Miniaturyzacja mieszka włosowego – proces, którego postęp ciężko, ale warto blokować

Miniaturyzacja mieszka włosowego to objaw towarzyszący łysieniu androgenowemu zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zmniejszająca się średnica mieszka włosowego powoduje zamianę włosów terminalnych we włosy meszkowe. Proces ten jest bardzo zdradliwy, ponieważ miniaturyzacja doprowadza do zmniejszenia włosa i przez to często nie zauważane jest samo wypadanie, a jedynie przerzedzenie na skórze głowy w miejscach kątów czołowych, przedziałka albo tonsury.

Co powoduje miniaturyzację mieszka włosowego?

Przyczyną widocznych efektów tego procesu jest metabolit testosteronu czyli dihydrotestosteron to właśnie ta substancja zmniejsza i osłabia mieszek włosowy. W większości komórek organizmu DHT wiążąc się z receptorami daje efekty wzrostowe (można to zauważyć podczas używania testosteronu do zwiększania masy mięśniowej) jednak niestety w przypadku mieszków włosowych DHT wywołuje bardzo powolny proces destrukcji włosów i mieszków włosowych, a co gorsze wpływa na powiększenie się gruczołów łojowy, (które dodatkowo uciskają mieszek włosowy) i produkcje większej ilości łoju.

Dihydrotestosteron powstaje z testosteronu przez działanie enzymu 5 alfa reduktaza. Testosteron jest podstawowym hormonem androgenowym i substratem do powstawania DHT jednak ma słabe powinowactwo do receptorów androgenowych dlatego jest mało szkodliwy dla włosów. Inna sprawa jest z DHT, ponieważ wiąże receptory 10 razy mocniej niż wcześniej wspomniany testosteron.

Miniaturyzacja mieszka włosowego to proces zachodzący wewnątrz organizmu i aby go skutecznie blokować należy działać na enzym czyli na 5 alfa reduktazę. Tylko w ten sposób z receptorami komórek będzie wiązał się łagodny dla mieszków włosowych testosteron, a nie agresywny DHT.

Dlaczego jedne mieszki włosowe są bardziej wrażliwe na miniaturyzację, a inne mniej?

Wszystko zależy od ilości receptorów androgenowych w komórkach im ich więcej tym więcej wiążą androgenów i tym samym mocniejsze jest ich działanie na mieszek włosowy.

Gdyby tego było mało w komórkach mających dużą ilość receptorów zazwyczaj znajdują się również duże zasoby enzymu 5 alfa reduktazy, a to wszystko daje nam istną mieszankę wybuchową.

Łysienie androgenowe to proces stały i przewlekły dlatego oprócz działań farmakologicznych czy stosowania zewnętrznej terapii trychologicznej dobrym pomysłem jest również stała modyfikacja diety pod kątem zmniejszania i blokowania 5 alfa reduktazy. Jakie substancje mają wpływ na blokowanie tej substancji? Jak się okazuje na szczęście lista nie jest krótka.

Najwyższą aktywność przeciwko 5 alfa reduktazie wykazują nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas:

– gamma linolenowy – GLA występujący przede wszystkim w oleju z ogórecznika, wiesiołka i nasionach chia

– kwas alfa linolenowy – ALA znajdowany w dużych ilościach w oleju lnianym.

– nasycony kwas laurynowy, który znajduje się w największych ilościach w oleju kokosowym nierafinowanym i tłoczonym na zimno.

Inne produkty spożywcze to:

-zielona herbata

-kurkumina

-likopen

-winogrona (wraz z pestkami)

-żurawina,

-jabłka,

-czekolada,

-kakao,

-kofeina (w rozsądnych ilościach),

-ostre papryczki,

-imbir.

L-karnityna, o której też warto wspomnieć est składnikiem pokarmowym szeroko występującym głównie w wołowinie i baraninie, niestety w znikomych stężeniach. Większe ilości w postaci winianu L-karnityny znaleźć można w wielu suplementach diety, stosowanych w celu redukcji wagi. L – karnityna pobudza proliferację mieszków włosowych i zwiększa wydajność pracy komórek mieszków włosowych.

Dodatkowo przydatne może być suplementowanie wyciągów roślinnych np. z palmy sabalowej czy czerwonej koniczyny lub spożywanie naparów z zielonej mięty czy pokrzywy (zarówno z liści jak i korzeni). Należy jednak pamiętać, że kuracja suplementacyjna powinna trwać około 3 miesiące.

Czego unikać?

Z pewnością dużych ilości cukrów prostych, nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów typu trans, alkoholu i pokarmów modyfikowanych.

Walka od wewnątrz opisana teraz przejdziemy do tego co można robić od zewnątrz.

Im szybciej zacznie się hamować miniaturyzację tym łatwiej i przyjemniej ten proces przebiega. W początkowych działaniach można zacząć od oczyszczania skóry głowy i aplikowania substancji hamujących miniaturyzację mieszka włosowego oraz pobudzających odrost włosów.

W warunkach gabinetowych ampułki takie można wprowadzać w głąb mieszków włosowych pod ciśnieniem za pomocą infuzji tlenowej.

Porost włosów można również stymulować za pomocą darsonwalizacji, elektrostymulacji lub laseroterpi LLLT. Wszystkie te urządzenia muszą być jednak używane z dość dużą częstotliwością ale efekty ich działania przy systematycznym stosowaniu są zauważalne, a w niektórych przypadkach nawet spektakularne .

Im dłużej 5 alfa reduktaza i DHT działają swobodnie na mieszki włosowe tym gorzej. Aby odwrócić wieloletnie spustoszenie spowodowane ich działaniem należy wprowadzić bardziej inwazyjne zabiegi typu mezoterapia igłowa czy karboksyterapia. Jeśli to nie daje efektów zostaje już wykonywanie bardzo zaawansowanych i specjalistycznych zabiegów jakimi są terapie peptydowe czy osocze bogato płytkowe.

Ostatecznie jeśli nawet to nie zadziała zawsze można zrobić przeszczep albo zamówić sobie perukę ale do tak drastycznych kroków moim zdaniem nie ma co nawet doprowadzać, a potwierdzają to głównie Ci, którzy sami przez te etapy przechodzili.