Wszawica głowowa

Moi drodzy dziś poruszam dla Was bardzo ważny temat wszawicy. Wszy kojarzą się z brakiem higieny, biedą, bezdomnością. Często myśli się, że w rozwiniętych miastach oraz u ludzi żyjących w dostatku i stabilnych finansowo ten problem nie występuje. Nic bardziej mylnego. Wszawica może dotyczyć wszystkich bez wyjątku.

Dlatego zapraszam Was serdecznie do zapoznania się z treścią wpisu.

Wszawica głowowa – etiologia

Czynnikiem etiologicznym wszawicy głowowej jest samica wszy głowowej. Do zakażenia dochodzi w sposób bezpośredni – podczas kontaktu z osobą zakażoną lub zakażonymi przedmiotami: grzebieniami, szczotkami, czapkami, nożyczkami czy golarkami.

Samica wszy głowowej pojawiając się na skórze głowy w ciągu swojego życia składa około 300 jaj (tzw. gnid), które przytwierdza do włosów w niewielkiej odległości od skóry głowy. Jaja dojrzewają około 2-3 tygodni po tym czasie wykluwa się z nich nimfa.

Gnida wszy głowowej przytwierdzona do łodygi włosa

Wszawica głowowa – objawy

Dominującym objawem jest silny świąd wywołany ukąszeniami pasożytów. Drapanie zmian powoduje powstanie przeczosów oraz nadżerek i doprowadza do wtórnego zakażenia bakteryjnego.

W skrajnych przypadkach może dojść do wytworzenia tzw kołtuna, w którym włosy, wydzielina z nadżerek i strupy tworzą jeden zbity twór.

Najczęściej zajmowane przez wszy są części boczna i potyliczna głowy – w tych miejscach obserwuje się najwięcej złożonych jaj i ugryzień.

Wszawica głowowa – rozpoznanie

Podstawą do rozpoznania jest stwierdzenie przytwierdzonych do włosów gnid lub obecności dojrzałych osobników na skórze głowy.

Gnidy mogą być często mylone z łupieżem. Należy pamiętać, że gnida jest mocno przytwierdzona do łodygi włosa i bardzo ciężko jest ją wyczesać czy zdjąć z łodygi włosa. Łuska łupieżu odpada z łatwością samoistnie lub z niewielką pomocą grzebienia.

Jak leczyć wszawicę głowową?

Doraźnie można stosować szampony na wszy dostępne w aptekach. Preparaty te można podzielić na środki posiadające składnik aktywny owadobójczy lub te, które go nie posiadają.

Dla dzieci polecanym składnikiem jest szampon z 1% permetryną np. Sora Forte.

Szampon lecznicy Sora forte z 1% permetryną

Permetryna – syntetyczny związek organiczny zaliczany do insektycydów trzeciej generacji. Używana w rolnictwie do ochrony roślin uprawnych przed szkodnikami. Należy do grupy syntetycznych pyretroidów. Silnie trująca dla owadów, działa w sposób kontaktowy i żołądkowy. Jest wysoce toksyczna dla organizmów wodnych i kotów. Dla ludzi i innych organizmów wyższych, m.in. psów, jest stosunkowo nieszkodliwa.

Alternatywą dla szamponów są płyny do stosowania na skórę i włosy:

Artemisol, Delacet są to preparaty oparte na alkoholu i occie więc nie mogą być stosowane gdy skóra jest podrażniona lub uszkodzona.

Inne preparaty to np. Pipi Nitolic, Hedrin Raz, żel w sprayu.

Należy pamiętać żeby bez konsultacji z lekarzem nie łączyć działania szamponu z płynem przeciw wszom.

W leczeniu wszawicy ważne jest poinformowanie placówek edukacyjnych (szkół, przedszkoli) o wystąpieniu problemu. Leczenie należy przeprowadzić u osób z najbliższego otoczenia. Rutynowym postępowaniem powinno być równie dokładne odkażenie lub wyrzucenie grzebieni, ręczników, szczotek, pościeli która miała kontakt z pasożytami.

Moi drodzy pamiętajcie o tym żeby sprawdzać głowy swoich dzieci, klientów czy pacjentów. Jeśli fryzjer lub trycholog zauważy wszy lub gnidy na głowie klienta powinien odmówić wykonania zabiegu, odkazić stanowisko oraz zalecić konsultację dermatologiczną i zastosowanie szamponu lub preparatu leczniczego przeciw wszawicy.