Osocze bogatopłytkowe w połączeniu z fibryną autologiczną lub z kwasem hialuronowym

Osocze bogatopłytkowe to popularny zabieg wykonywany przy wszelkiego rodzaju problemach z wypadaniem włosów. Pisałam o nim dokładnie w tym wpisie (klik).
Od niedawna na rynku pojawiły się ciekawe połączenia osocza z fibryną autologiczną lub kwasem hialuronowym. Często o nie pytacie, dlatego postanowiłam zgłębić temat i napisać o nich wpis.

Osocze bogatopłytkowe z fibryną autologiczną.

Aby uzyskać preparat z fibryną bogatopłytokową trzeba tak samo jak w przypadku osocza bogtopłytkowego pobrać krew żylną pacjenta i odwirować ją w wirówce. Do tego celu używa się jednak zupełnie innych parametrów i czasu wirowania niż przy samym osoczu.

Dla kogo dedykowane jest takie połączenie?

Struktura fibryny zatrzymuje czynniki wzrostu. Spowalnia ich uwalnianie dzięki temu zabieg dłużej oddziałuje na skórę głowy i mieszki włosowe. Osocze bogatopłytkowe daje natychmiastowy efekt uwalniania czynników wzrostu, dlatego w przypadku zaawansowanego łysienia androgenowego w różnym wieku można pokusić się o wybranie wariantu połączenia tych dwóch metod w jednym zabiegu. Wykonanie osocza bogato płytkowego w połączeniu z fibryną autologiczną w przypadku długotrwałego lub zaawansowanego łysienia przyniesie lepsze efekty terapeutyczne, ponieważ obydwie te techniki wzajemnie się wtedy uzupełnią.

Osocze bogatopłytkowe z kwasem hialuronowym

Kolejną opcją działania synergistycznego dwóch preparatów jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego oraz kwasu hialuronowego w zabiegu przeciw wypadaniu włosów.

Dla kogo dedykowane jest takie połączenie?

Tego typu procedura świetnie sprawdzi się u osób mających suchą skórę głowy (lub starzejącą się) i problem z wypadaniem włosów. Im wyższy będzie stan uwodnienia skóry tym można spodziewać się lepszych efektów odrostu włosów, ponieważ komórki macierzy mieszka włosowego muszą mieć optymalnie uwodnione warunki środowiskowe do przeprowadzenia prawidłowych podziałów i w konsekwencji do wyprodukowania prawidłowego, terminalnego włosa. W przypadku skóry suchej utrzymanie odpowiedniego poziomu uwodnienia i nawilżenia skóry jest bardzo ciężkie. Kwas hialuronowy podany w iniekcji w tym przypadku to prawdziwy sprzymierzeniec suchej skóry głowy również w walce z wypadaniem włosów.

Jak, kiedy i ile?

Osocze bogato płytkowe w połączeniu z fibryną lub kwasem hialuronowym wykonuje się w różnych odstępach czasu i powtórzeniach w zależności od wyjściowego stanu skóry głowy pacjenta.

Standardowo dzieli się pacjentów w tym przypadku ze względu na wiek. Pacjenci do 35 roku życia potrzebują mniej zabiegów niż ci, którzy są po 45 roku życia – im pacjent jest starszy tym (jeśli nie ma przeciwwskazań) musi być u niego wykonane więcej zabiegów. Średnio wykonuje się 2 do 4 zabiegów w odstępach minimum miesiąca czasu.

W przypadku intensywnego i długotrwałego wypadania włosów jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań polecam połączenia osocza z fibryną lub kwasem hialuronowym dobrane indywidualnie do potrzeb skóry głowy. Spotęgowane działanie może dać zdecydowanie lepsze efekty niż pojedyncza terapia.