Łupież tłusty – pielęgnacja skóry głowy i włosów

W przypadku łupieżu tłustego mamy do czynienia ze skórą łojotokową, nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz dużą kolonizacją drożdżaków (jak podają różne źródła naukowe) Malsassezia globosa lub Malassezia fur fur (inaczej Pityrosporum ovale).

Łupież tłusty – opis.

Widoczna gołym okiem łuska żółta lub biała, pokrywająca całość lub pewne obszary skóry głowy, w bardzo niewielkich ilościach lub wcale nie osypuje się na ramiona. Zmianom może towarzyszyć świąd. Problem ten dotyczy głównie skór tłustych z różnym rodzajem łojotoku.

Łupież tłusty to dość trudne do usunięcia schorzenie skóry głowy a lato to okres kiedy skóra mająca do tego duże predyspozycje produkuje jeszcze większe niż zazwyczaj ilości łoju czy potu stąd o większy rozwój drożdżaków na skórze głowy nie trudno.

Na łupież tłusty do tej pory najczęściej stosowano różnorakie szampony przeciwłupieżowe jednak postępowanie to nie przynosiło zadowalających efektów. W wielu przypadkach skóra poddawana ciągłemu działaniu szamponów przeciwłupieżowych bardzo się uwrażliwiała, a włosy szczególnie długie stawały się suche i matowe.

Na dłuższą metę takie postępowanie tylko pogarsza, a nie polepsza stan skóry.

Jak w takim razie prawidłowo pielęgnować skórę dotkniętą łupieżem tłustym?
Przedstawię Wam kilka trychologicznych rad.

Po pierwsze należy określić jaki dokładnie rodzaj skóry występuje na głowie – po tą informację najlepiej udać się do trychologa, który określi rodzaj i zbada skórę mikrokamerą.

Jeśli wiadome jest już czy skóra jest nadreaktywna, wrażliwa czy płytko unaczyniona lub przeciwnie czy jest słabo ukrwiona i blada, można dopasować odpowiednią pielęgnację.

Podstawą jest peeling – w zależności od rodzaju skóry może być wykonywane rozpulchnianie preparatem kolagenowo- tłuszczowym, czy z mocznikiem lub preparatem z peelingiem enzymatycznym i mechanicznym dobranym również do konkretnego rodzaju skóry.

Łupież tłusty w powiększeniu 200 krotnym, skóra głowy przed oczyszczaniem. Zdjęcie gabinet Trichomed w Warszawie.

Oczyszczanie (peeling) robi się 1 na tydzień lub 1 na 2 tygodnie – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb skóry. Dzięki temu zabiegowi w mechaniczny sposób można pozbyć się części zrogowaciałego naskórka i narastających na nim drożdżaków w łagodny dla skóry sposób.

Skóra z łupieżem tłustym bezpośrednio po jednym zabiegu oczyszczania – powiększenie 200 krotne. Gabinet Trichomed w Warszawie.

Kolejny krok to dobór odpowiedniego szamponu. Szampony na łupież tłusty to z reguły dość silne preparaty, które mają mocny wpływ na skórę jak również niestety na włosy. Szampon przeciwłupieżowy szybko wypłukuje kolor włosów farbowanych i powoduje, że włosy po jego użyciu stają się tępe, suche lub wręcz ulegają zniszczeniu.

Składniki aktywne szamponów przeciwłupieżowych stosowanych przy łupieżu tłustym to najczęściej:

Pirokton olaminy – wykazuje działanie przeciwzapalne i eliminujące patologiczną mikroflorę obecną w obrębie zmian łupieżowych; hamuje rozwój grzyba odpowiedzialnego za objawy łupieżu –Pityrosporum ovale (Malassezia furfur).Substancja czynna zwalczająca łupież, normalizuje i przywraca równowagę mikroflory naskórka zapobiegając częstym nawrotom uciążliwych dolegliwości. Ze względu na szerokie i udokumentowane spektrum działania, stosowany jest w szamponach przeciwłupieżowych, a także w innych preparatach leczniczo -pielęgnacyjnych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pirokton_olaminy

Pirytionian cynku – jest aktywną substancją skutecznie osłabiającą wzrost szkodliwych mikroorganizmów. W produktach kosmetycznych używany jest jako aktywny składnik przeciwłupieżowy, który nie tylko likwiduje łupież, ale także zapobiega jego ponownemu powstawaniu.

http://biotechnologia.pl/kosmetologia/dwie-substancje-zawarte-w-popularnych-kosmetykach-niebezpieczne-dla-zdrowia,12733

Ketokonazol – syntetyczny lek przeciwgrzybiczy, pochodna imidazolu o szerokim spektrum działania. W zależności od stężenia działa grzybostatycznie lub grzybobójczo. Hamuje biosyntezę ergosterolu w błonie komórkowej grzyba, powodując zmianę jej przepuszczalności i śmierć komórki. Działa na dermatofity (MicrosporumTrichophytonEpidermophyton), drożdżaki (CandidaCryptococcusMalassezia), grzyby dimorficzne (CoccidioidesHistoplasmaParacoccidioides) i inne.

https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=443

Można również zastosować pielęgnację z użyciem ekstraktów z roślin. Oto kilka rodzajów roślinwystępujących jako składniki w szamponach stosowanych przy łupieżu tłustym, które wspomagają działanie przeciwgrzybicznych składników aktywnych:

  •  szałwia lekarska
  •  babka lancetowata
  • skrzyp polny
  • bluszcz pospolity
  • fenkuł włoski
  • chmiel zwyczajny
  • melisa
  • jemioła
  • krwawnik pospolity
Pamiętajcie jednak, że szampony przeciwłupieżowe na łupież tłusty powinny być ze względu na swoją siłę stosowane nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Wiadomo, że w przypadku łojotoku skóra głowy musi być myta często – codziennie lub najpóźniej co 2 dni jednak do tak częstego mycia powinien być używany inny szampon – delikatny, łagodny w żadnym przypadku nie przeciwłupieżowy.

Podczas stosowania terapii przeciwłupieżowej solidnej pielęgnacji wymagają również włosy – im dłuższe tym większej. Po myciu powinna zostać nałożona na nie odżywka z proteinami lub hydrolizatem białkowym do spłukiwania. Na wilgotne włosy od połowy długości najlepiej rozprowadzić olejek do włosów, który zmiękczy wysuszone łodygi i poprawi ich strukturę, wygląd oraz co najważniejsze ułatwi rozczesanie.

Terapia przeciwłupieżowa z użyciem szamponu lub preparatów przeciwłupieżowych nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące. Do podtrzymania efektu terapii w zależności od potrzeb – najrzadziej raz na miesiąc należy wykonać peeling skóry głowy zapobiegawczo można również raz na miesiąc zastosować szampon przeciwłupieżowy, a do codziennego mycia najlepiej stosować delikatny łagodząco – nawilżający szampon na zmianę z szamponem na łojotok tłusty.

Zobacz także powiązane wpisy: