Siwienie włosów

Siwienie włosów należy do zjawisk powszechnych. Wszyscy prędzej czy później będziemy mieli problem z pojawieniem się siwych włosów, który zmieni nasz wygląd, a zmianę tą niewątpliwie trzeba będzie zaakceptować.

Jednoznaczne przyczyny i powody siwienia włosów nie zostały nigdy określone. U ludzi w tzw. wieku średnim życia dorosłego czyli między 35 a 49 rokiem rozpoczęcie siwienia można nazwać procesem fizjologicznym.

Siwienie włosów na skórze  głowy zaczyna się od skroni oraz/lub dolnej części potylicy skąd rozprzestrzenia się na część szczytową i ciemieniową. Uwarunkowania genetyczne mają ogromny wpływ na postęp tego procesu. Patrząc na kolejne pokolenia – są rodziny, których członkowie zaczynają siwieć dopiero w późnych latach starości, a są również takie, w których wczesne siwienie należy do głębokich cech morfologicznych.

Kilka statystycznych informacji na temat siwienia:

Badania przeprowadzone przez Keogha i Walsha na 8720 osobach wykazały 3 główne wnioski:

  1. Siwienie włosów pojawia się wcześniej u osób z ciemnymi włosami niż z jasnymi.
  2. Kiedy proces siwienia wystąpi,ilościowo więcej włosów siwych jest u osób jasnowłosych niż u ciemnowłosych.
  3. Na podstawie przeprowadzonej przez autorów badań analizy niezależenie od wieku i płci aż 50% badanych w wieku 50 lat ma siwe włosy.

Kiedy siwiejemy za wcześnie…

Takie zjawisko jak przedwczesna siwizna należy niestety do bardzo powszechnych. Trudno jest określić jednoznacznie dolną granicę wieku, w którym siwi być nie powinniśmy. Ustalono, że siwienie przedwczesne zaczyna się mniej więcej około  20 roku życia i zajmuje większą część skóry głowy do 30 roku. Z przedwczesnym siwieniem mogą mieć dużo wspólnego choroby ogólnoustrojowe tj.: cukrzyca, depresja, padaczka, nerwobóle, migrena, choroba Basedowa, choroba Simmondsa. Należy w tym przypadku pamiętać również o uwarunkowaniach genetycznych, które mogą mieć wiele wspólnego z nieprawidłowym wchłanianiem miedzi i w konsekwencji jej brakiem w organizmie.

Ciekawym, niewiarygodnym ale wciąż opisywanym w piśmiennictwie naukowym przypadkiem jest siwienie ostre lub też nagłe. Jako jego główną przyczynę wymienia się gwałtowny wstrząs psychiczny, niespodziewaną śmierć bliskiej osoby lub ciężkie przeżycia psychiczne. Osiwienie następuje w przeciągu kliku godzin, np. nocy.

Jak radzić sobie z siwieniem?

Notowane są pojedyncze przypadki przywrócenia naturalnej barwy włosów pod wpływem po pierwsze uzupełnienia minerałów: manganu, miedzi, żelaza, selenu, cynku oraz podawania witaminy A, kwasu paraamniobenzoesowego i pantotenianiu wapnia lub stosowaniu sparzonych drożdży.

O jednym trzeba pamiętać. Ww wczesnej fazie, kiedy  zauważony zostanie początek  procesu siwienia można spróbować zahamować jego postęp. Wykonywanie odpowiednich zabiegów, stosowanie specjalistycznych preparatów na skórę głowy oraz wprowadzenie systematycznej i odpowiedniej suplementacji mogą przynieść oczekiwany efekt. Praca jednak nad osiągnięciem tego celu  zanim wynik będzie pozytywny może trwać miesiącami, a nawet latami.

 

 

zdjęcie: https://www.huffingtonpost.com/entry/10-photos-that-show-how-beautiful-gray-hair-really-is_us_5a4d26d5e4b025f99e1f7859