Włosy po przeszczepie

Metody i przebieg zabiegu opisywałam w tym poście: (klik)
Dziś odpowiem na najbardziej nurtujące Was pytania. 

 Włosy po przeszczepie
Bardzo często pytacie o przeszczep włosów, a najczęściej o to czy przeszczepione włosy wypadają i czy po wykonanym zabiegu trzeba stosować finasteryd.
Jak w każdym przypadku dotyczącym skóry głowy – większość to kwestie indywidualne. Na odpowiedź na to pytanie wpływa wiele czynników.
 
Po pierwsze decyzyjny jest tu proces miniaturyzacji, a dokładniej jego rozprzestrzenienie na skórze głowy. Jedni mężczyźni łysieją bardzo rozlegle u drugich proces ten obejmuje tylko pogłębione zakola lub tonsurę.
W przypadku mężczyzn z silnym uwarunkowaniem łysienia androgenowego obszar hormonozależny obejmuje nawet połowę części potylicznej, z której często włosy są przeszczepiane z 2 powodów:
– potrzebna jest duża ilość graftów (mieszków włosowych do przeszczepu)
– w przypadku systemu SAFER włosy zostają przerzedzone na części tylnej stąd obszar biorczy musi być większy.
Jak ustalić czy obszar hormonozależy jest rozległy?
Otóż najłatwiejszym sposobem jest zbadanie skóry głowy mikroskopem trychologicznym, którego obraz pokaże włosy terminalne jak również włosy zminiaturyzowane. Pozwoli na ich zlokalizowanie i tym samym ustalenie obszaru hormonozależnego.
Sprawa jest bardzo prosta. Jeśli przeszczep obejmuje jedynie obszar zakoli, a na części potylicznej nie obserwuje się miniaturyzacji dalsze postępowanie może obejść się bez finasterydu, ponieważ są duże szanse, że przeszczepione mieszki włosowe nie są hormonozależne. Jeśli mieszki włosowe nie zostaną podczas zabiegu poprzecinane powinny przyjąć się w skórze i produkować włosy prawidłowe w miejscu biorczym.
Oczywiście obszar ten należy stale kontrolować ponieważ z czasem łysienie androgenowe może się pogłębić i to, że w danym momencie nie zauważany jest proces miniaturyzacji nie daje gwarancji, że z czasem się on nie pojawi.
Inna sytuacja jest u osób mających rozległy obszar miniaturyzacji. W tym przypadku chirurdzy lub lekarze medycyny estetycznej proponują już kilkumiesięczną terapię przed przeszczepem polegającą na przyjmowaniu finasterydu. Taka terapia powoduje wzmocnienie i pogrubienie włosów na części potylicznej – części dawczej.
Tak jak się zapewne domyślacie u osób z rozległym obszarem hormonozależnym w celu utrzymania efektu przeszczepu finasteryd należy stosować systematycznie przez cały czas. Każdy przypadek przeszczepu jest bardzo indywidualny, oprócz wprawionej ręki chirurga istotną rolę w jego powodzeniu odgrywają czynniki uwarunkowań organizmu.