Historia trychologii

Historia trychologii w Europie

Prekursorem powstania Trychologii w Europie był dr Francis Law, który wraz z grupa badaczy, naukowców i fryzjerów założył szkołę Collage of Diseases of the Hair. Tak zaczęła się historia trychologii w Europie. Formacja ta po krótkim czasie przekształciła się w instytut o nazwie Institute of Trichollogy. W 1928 roku działacze założyli razem placówkę w której zajmowali się ściśle tylko pacjentami ze specyficznymi problemami skóry głowy i włosów. W 1939 pracę szpitala przerwała wojna. Po 10 latach intensywnej pracy placówka została zamknięta ze względów bezpieczeństwa, a pracownicy Instytutu zostali przyjęci do służby czynnej i dyspozycji Królowej, a sam budynek, w którym mieścił się szpital został zniszczony podczas wojny. Po wojnie od nowa trzeba było się skoncentrować na kształceniu studentów i przyswajaniu wiedzy odbudowując tym samym czynne działanie Instytutu.

 Instytut mimo trudnych czasów i początków działalności szczycił się tak dobrymi efektami i wykwalifikowanymi pracownikami, że wspierać ich działania zaczęła bardzo zamożna część mieszkańców rodziny królewskiej z półwyspu Portland w Anglii zbierając pieniądze i organizując spotkania charytatywne na ich wsparcie w latach 1923 – 1954.

Na chwilę obecną w Anglii można zrobić 3 letni kurs trychologiczny tzw. Pure- Trichology dostępny dla osób nie mających wykształcenia medycznego i 2 letni dla osób posiadających wykształcenie medyczne.

W europejskiej kolebce piękna czyli we Włoszech prekursorem trychologii był profesor Enzo Formentini ,który pracował na Uniwersytecie Bolońskim. Prof. Formentini skupiał się na opracowywaniu kuracji opartych na działaniu naturalnych składników aktywnych dobranych indywidualnie do potrzeb każdego schorzenia dotykającego skórę głowy, które mogą przynieść pozytywny efekt leczniczy, ponieważ jego zdaniem kuracje dermatologiczne nie przynosiły w przypadku skóry głowy oczekiwanych efektów.

Historia trychologii na świecie

W Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Kalifornii w 1974 roku założono organizację Association of Trichologists (IAT). Jej założycielem jest David Salinger, który był również wiceprzewodniczącym Institute of Trichology. David Salinnger jest autorem opracowania „Guide to Hair Losse”. W latach 1974-75 opracował program dydaktyczny dotyczący trychologii na Uniwersytecie w Południowej Kaliforni ( Uniwersity of South California). Dzięki międzynarodowemu zasięgu organizacji IAT szkoli studentów z trychologii w Nowej Zelandii, Australi, Singapurze, Indiach, Afryce, Korei, Chinach, Indonezji, Japonii, Izraelu, Rosji, Szwecji, Argentynie, Kolumbi oraz Niemczech. IAT oprócz nauczania teoretycznego proponuje swoim podopiecznym, również treningi kliniczne w Australii, Ameryce, Indiach, Brazylii, Argentynie i Rosji.

Historia trychologii w Polsce

W Polsce twórcą pierwszego dzieła związanego ze schorzeniami skóry głowy i włosów był profesor Wojciech Kostanecki . Profesor urodził się 1923 roku w Warszawie. W młodym wieku w trakcie II Wojny Światowej brał czynny udział w walkach zbrojeniowych Armii Krajowej po czym trafił do niewoli. Po wojnie powrócił do kraju i zaczął studia. Ukończył Akademię Medyczną w Łodzi i wkrótce rozpoczął pracę w Warszawskiej Klinice Dermatologicznej. Jak podają zapisy z jego życiorysu od 1963 roku przebywał na stypendium u boku jednego z najlepszych światowych dermatologów w Monachium profesora Marchioniego. Wraz z profesorem Bosse zagłębiał trychologię stając się jej wybitnym ekspertem. W 1970 roku profesor Kostanecki wydał książkę „ Choroby Włosów”, która do dziś dnia jest podręcznikiem, na którym swoją wiedzę opiera polska trychologia. Kolejną osobą, na naszym rodzimym terenie, która w ogromny sposób przyczynia się do rozwoju trychologii zarówno w Polsce jak i na świecie jest profesor Lidia Rudnicka. W 2012 wraz z dr Adrianną Rakowską, dr hab. Magłorzatą Olszewską opracowały Atlas of Trichoskopy obrazujący wszelkiego rodzaju zmiany skóry głowy i włosów opisane pod kątem schorzeń i chorób trychologicznych jak i ogólnoustrojowych.

 

Trychologia jako dziedzina istnieje na świecie już około 100 lat. W Polsce w latach 70 ubiegłego wieku powstała pierwsza książka, która wyodrębniła choroby włosów i skóry głowy poza ramy dermatologiczne. Dzięki staraniom osób zajmujących się tą dziedziną oraz ogólnemu dynamicznemu rozwojowi trychologii coraz więcej osób ma świadomość na jakie problemy mogą być narażone skóra głowy i włosy, jak im zapobiegać i co zrobić gdy coś zacznie nas niepokoić. Wszystko po to by kultura dbania o skórę głowy i włosy rozwinęła się tak samo dobrze jak potrzeba pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała.