Kuracja na własną rękę – jakich efektów można się spodziewać?

Brak innego wyjścia czyli kuracja przeciw wypadaniu włosów prowadzona na własną rękę

O ile trychologia jest ciągle nieznaną, odkrywaną przez wielu dosłownie na dniach dziedziną o czym dowiaduję się głównie od nowych osób, które się do mnie zgłaszają o tyle używanie różnorodnych preparatów przeciw wypadaniu włosów do wcierania w skórę głowy jest bardzo popularne. Zgodzicie się ze mną, że zazwyczaj tak właśnie jest, że pierwsze próby zatrzymania wypadania włosów opierają się o używanie preparatów kupionych na własną rękę, na które skusiło Was kilka prostych czynników takich jak superlatywny opis działania produktu, cena, popularność internetowa, czy pozytywne opinie działania preparatu zamieszczone na portalach społecznościowych lub forach.

Bardzo często również dowiaduję się, że taka praktyka kompletnie w niczym osobie borykającej się z wypadaniem włosów nie pomogła. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele. Zbyt mała ilość substancji aktywnych, nieodpowiedni, zbyt agresywny skład, brak odpowiedniego przenikania preparatu, brak przygotowania skóry głowy do przyjęcia preparatu to tylko kila z nich.

Trychologiczne dane statystyczne

W mojej praktyce trychologicznej statystycznie tylko 2 osoby na 100 poddające się badaniu mikrokamerą trychologiczną mają skórę zdolną do przyjmowania preparatów typu lotion na skórę głowy bez niezbędnej potrzeby wcześniejszego specjalistycznego oczyszczenia. To bardzo niewielka, wręcz znikoma ilość osób. Reszta z przebadanych potrzebuje solidnego oczyszczania powtarzanego w zależności od stanu skóry co 2 do 4 tygodni.

Profesjonalna terapia przeciw wypadaniu włosów

Stąd mój dzisiejszy po weekendowy apel, ponieważ moim zdaniem praktyka ta jest zbyt lekceważona. Uwierzcie, że samo profesjonalne oczyszczenie skóry głowy, zdjęcie zrogowaciałej części naskórka i widoczne pod mikrokamerą oczyszczenie czopów keratynowo łojowych czyli przygotowanie skalpu do przyjęcia preparatu z dużą ilością substancji aktywnej daje ogromną ilość pozytywnych efektów i potęguje działanie terapii np. przeciw wypadaniu włosów (oczywiście mam tu na uwadze dobre preparaty, które mają więcej substancji aktywnych działających na skórę głowy od środków zapachowych zawartych w produkcie.

Dla niewtajemniczonych – można prześledzić skład INCI produktu i określić gdzie znajduje się zapis FREGRENCE lub PERFUME). Co do trwałości takiej kuracji – oczywiście bez wykonania odpowiednich badań, które zobrazują działanie organizmu terapia z pewnością nie będzie długotrwała, ponieważ jak już pisałam wielokrotnie większość czynników powodujących nadmierne wypadanie włosów ma swój początek wewnątrz organizmu. Często też sprawdza się połączenie odpowiedniej suplementacji i trychologiczne oczyszczanie skóry głowy. Szczególnie u osób młodych, które zmagają się z nadmierną utratą włosów krótki okres czasu połączenie to daje dobre efekty terapeutyczne.

Podsumowanie

Zawsze warto jest sięgnąć po poradę specjalisty nawet jeśli już coś na własną rękę próbowaliście robić. Nie będę już więcej pisać, jakie inne dobroczynne efekty daje współpraca z mądrym i doświadczonym trychologiem, ponieważ najlepiej kiedy przekonacie się o tym na własnej skórze… głowy 🙂

 

 

Zdjęcie: http://archicram.pl/produkty/gabloty-model-4/