Włosy, a intensywne treningi

Trening siłowy to bez wątpienia stan, który w sposób czasowy zaburza homeostazę organizmu. Intensywny wysiłek pobudza gospodarkę hormonalną i metabolizm organizmu co prowadzi do zamierzonej zmiany jego sylwetki, metabolizmu i wydajności.

Jaki wpływ mają intensywne ćwiczenia na włosy? Jak zawsze mogę stwierdzić jedno – bardzo indywidualny. Zarówno pozytywny jak i negatywny.

Treningi, a włosy.

Ćwiczenia siłowe powodują wyrzut hormonów, głównie kortyzolu i testosteronu dlatego czerwona lampka powinna zapalić się wszystkim Paniom, które podejmują się intensywnych treningów, a mają problem z policystycznymi jajnikami, za małą ilością progesteronu lub za dużą ilością prolaktyny w organizmie. Wtedy oprócz stwierdzonego rozregulowania dochodzi jeszcze dodatkowy mętlik hormonalny, który powodują intensywne ćwiczenia. To dużo. Można się spodziewać, że prędzej czy później organizm, odbije ten stan na ubytku włosów.

U mężczyzn sprawa wygląda bardzo podobnie. Ćwiczenia siłowe powodują wyrzut testosteronu który zamieniając się w DHT powoduje miniaturyzację mieszków włosowych. Jeśli jeszcze dodatkowo trenujący intensywnie Panowie mają uwarunkowanie genetyczne co do wystąpienia łysienia androgenowego to sprawa jest prawie pewna włosy zaczną się przerzedzać.

A co z pozytywnym wpływem treningów na włosy?

Z pewnością na plus działa to, że wysiłek fizyczny zmniejsza poziomu glukozy we krwi. Jest to tzw. efekt okna anabolicznego. Badania dowodzą, że mięśnie po treningu są w stanie jeszcze około 3 godziny czerpać z krwi glukozę bez wykorzystania w tym procesie insuliny. Jak wiadomo wysoki poziom glukozy we krwi wpływa niszczycielsko na mieszki włosowe więc im jest jej mniej tym lepiej. Jest to bardzo ważny pozytyw warty uwagi szczególnie dla osób które mają podwyższony poziom cukru we krwi ale nie leczą się na cukrzycę typu 2.

Trzeba oczywiście pamiętać, że osoby zdrowe nie mające problemów z gospodarką hormonalną nie mają powodów do obaw ale tak czy inaczej powinny się bacznie obserwować – w końcu nawet zwykła utrata wagi przyczynia się do osłabienia włosów, które są wrażliwe na jakiekolwiek zmiany w organizmie nawet te w gruncie rzeczy pozytywne

Treningi, a wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn.

Podsumowując kobiety borykające się z podwyższonym lub rozregulowanym poziomem hormonów powinny bardzo starannie i ostrożnie dobierać formę treningu. Czasami lepszy jest szybszy marsz, pływanie, lekki fitness czy rozciąganie niż intensywne bieganie lub ciężki trening fizyczny wykonywany często ponad siły, którego działanie porównuje się nawet do stanu organizmu po ciąży(!).

Co do Panów to jeśli nie chcecie lub nie możecie zmniejszyć intensywności treningów to warto prewencyjnie nakładać na skórę głowy preparaty w formie szamponów lub ampułek z ekstraktem z palmy sabałowej po to by zahamować miniaturyzację mieszków włosowych i nie dopuścić do nadmiernej utraty włosów.

Oczywiście jak zawsze wybór należy do Was.

 

 

zdjęcie:

http://party.pl/porady/zdrowie/fitness-i-sport/cwiczenia-izotoniczne-korzysci-efekty-zasady-103106-r1/