” sposób.

Wiem, że czasami zdarza się, że nie jesteście zadowolone ze zmiany długości włosów i chcecie je szybko zapuścić. Myślę, że w tym postępowaniu jest metoda. Zdecydowanie uważam, że terapie przeciw wypadaniu włosów stymulują również wzrost włosa, a co za tym idzie pozwalają na szybsze zapuszczenie włosów jeśli jest taka potrzeba. 

Tak samo w przypadku kiedy włos jest zniszczony termicznie lub chemicznie kompleksowa terapia też przyniesie duży efekt chociaż tutaj trzeba mieć na uwadze fakt, że włos zniszczony może się kruszyć i przez to przyrost może być mniej widoczny na długości, a bardziej od nasady.

Jednak w tym przypadku może pomóc też odpowiednio dobrana pielęgnacja łodygi włosa, która będzie wpływała pozytywnie chociażby na wygląd tej zniszczonej części.

Trychologiczny sposób na szybszy wzrost włosów:

  1. Eliminacja uszkodzeń łodygi, która może powodować kruszenie się włosa.
  2. Sprawdzenie stanu organizmu od wewnątrz (badania z krwi lub APW)
  3. Odpowiednie, pełnowartościowe odżywianie.
  4. Raz na dwa tygodnie bezinwazyjny zabieg trychologiczny.
  5. Suplementacja
  6. Odpowiednio dobrany szampon stymulujący wzrost włosów
  7. Prawidłowa pielęgnacja łodygi.

Polecam spróbować 🙂 Wasze włosy będą Wam za to wdzięczne 🙂