Krótka historia terapii trychologicznej

Terapia trychologiczna przeciw wypadaniu włosów

Pacjentka lat 31 zgłosiła się do mnie z nadmiernym wypadaniem włosów oraz uporczywym, przewlekłym, długotrwałym świądem skóry głowy.

Jak się okazało z  przeprowadzonego przeze mnie wywiadu z chorób przewlekłych występują: niedoczynność tarczycy oraz często nawracająca anemia.

Terapia polegała na przeprowadzeniu 6 zabiegów

z częstotliwością jeden zabieg co 10 dni oczyszczania skóry głowy połączonego z wprowadzaniem preparatu typu lotion za pomocą infuzji tlenowej. Dodatkowo skóra głowy została poddana działaniu urządzenia fizykalnego.

Oto krótka fotorelacja:

Zdjęcie z analizera trychologicznego przed wykonaniem pierwszego zabiegu
(powiększenie x200):

1 przed oczyszczaniem p Alicja

Duża ilość zrogowaciałego naskórka, nadmierny łojotok i zaczopowanie mieszków włosowych mogą dawać oznaki świądu skóry głowy. Prawdopodobnie mamy również do czynienia z nadmierną ilością drożdżaków z grupy Malassezia globosa. 

Drugie zdjęcie zostało wykonane bezpośrednio po zabiegu oczyszczania – pacjentka nie czuje świądu, skóra i mieszki włosowe zostały oczyszczone z nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Po oczyszczaniu na skórze było widać wiele pustych mieszków włosowych. Niepokojący był również brak widocznego przyrostu nowych włosów w miejscach, z których  wcześniejsze wypadły.

1. po oczyszczaniu p Alicja

Po ponad tygodniowej przerwie wykonany został kolejny zabieg. Pacjentka otrzymała do pielęgnacji domowej szampon przeciwświądowy oraz szampon wzmacniający  z żelazem. Preparaty podtrzymały efekty pierwszego zabiegu -świąd skóry zdecydowanie się zmniejszył.

Zdjęcie przed wykonaniem drugiego zabiegu:

2 przed oczyszczaniem p Alicja

Po oczyszczaniu można było  zauważyć, że w większości włosy na skórze głowy są na tym samym etapie fazy wzrostu – co świadczy o ich prawie identycznym kolorze i grubości.

2. po oczyszczaniu p Alicja

Kolejny tydzień kuracji przyniósł całkowite zażegnanie wieloletniego, uporczywego świądu skóry. Delikatne odczucie dyskomfortu pozostało jedynie w okolicach małżowiny usznej. Pod mikrokamerą zaczęły być również widoczne nowe, malutkie włosy.

Zdjęcie zrobione przed trzecim oczyszczaniem.

3przed oczyszczaniem

Zdjęcie zrobione po zabiegu – zauważalnie widoczna poprawa kondycji skóry oraz wzrost nowych włosów.

3. po oczyszczaniu

Czwarty zabieg zaowocował całkowitym pozbyciem się problemów skóry głowy oraz wzmocnieniem zarówno włosów terminalnych jak i tych, które całkiem niedawno pojawiły się na skórze głowy.

Zdjęcie przed czwartym zabiegiem:

4 przed p Alicja (2)

Zdjęcie po zabiegu:4. po p Alicja (1)

 

Przed piątym zabiegiem mogłyśmy zobaczyć intensywny wyrost nowych włosów co świadczyło o efektywnym pobudzeniu pracy mieszków włosowych w trakcie naszej terapii.

Zdjęcie przed piątym zabiegiem:

6. przed o Alicja

Zdjęcie po:

6. po o Alicja (1)

Włosy z dnia na dzień przybierały lepszą formę ( mimo że miałyśmy przerwę 14 dniową spowodowaną urlopem pacjentki) Przed szóstym zabiegiem widziałyśmy już coraz więcej nowych włosów  – jak widać skóra również jest w dużo lepszej kondycji niż przed rozpoczęciem terapii.

Zdjęcie przed zabiegiem:

7 przed oczyszczaniem p Alicja

Zdjęcie po zabiegu:

7. po oczyszczaniu p Alicja

Po terapii dalsza kuracja będzie opierała się typowo na specjalistycznej pielęgnacji domowej.

Terapia trychologiczna – podsumowanie

Poprawa kondycji włosów jak i skóry głowy została zauważona przez samą pacjentkę gołym okiem co potwierdza również moja specjalistyczna i etapowa dokumentacja wykonana za pomocą analizera trychologicznego.

Zabiegi zostały wykonane w gabinecie Trichomed Warszawa. Terapia trwała ponad 2 miesiące.