Podstawowe zadanie, które musi spełnić terapia trychologiczna

Jakie jest podstawowe zadanie skutecznej terapii trychologicznej – do czego powinniśmy dążyć podczas próby zatrzymania wypadania i poprawy kondycji oraz odrostu włosów?

Odpowiedź jest prosta.

Terapia trychologiczna powinna stale dążyć do poprawy mikrokrążenia w skórze głowy, ponieważ to właśnie ono jest w większości przypadków jednym z głównych powodów (zaraz obok chorób przewlekłych, rozregulowania hormonów czy silnego stresu), przez który włosy nadmiernie wypadają, a mieszki włosowe produkują coraz to mniej włosów.

Sposobów na poprawę mikrokrążenia jest wiele – można skórę klasycznie masować, pobudzać prądem, ultradźwiękami lub dowolnymi innymi sposobami.

https://simple.wikipedia.org/wiki/Capillary

Jednak z moich ostatnich obserwacji wynika, że o wiele skuteczniejsze w tym działaniu są wyciągi, a dokładniej substancje aktywne pochodzenia roślinnego, które pobudzają krążenie w skórze bez potrzeby tarcia czy masażu (który notabene nie jest wskazany przy skórach łojotokowych lub u osób, które nie lubią masażu, a nawet dotyku skóry ze względu na psychiczne obciążenie świadomością nadmiernie wypadających włosów).

Jakich substancji powinniśmy zatem szukać w składach terapii trychologicznych?

Oto 3 przykłady.

Substancje aktywne pobudzające krążenie krwi:
Salicylan metylu

To organiczny związek z grupy estrów dokładnie ester metylowy kwasu salicylowego. Czysty chemicznie to bezbarwna lub żółtawa ciecz o silnej, charakterystycznej woni. Związek znalazł zastosowanie w lecznictwie. Stosowany jest miejscowo na skórę jako lek rozgrzewający, przeciwbólowy, przeciwzapalny.

 

Nikotynian metylowy

Składnik powoduje miejscowy efekt rozgrzania skóry poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jest również substancją wzmacniającą działanie innych składników rozgrzewających, np. kapsaicyny lub olejku cynamonowego. Stosowany w szerokiej gamie kosmetyków przeciw wypadaniu włosów. Stymuluje mikrocyrkulację i przyśpiesza metabolizm komórkowy, zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych, pobudza krążenie krwi, usprawnia drenaż limfatyczny.

Apigenina

Jest bioflawonoidem, który uzyskuje się na drodze wodnej ekstrakcji – mentolu. Apigenina wykazuje właściwości kardioprotekcyjne, które zwiększają ukrwienie skóry właściwej i przyspieszają krążenie krwi w kapilarkach naczyń włosowatych oplatających mieszek włosowy. Włos jest dzięki jej działaniu bardziej dotleniony i otrzymuje więcej składników aktywnych.

W niektórych produktach trychologicznych wykorzystuje się także pilomotoryczne działanie mentolu. Związane jest ono z efektem drażniącym w stosunku do mieszków włosowych. Drażnienie wpływa na skracanie się mięśnia przywłośnego i w konsekwencji unoszenie trzonu włókna włosowego co daje odbicie łodygi włosa od nasady.

Działanie preparatu stymulującego porost włosów, który pobudza mikrokrążenie w skórze. Taki sam efekt uzyskuje się na skórze głowy.

 

Zdecydowanie polecam terapie, które w widoczny sposób poprawiają mikrokrążenie w skórze. Z punktu widzenia merytorycznego i technicznego są bardzo skuteczne.