
Kobiety w okolicach 50-tego roku życia to spora część klientów odwiedzających gabinety trychologiczne. Zazwyczaj zgłaszają się z problemem wypadania włosów – nie mniej jednak często borykają się z innym problemem – nadpotliwością skóry głowy.
Nadpotliwość to nic innego jak nadmierna praca gruczołów potowych. Czemu akurat w tym okresie u kobiet proces ten się nasila. Jest kilka przyczyn.
W czasie menopauzy praca jajników zaczyna wygasać, a w organizmie zachodzi szereg zmian hormonalnych. Zmniejsza się stężenie estrogenów, a wzrasta gonadotropin przysadkowych – FSH i LH.
Następstwem wyżej opisanych przemian są zaburzenia naczynioruchowe obejmujące:
- tzw. zlewne poty
- uderzenia gorąca (a po nich częste uczucie zimna).
Napady gorąca i towarzysząca im nadmierna potliwość pojawiają się zazwyczaj w okresie od 6–12 miesięcy przed menopauzą, a zanikają dopiero około 2–3 lata po menopauzie.
Do czynników sprzyjających występowaniu tego typu objawów należą między innymi:
- stres,
- nieprawidłowa dieta (ostre przyprawy, duże ilości kawy i alkoholu, palenie papierosów),
- używki,
- gorące i wilgotne powietrze
- przebywanie w ciasnych pomieszczeniach
- noszenie ciasnej i nieprzewiewnej odzieży.
Za występowanie tych przypadłości odpowiedzialne są także wahania w stężeniach adrenaliny, dopaminy czy prostaglandyn.
Nadmierne pocenie się też może być objawem chorobowym, dlatego ważne jest, aby wykluczyć aspekty takie jak:
- cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- gruźlica.
Wracając jednak do skóry głowy w przypadku kiedy potrzebne jest wprowadzenie terapii przeciw wypadaniu włosów trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy.
Terapię przeciw wypadaniu włosów powinna poprzedzać co najmniej miesięczna terapia przeciw nadpotliwości skóry głowy.
Zmniejszenie produkcji potu przez gruczoły potowe będzie wpływało pozytywnie na poprawę kondycji skóry oraz na odrost nowych włosów jak również zahamowanie wypadania.
W preparatach przeciw nadpotliwości mogą znajdować się składniki aktywne pochodzenia roślinnego:
- jałowiec pospolity
- jeżówka wąskolistna
- tasznik pospolity
- szałwia lekarska.
W terapii przeciw wypadaniu włosów w okresie menopauzy świetnie sprawdzają się również fito-estrogeny roślinne, które działają na wielu płaszczyznach – po pierwsze poprawiają pracę mieszków włosowych przez co włosy stają mocniejsze i mniej wypadają, po drugie fito-estrogeny podtrzymują efekt zmniejszenia pocenia się skóry głowy. Z tego powodu preparaty z fito-estrogenami roślinnymi czy w formie szamponu czy lotionu do wcierania w skórę głowy powinny być niezbędnym elementem terapii trychologicznej.
Terapia przeciw wypadaniu włosów u kobiet w okresie menopauzalnym to proces złożony, który cyklicznie trzeba powtarzać nie mniej jednak w efekcie takie postępowanie pozwoli na zachowanie pięknym włosów i zdrowej skóry głowy na długie lata.