Jak dbać o naturalny kolor włosów

Naturalny kolor włosów

Jaka z Ciebie szczęściara, że nie musisz malować włosów!

Takie stwierdzenia słyszę dość często 🙂 i bardzo mnie takie opinie cieszą.

Lubię swój naturalny blond i nie zamieniłabym go na żaden inny kolor włosów (chociaż miewałam w chwilach słabości takie pomysły nie powiem, że nie… )

Dzięki tym opiniom i małej inspiracji przygotowałam dla Was post poświęcony pielęgnacji włosów o naturalnym kolorze. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem zapraszam do przeczytania!

Kolor włosów – informacje podstawowe

Za kolor włosów odpowiedzialne są komórki barwnikowe skóry – melanocyty.

Melanina czyli barwnik produkowany przez melanocyty dzieli się na dwa rodzaje: eumelanine i feomelaninę.

Skala naturalnych odcieni włosów Fischer – Saller https://www.quora.com/Whats-the-biological-basis-for-childrens-hair-color-to-darken-as-the-child-matures

 

Podział kolorystyczny jest prosty:

Im więcej eumelaniny we włosach tym włosy są ciemniejsze.
Im więcej feomelaniny we włosach tym włosy są bardziej rude.
Blondyni mają znikome ilości barwnika – feomelaniny.

Etapy powstania barwy włosa

Podstawowym składnikiem potrzebnym do produkcji włosa jest tyrozyna. Tyrozyna to aminokwas endogenny czyli produkowany przez organizm. Z czego powstaje tyrozyna? Substratem do powstawania tyrozyny jest fenyloalanina – ważny dla ogólnego stanu zdrowia aminokwas egzogenny pochodzenia roślinnego.

Wśród warzyw największą ilość fenyloalaniny zawierają:

 • fasola biała,
 •  groch,
 •  soja,
 • soczewica czerwona.

 

Niedobór fenyloalaniny w organizmie człowieka może skutkować:

 • niedokrwistością,
 •  zanikiem pamięci,
 •  zaburzeniami wzrostu u dzieci,
 •  brakiem energii i chęci do życia,
 •  spadkiem odczuwania głodu,
 •  niskim poziomem białka we krwi,
 •  impotencją,
 •  depresją.
Tyrozynaza – główny enzym melanogenezy

Tyrozynaza to metaloenzym, który w swojej budowie posiada dwa atomy miedzi, warunkujące jej funkcję katalityczną. W procesie wytwarzania barwnika melaniny biorą udział, aż trzy różne typy tyrozynazy: oksytyrozynaza, mettyrozynaza, deoksytyrozynaza.

Oksytyrozynaza i mettyrozynaza mają w swojej cząsteczce atomy miedzi na drugim stopniu utlenienia Cu (II), a deoksytyrozynaza w centrum aktywnym ma dwa atomy miedzi na pierwszym stopniu utlenieniaCu (I).

Tyrozynaza zamienia tyrozynę w DOPA i w dopachinon. Poza tym zwiększa również syntezę i wydzielanie hormonu wzrostu. Z dopachinonu za pośrednictwem wielu skomplikowanych procesów powstaje eumelanina lub feomelanina.

Melaniny są uważane za jedne z ciekawszych substancji jakie występują w organizmie człowieka. Chronią przed stresem oksydacyjnym i przed promieniowaniem UV – jeśli zaczyna ich brakować organizm jest mało odporny na stres i ulega procesom starzenia.

Oprócz podstawowych substratów fenyloalaniny, dopachinonu i tyrozyny do powstania melaniny niezbędne są pierwiastki takie jak: miedź, żelazo, magnez, wapń, mangan. Bardzo ważne są do prawidłowego przebiegu tego procesu witaminy z grupy B głownie B5 i B3.

Proces melanogenezy jest aktywowany przez:
 • promieniowanie ultrafioletowe
 • stany zapalne
 • MSH- hormon przysadkowy
 • estrogeny, hormony płciowe
Proces melanogenezy jest hamowany poprzez:
 • hormony- kory nadnerczy
 • stres oksydacyjny

Ogólnie rzecz ujmując melanogeneza to bardzo skomplikowany proces – dlatego tyle w temacie powstawania barwnika. Wracam do włosów.

Jak w takim razie dbać o odpowiednią ilość melaniny we włosach mając świadomość o poziomie skomplikowania tego procesu?

Z pewnością należy robić to o czym pisałam już jakiś czas temu. Trzeba dostarczać odpowiednie substraty do organizmu od wewnątrz, które są niezbędne w przebiegu procesu melanogenezy.

Od zewnątrz na skórę głowy warto stosować szampony i lotiony z dużą zawartością pierwiastków, ponieważ to one wspomagają proces melanogenezy i wpływają na ilość i jakość barwnika w trakcie jego produkcji niezależnie od rodzaju kolorystycznego włosa. Jeśli preparat dodatkowo zrobiony jest w nanotechnologii to mamy pewność, że jego składniki są na tyle małocząsteczkowe, że zadziałają na mieszek włosowy w sposób adekwatny.

Często w szamponach do utrzymania naturalnego koloru włosów znajdziemy takie składniki roślinne jak wyciąg z orzecha włoskiego czy rumianku. Zalecane są do konkretnego odcienia włosów ze względu na to, że składniki te barwią i wpływają tylko na łodygę włosa.

W przypadku kiedy naturalny kolor włosów jest piękny i nie wymaga poprawek kolorystycznych uzupełnienie odpowiednich minerałów i składników odżywczych oraz dbanie o skórę głowy w prawidłowy sposób jest najważniejszym procesem na jaki powinno się zwracać uwagę podczas codziennej domowej pielęgnacji. Dzięki takiemu postępowaniu można cieszyć się piękną naturalną barwą włosów przed długie lata.

Kuracja mineralizująca Vivipharma – podtrzymująca naturalny kolor włosów  Trichomed Julitta Siemiątkowska w Warszawie