Włosy u dzieci

Noworodki pojawiają się na świecie z włosami lub bez. Pierwsze włosy wyrastają człowiekowi na całym ciele już w życiu płodowym około 12 tygodnia czyli w 3 miesiącu ciąży. Przed porodem lub najpóźniej do 4 miesiąca życia dziecka włosy te (tzw. lanugo) wycierają się i wypadają, a na ich miejsce zaczynają wyrastać w odpowiednich miejscach włosy prawidłowe.

Kolor i skręt

W przypadku włosów jasnych – ich barwa może się zmieniać z czasem w ciemne ze względu na to, że w ich mieszkach włosowych mogą znajdować się geny, w których nie uruchomiła się jeszcze ekspresja to znaczy nie zaczęły na chwilę obecną produkować barwnika, a pojawi się on dopiero w późniejszych miesiącach lub latach życia. Włosy ciemne powstają z dominującego genu więc nie zdarza się, żeby z czasem zamieniły się w jasne. Tak samo jest z włosami kręconymi. U małych dzieci włosy są bardzo lekkie i delikatne dzięki temu są podatne na skręcanie się. Dopiero najwcześniej po 6 roku życia jeśli na głowie dziecka zostają się loki lub włosy mają utrzymany skręt można podejrzewać, że dziecko będzie już ostatecznie miało włosy kręcone lub falowane chociaż to też może ulec zmianie w okresie dojrzewania. Związane jest to ze specjalnym genetycznie dziedziczonym ułożeniem łańcuchów keratyny.

Odżywka do włosów

Małe dziewczynki marzą o długich włosach. Kiedy już uda się je wyhodować wyglądają naprawdę imponująco. Często pojawia się jednak kłopot podczas mycia. Mamy wielokrotnie mylnie uważają, że na włosy dziecka nie powinno nakładać się odżywki. Moi drodzy – dziecko, które ma długie włosy musi po myciu włosów mieć nałożoną odżywkę żeby ułatwiła ona ich rozczesanie. W przypadku włosów kręconych lub bardzo suchych należy również stosować olejek. Dzięki niemu włosy pięknie się błyszczą i nie ulegają zniszczeniu przez czynniki zewnętrzne. Na rynku dostępne są preparaty dedykowane wyłącznie dzieciom. Jeśli jednak macie wątpliwości co do wyboru produktu możecie również z małym dzieckiem udać się do trychologa i poprosić o dobór produktów do pielęgnacji łodygi włosa.

Wypadanie włosów

Dynamiczny rozwój i wzrost dziecka zaburza wiele czynników. Jednym z objawów mogą być widocznie i nadmiernie wypadające włosy.Sama utrata włosów u dziecka może mieć ogromną ilość czynników wywoławczych i przeróżne podłoże.

Kiedy rodzice zauważają, że dziecko zaczyna tracić włosy lub, że stają się one coraz cieńsze zamiast grubsze zaczynają się niepokoić i najprawdopodobniej wtedy też próbują coś z tym „fantem” zrobić.

W tej sytuacji bardzo ważny jest fakt nie popadania w przerażenie. Drodzy rodzice zacznijcie od obserwacji. Nie wywołujcie paniki u dzieci swoim zachowaniem. Pamiętajcie, że dzieci w wieku od 4 do 7 lat lub później wszystko zależy od tego ile indywidualnie trwa faza wzrostowa mogą zacząć pierwszy raz fizjologicznie tracić część włosów ponieważ wchodzą one w fazę wypadania. Po prostu.

Zdarza się, że osłabienie włosów jest spowodowane niedożywieniem witaminowym i mineralnym jak również niewielkim lub znikomym spożywaniem białka pochodzenia zwierzęcego przez dziecko. W dzisiejszych czasach niestety często mamy do czynienia z tym, że dzieci są najedzone owszem ale nie są odżywione. Niedobory żywieniowe wpływają na jakość i ilość włosów. Główne niedobory dotyczą witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A oraz D jak również kompleksu witamin z grupy B.

Trichotillomania i łysienie plackowate

Wypadanie włosów może być też związane z trichotillmanią czyli samoistnym wyrywaniem włosów lub łysieniem plackowatym. Obydwie te choroby w dużej mierze mogą być związane ze stresem jaki dziecko z różnych względów przeżywa i często sobie z nim nie radzi.

