Co wspólnego ma terapia trychologiczna z leczeniem ortodontycznym?

Właśnie, dobre pytanie!

Co wspólnego może mieć terapia trychologiczna z leczeniem ortodontycznym?

Podchodząc do temu bardziej wnikliwie można zauważyć, że obydwie mają zadziwiająco wiele wspólnego.

Ten kto poddawał się kiedykolwiek leczeniu ortodontycznemu wie doskonale jaki przebieg ma całe leczenie. Najpierw ortodonta przeprowadza diagnozę, robi zdjęcia i odlew szczęki, dokładnie wszystko sprawdza i analizuje. Dopiero po takim przygotowaniu ustalany jest przez niego plan leczenia – długotrwały plan, który zajmuje zazwyczaj od roku do 2 lat i przynosi oczekiwane efekty tylko gdy pacjent podporządkowuje się wszystkim zaleceniom lekarza prowadzącego.

W przypadku terapii trychologicznej również na początku wykonywana jest wnikliwa diagnostyka skóry głowy i włosów, następnie trycholog opracowuje indywidualny plan działania i przedstawia go osobie, która się do niego zgłosiła.

Średnio mówi się, że terapia trychologiczna trwa 3 miesiące – ja uważam, że po tym czasie można dopiero zauważyć niewielkie, pierwsze efekty prawdziwie systematycznego działania na skórę głowy. Cała kompleksowa terapia, która w widoczny – podkreślam – w widoczny sposób poprawia ilość i jakoś włosów trwa w wielu przypadkach przynajmniej rok.

Okres 3 miesięcy to minimum czasu przez jaki skóra głowy i mieszki włosowe muszą być stymulowane do produkcji nowych włosów. Co więcej, żeby włosy, które dopiero co wyrosły ze skóry głowy zamieniły się całkowicie we włosy terminalne i przyrastały w widoczny sposób na długość muszą być cały czas odpowiednio i systematycznie stymulowane oraz poddawane kontrolnym wizytom w gabinecie trychologicznym.

Dlatego właśnie bardzo często porównuję terapię trychologiczną do leczenia ortodontycznego. Mimo dwóch różnych obszarów działania, mają ze sobą wiele wspólnego.

Chciałam też zwrócić Waszą uwagę na to, że tylko kompleksowe działanie przynosi odpowiednie efekty. Nie jest tak, że ze wszystkich wskazań trychologa odnośnie diety, badań, suplementacji, zabiegów czy w końcu postępowania w domu pacjent wybierze tylko 1 rzecz, do której się zastosuje  i będzie oczekiwał obiecanych efektów.

Niestety tak się nie dzieje. Stymulowanie wzrostu włosów to proces żmudny i długotrwały, w którym całkowicie trzeba podporządkować się wskazaniom prowadzącego terapię trychologa. Tak naprawdę tylko długotrwała współpraca i terapia prowadzona kompleksowo jest w stanie przynieść oczekiwane efekty.

Pamiętajcie o tym kiedy będziecie robić lub podejmować się terapii trychologicznej.