Skóra głowy 60+ Jak ją pielęgnować?

Dzisiejszy post będzie dotyczył skór głowy osób od 60 roku życia w wzwyż. W tym wieku ze względu na różne czynniki zarówno genetyczne jak i farmakologiczne owłosiona skóra głowy może czasami przysparzać dużo problemów. Głównie dotyczą one przesuszenia skóry i silnego świądu odczuwalnego na głowie.

Zacznę od tzw. starzenia genetycznego skóry głowy.

Skóra głowy po 60 roku życia charakteryzuje się utratą elastyczności skóry. Pojawiają się na niej takie cechy jak wiotkość i silna suchość naskórka. Przyczyną tych objawów jest chociażby zmniejszenie wytwarzania NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) przez co zatrzymanie wody w naskórku maleje, aż o 25%. To właśnie ta pojawiająca się z wiekiem suchość jest częstą przyczyną uciążliwego i permanentnego świądu skóry.

Do podstawowych zmian strukturalnych zachodzących w skórze podczas procesu starzenia zaliczamy:

– Spłaszczenie warstwy podstawnej łączącej skórę właściwą z naskórkiem.

– Zmniejszenie grubości i wielkości komórek naskórka.

– Zmniejszenie ilości komórek Langerhansa.

– Nierównomierne rozmieszczenie melanocytów w naskórku.

W skórze właściwej dochodzi do zmniejszenia ilości fibroblastów oraz włókien kolagenowych i elastynowych. Słabną również naczynia krwionośne, co bezpośrednio wpływa na pogorszenie stanu i zmniejszenie ilości włosów. Często zanikają również gruczoły łojowe i potowe przez co skóra przestaje się przetłuszczać i pocić.

 Suchość i swędzenie skóry związane z przyjmowaną farmakologią.

Wiele leków szczególnie tych przyjmowanych długotrwale ma działanie wysuszające skórę. Wśród nich są leki hipotensyjne, diuretyki, czy długotrwale stosowane antybiotyki. Warto również zwrócić uwagę na nowo przyjmowane leki, ponieważ świąd i suchość skóry mogą być również jedną z reakcji alergicznych na substancję aktywną leku.

Jak pielęgnować skórę starzejącą się z widocznymi oznakami przesuszenia i świądu?
Ze względu na bardzo silne predyspozycje do przesuszenia i swędzenia do mycia należy używać tylko delikatnych nawilżających szamponów, które mają w swoim składzie kwasy tłuszczowe najlepiej kwas linolowy i linolenowy) kwas hialuronowy i kolagen. Skóra starzejąca się musi być systematycznie odpowiednio pielęgnowana, ponieważ jest stale narażona na negatywne wpływy czynników zewnętrznych, które mogą pogorszyć jej stan w widoczny gołym okiem sposób.

Do oczyszczania skóry głowy (peelingu) należy używać tylko preparatów rozpulchniających, które mają właściwości kojące, np. kolagen czy przeciwzapalne jak np. olej lniany. Do oczyszczania starzejącej się skóry głowy nie można używać mocnych peelingów mechanicznych ani tych posiadających niskie pH powstałych na bazie kwasów. Preparaty te są zbyt silne i mogą wpłynąć na skórę głowy niekorzystnie i drażniąco.

Kompleksowe podejście do działania każe mi również zwrócić uwagę na stymulację od wewnątrz czyli uzupełnianie składników odżywczych w organizmie.
Na co najlepiej zwrócić uwagę?

Wszelkiego rodzaju antyoksydanty czyli witaminy: C, oraz E i A (najlepiej te zawarte w olejach roślinnych lub orzechach) o substancje roślinne: antocyjany, flawonoidy czy karotenowce. Poza tym selen, cynk, żelazo i mangan. Są to podstawowe składniki, które spowalniają procesy starzenia i przyspieszają poprawę funkcji skóry.

Włączenie owych substancji do codziennej diety oraz prawidłowa pielęgnacja zewnętrzna ukoją swędzącą, suchą skórę. Należy pamiętać, że odpowiednie postępowanie, ze skórą dojrzałą po 60 roku życia jak również z każdą w innym wieku  jest w stanie zniwelować tak uciążliwą przypadłość jaką jest świąd skóry – w każdym wieku.