Zakwaszenie łodygi włosa

Często podczas badania łodygi włosa okazuje się, że jego łuska zewnętrzna jest rozchylona. Może to oznaczać, że pH łuski jest za wysokie. Za jego poziom odpowiedzialne są odżywki do włosów. Jeśli chcecie przypomnieć sobie budowę łodygi włosa zapraszam do wpisu: (klik)

Standardowo, tak jak większości kosmetyków, pH odżywek do włosów (na których nie ma podanej konkretnie jego wartości) oscyluje w okolicach 5,5. Jest to prawidłowe pH dla skóry. Dla łodygi włosa jest ono nieco za wysokie.

Sposobów na zakwaszenie łodygi włosa jest wiele. Najbardziej popularne pośród tych domowych to: płukanie włosów zimną wodą lub roztworem wody i soku z cytryny. Są jednak również inne sposoby – zdecydowanie wygodniejsze i przynoszące lepsze rezultaty.

Co daje zakwaszenie łodygi włosa?

Domknięcie łuski włosa powoduje, że stają się one bardziej błyszczące i gładkie jak również mniej podatne na uszkodzenia i rozszczepy.

Jak powinna w takim razie wyglądać prawidłowa pielęgnacja, która doprowadzi do zakwaszenia łodygi włosa?

Wszystko oczywiście zależy od stanu wyjściowego włosów. Pierwszym kryterium jest poziom zniszczenia włosów. Mam tutaj na myśli stwierdzenie czy są one farbowane, systematycznie prostowane czy rozjaśniane. Jeśli włosy są zniszczone postępowanie musi być 2-etapowe.

Włosy farbowane, rozjaśniane czy zniszczone – potrzebują przed zakwaszeniem odpowiedniej rekonstrukcji – do tego celu używany jest preparat o pH około 4,5, który w swoim składzie posiada niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz sterole. Świetnymi składnikami aktywnymi w takim przypadku są. np. olej jojoba, olej z kawy, olej moringa, olej z meadowfoam, makadamia, awokado – czyli wszystkie lekkie, nieobciążające łodygi włosa oleje, które rekonstruują strukturę łodygi. Takie konsekwentne działanie daje włosom miękkość i odżywienie. Dopiero po takim przygotowaniu rekonstrukcyjnym można wejść w kolejny etap i zastosować odżywkę o kwaśnym pH oraz dobrać odpowiedni olejek stosowany bez spłukiwania.

Osoby, które nie farbują włosów, nie niszczą ich prostownicą ani innymi zabiegami chemicznymi mogą od razu przejść do zakwaszania.

W tym przypadku warto zastosować odżywkę o pH 2,5 -3, która domknie łuskę zewnętrzną łodygi włosa. Należy jednak zwrócić uwagę, że w tym przypadku jeśli pielęgnację zakwaszającą stosuje się na włosy długie (z długością poniżej ramion) to bezwzględnie dodatkowo należy nakładać na włosy olejek.

Dzięki takiemu połączeniu i wspólnemu działaniu dwóch produktów włosy będą się pięknie rozczesywały i błyszczały, a ich powierzchnia zostanie domknięta i zabezpieczona co pozwoli uchronić je przed utratą wilgoci i przesuszeniem.

Niskie pH powoduje obecność dużej liczy kationów na powierzchni włosa przez co łuska zostaje domknięta, jednak w dotyku włosy mogą wydawać się nieco szorstkie i sztywne. Dlatego podczas zakwaszania łodygi włosa zaleca się stosowanie olejków do włosów, które spowodują wygładzenie ich powierzchni nie wpływając na podwyższenie pH włosa. Takie postępowanie daje pełen efekt i zauważalną różnicę w wyglądzie i zachowaniu włosów problematycznych.