Wysoki poziom glukozy we krwi, a wypadanie włosów

 

Cukrzyca – opis

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której objawy wiążą się ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Wyróżniamy 2 typy cukrzycy oraz cukrzycę ciężarnych.

Cukrzyca typu pierwszego to wrodzony niedobór wydzielania insuliny.

Cukrzyca typu drugiego to niedobór produkcji insuliny przez komórki trzustki.

Cukrzyca ciężarnych pojawia się podczas ciąży – może ustąpić po zmniejszeniu spożywania cukrów w diecie jak również może ustąpić po ciąży po odstawieniu leków.

Wysoki poziom glukozy, a nadmierne wypadanie włosów

Jednym z częstych objawów podwyższonego poziomu cukru we krwi jest wypadanie włosów. Jednak co utrata owłosienia ma wspólnego z tą rozpowszechniającą się cywilizacyjną chorobą?

Nie zawsze wypadanie włosów wiąże się z wysokim poziomem cukru we krwi jednak szukając przyczyny wypadania włosów w przypadku łysienia telogenowego warto sprawdzić ten parametr z badania krwi.
Cukrzyca jako choroba ogólnoustrojowa może obniżać poziom odżywienia mieszków włosowych i macierzy włosa. Taki stan może spowodować spowolnienie wzrostu włosa i brak możliwości wyjścia mieszka włosowego z fazy spoczynku.
Długo nieleczona cukrzyca oprócz łysienia może siać inne dużo bardziej poważne spustoszenie w organizmie takie jak: niewydolność nerek lub utratę wzroku.
Warto jest jednak pamiętać, że wyrównanie poziomu cukru jeśli okaże się, że jest go za dużo spowoduje zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów.

Podsumowując:

Wypadanie włosów spowodowane cukrzycą to tak naprawdę tylko niewielki odsetek wśród wielu przyczyn łysienia. Warto jednak wiedzieć, że łysienie może być w tym przypadku symptomem choroby i nie należy go w żaden sposób bagatelizować, ponieważ może się okazać, że to nie sama utrata włosów jest w danym momencie największym problemem. Dużo bardziej groźne dla zdrowia i całego organizmu może być to co ją od jakiegoś czasu powoduje.
Chociażby dlatego żeby nie dopuścić do powstania cukrzycy typu 2 najlepiej skupić się na przyjemniej profilaktyce czyli zdrowej diecie, uprawianiu sportu i kontrolowaniu swojej wagi oraz wyników badań krwi.