W przypadku leczenia dziecka z trichotillomani czy łysienia plackowatego dużą rolę odgrywają rodzice. To w ich roli leży znalezienie lub domniemanie jaki czynnik wywołał lub wywołuje u dziecka tak silny stres przez, który np. w trichotillomani samo wyrywa sobie włosy.

Kiedy rodzic słyszy od lekarza dermatologa lub pediatry diagnozę trichotilomania lub łysienie plackowate często wypiera tą informację. Na pewno musicie pamiętać, że nawet jeśli taka sytuacja i diagnoza się pojawi nie można pokazać dziecku swoich obaw, łez czy zdenerwowania, ponieważ ono momentalnie to wyczuje i przejmie od rodzica, który jest dla niego wzorem negatywne emocje i skojarzenia. Rodzice muszą zacząć otaczać dziecko jeszcze większą troską, opieką i miłością tak by poczuło się po prostu bezpieczne. Nie jest to łatwe zadnie ale musicie wiedzieć, że często dzieje się tak, że my dorośli nie zdajemy sobie sprawy, że sytuacje błahe dla nas mogą przerastać z różnych względów dziecko psychicznie.

Inna sytuacja dotyczy łysienia plackowatego – jest to choroba o nieznanej etiologii, która może powstać zarówno poprzez działanie silnego stresu jak również może być spowodowana rozregulowaniem hormonalnym czy może być efektem ubocznym zdarzeń lub chorób, które miały miejsce w przeszłości.

Wiek dojrzewania

Wiek dojrzewania u dziecka jest równie ważnym aspektem wpływającym na stan włosów. To w tym czasie włosy mogą przejść ostateczną przemianę –w takie jakie będą w późniejszym życiu (przynajmniej do któregoś momentu dorosłego życia). Ważne jest żeby zwracać w tym czasie uwagę szczególnie na włosy nastolatka – jeśli okres dojrzewania u dziewczyn czy chłopców owocuje silnym łojotokiem, trądzikiem lub nawet osłabieniem i zmniejszeniem ilości włosów należy zgłosić się do lekarza i gruntownie przebadać hormony jak również wszelkie inne parametry. Pamiętajcie, że normalnym nie jest fakt, że młodzież w wieku 15-18 lat intensywnie traci włosy lub ma widoczny prześwit np. na szczycie lub na całej powierzchni głowy.

Łysienie androgenowe

Genetycznie łysienie androgenowe silnie zakotwiczone w rodzinie zarówno w linii żeńskiej jak i męskiej może coraz wcześniej ujawniać się w kolejnych pokoleniach. U nastolatków najważniejsza w celu opóźnienia znaczącej utraty włosów jest profilaktyka. Często zdarza się, że w przypadku łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn terapię w tym samym czasie przechodzi wiele członków rodziny. Uwagę należy zwrócić na dzieci w wieku dojrzewania. 17-18 latkowie, którzy widzą u siebie nadmierną utratę włosów i mają od pokoleń silne uwarunkowania genetyczne tak czy inaczej powinny przejść badanie trychologiczne. Jeśli będzie taka potrzeba i chęć utrzymania włosów powinny przechodzić systematycznie odpowiednio dobrane bezinwazyjne terapie trychologiczne, po to żeby mimo silnych uwarunkowań genetycznych walczyć o włosy i opóźniać ich utratę.

Wszy

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym powinny mieć systematycznie sprawdzaną skórę głowy pod kątem wszawicy. Tak, mimo rozwijającego środowiska aspekt pojawiania się wszy w placówkach szkolnych i przedszkolnych jest dalej aktualny.

Skóra głowy

Niejednokrotnie dzieci od najmłodszych lat mogą mieć problemy ze skórą głowy. Bardzo często u dzieci pojawia się silne zmiany ciemieniuchy, atopowego zapalenia skóry, łupieżu suchego czy nawet łuszczycy. Pod żadnym pozorem na skórę dziecka nie należy nakładać silnych szamponów przeciwłupieżowych zarówno aptecznych jak i drogeryjnych. Mogą one jeszcze bardziej zaburzyć stan i funkcjonowanie delikatnej i niedojrzałej skóry dziecka.

 

 

Foto:

www.pixabay.com/pl