
Choroby i schorzenia skóry są często bardzo ciężkie do jednoznacznego rozpoznania. Różne choroby skóry objawiają się świądem, nadmiernym rogowaceniem czy zaczerwienieniem lub podrażnieniem. Niejednokrotnie również dotyczą utraty włosów na głowie, rzęs lub brwi. Warto jest posiadać konkretną wiedzę na ten temat gdyż przydaje się ona do wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji.
Objawy charakterystyczne dotyczące skóry i włosów:
Objaw Hertoghe’a – zredukowanie 1/3 brwi w kąciku zewnętrznym. Nie musi być to całkowita utrata brwi. W tym miejscu mogą się one charakterystycznie przerzedzić co kontrastuje wyglądem w porównaniu do części środkowej i wewnętrznej. Objaw ten może dotyczyć AZS ( atopowego zapalenia skóry) lub niedoczynności tarczycy.
Objaw Auspitza – charakterystyczny dla łuszczycy, dotyczy również zmian na skórze głowy. Z tego powodu w przypadku tej choroby nie powinno się wykonywać peelingu mechanicznego. Objaw ten polega na wystąpieniu punktowego krwawienia w miejscu zdrapania – przyczyną tego stanu jest płytsze, niż w skórze zdrowej, położenie naczyń krwionośnych.
Objaw Köbnera – dotyczy tylko aktywnej fazy łuszczycy, nie występuje podczas remisji choroby. W przypadku aktywnej fazy tej choroby bezwzględnie nie można wykonywać żadnych peelingów mechanicznych skóry głowy czy ciała, ponieważ w miejscu nawet lekkiego zadrapania czy zarysowania skóry po 8-14 dniach w miejscu zadrapania mogą pojawić się nowe zmiany łuszczycowe.
Objaw świecy stearynowej – kolejny charakterystyczny dla łuszczycy objaw, polegający na tym, że po zdrapaniu grudek i łusek pokrywających skórę powierzchnia pod nimi wygląda jakby była pokryta warstwą stearyny.
AZS – atopowe zapalenie skóry
Coraz więcej skór dotyka problem z AZS – może zacząć się od dzieciństwa jak również może zostać nabyty lub wystąpić w okresie dojrzewania lub w wieku dorosłym. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia ze skórą z AZS? Jest na to kilka sposobów.
Kryteria stwierdzające, że u danej osoby występuje atopowe zapalenie skóry można podzielić na 2 grupy wg Hanifina i Rajka:
Kryteria główne (większe):
- świąd skóry,
- przewlekły i nawrotowy przebieg,
- wywiad atopowy osobisty lub rodzinny,
- charakterystyczny wygląd i lokalizacja zmian skórnych.
Kryteria mniejsze:
- suchość skóry
- rybia łuska lub rogowacenie przymieszkowe
- dodatnie wyniki punktowych testów skórnych
- zwiększone stężenie przeciwciał IgE
- wczesny wiek wystąpienia zmian
- nawracające zakażenia skóry
- nieswoisty wyprysk rąk i/lub stóp
- zapalenie czerwieni warg
- nawrotowe zapalenie spojówek
- stożek rogówki
- zaćma podtorebkowa
- zacienienie wokół oczu
- fałd oczny na powiece dolnej
- biały dermografizm
- przedni fałd szyjny
- świąd skóry po spoceniu
- nietolerancja pokarmów
- nietolerancja wełny
- zaostrzenie po stresie
- rumień twarzy
- łupież biały
- podkreślenie mieszków włosowych.
Statystycznie w krajach wysoko rozwiniętych społeczeństwo mające problem z AZS to aż 10% populacji. Co gorsze liczba ta dalej, niepokojąco rośnie.
Znajomość kryteriów i charakterystycznych objawów różnych chorób skóry jest bardzo przydatna. Dzięki niej mamy możliwość stwierdzić w jakim stanie jest skóra zmieniona chorobowo oraz co najważniejsze jaką pielęgnację zastosować, żeby przyniosła efekt, który w połączeniu z ewentualnym leczeniem farmakologicznym da jak najlepszy i trwały rezultat terapeutyczny.