Cel nr 2 – Pozbyć się uporczywego łupieżu i świądu skóry głowy

Problemy występujące na skórze głowy

Sypiące się ze skóry głowy niczym śnieg  na ramiona „białe łuski”, uporczywy świąd, który powoduje często niekontrolowane drapanie po głowie (nawet w nocy podczas snu) czy nieprzyjemny zapach skóry głowy  to ciągle, mimo dużego dostępu do różnorodnych środków pielęgnacyjnych uporczywe i często powtarzające się wśród klientów problemy.

Jestem przekonana, że  wiele osób przetestuje jeszcze bezowocnie dużo różnych produktów zanim wpadnie na pomysł sprawdzenia stanu skóry głowy i dobrania odpowiedniej pielęgnacji przez specjalistę trychologa. Może jednak dzięki temu wpisowi choć jednej osobie uda się pójść na skróty i zamiast przeszukiwać apteki, drogerie czy fora internetowe wybierze się od razu na badanie, które jasno określi co dolega skórze, która zachowuje się już długi czas w taki, a nie inny sposób.

Zatem chętnie spróbuję, a swój opis zacznę od łupieżu.

Często osoby zmagające się z łupieżem nie są w stanie sobie z nim poradzić – głównym winowajcą nieudanych  starań  może być  nieodpowiednia pielęgnacja spowodowana złym rozpoznaniem łupieżu.

Co najczęściej robią osoby, u których pojawia się łupież – zaczynają używać szamponu przeciwłupieżowego – niestety z różnym skutkiem. Dlaczego?

Kiedy na  skórze pojawia się łupież tłusty mieszki włosowe są bardzo mocno zaczopowane. Nadmiar keratyny i rozwój drożdżaków, które łupież tłusty powodują jest tak duży, że same szampony przeciwłupieżowe nie są w stanie uporać się z problemem.

W tym przypadku najpierw powinien zostać zastosowany środek głęboko czyszczący, który „opróżni” mieszki włosowe z zalegających czopów keratynowo łojowych – w ten oto sposób skóra zostanie całkowicie oczyszczona z nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka oraz drożdżaków. Dopiero wtedy opłacalne jest stosowanie szamponu hamującego rozwój grzybów, ponieważ  kiedy skóra jest optymalnie oczyszczona można właśnie  dzięki niemu ten stan po prostu przez jakiś czas utrzymać.

obraz1

Łupież tłusty przed oczyszczaniem (powiększenie x200)

 

obraz2

Łupież tłusty po oczyszczaniu (powiększenie x200)

Łupież suchy

Co zrobić kiedy na skórze występuje od dłuższego czasu łupież suchy?  Schorzenie to może być spowodowane stosowaniem nieodpowiednich, zbyt mocnych środków myjących, które podrażniają i wysuszają skórę głowy do takiego stopnia, że naskórek przechodzi szybciej proces keratynizacji – a płatki warstwy rogowej zaczynają się rozdzielać od siebie w widoczny gołym okiem sposób.

Nie chcę w żaden sposób nikogo zmartwić ale muszę nadmienić o tym, że długo utrzymujący się łupież suchy powinien zostać różnicowo zdiagnozowany z łuszczycą  tak by nie okazało się, że zbagatelizowaliśmy dość poważne autoimmunologiczne schorzenie. Tak dla pewności.

Jednemu i drugiemu rodzajowi łupieżu często towarzyszy świąd ale nie tylko, ponieważ  może on również być objawem  przesuszenia skóry, wystąpienia stanów zapalnych lub rozwijającej się łuszczycy . W przypadku uporczywego świądu mogą być zastosowane np. delikatne środki łagodzące, które ukoją podrażnioną i swędzącą skórę.

Łojotokowe zapalenie skóry – ŁZS

Nietaktem byłoby przy tym temacie nie omówić problemu jakim jest ŁZS – w przypadku tego schorzenia skórnego możemy spodziewać się zarówno świądu, stanu zapalnego, nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka jak i podrażnienia skóry często objawiającego się jej zaczerwienieniem.

W przypadku ŁZS należy najlepiej delikatnie rozpulchnić naskórek lub gdy nie ma rozdrapanych sączących się stanów zapalnych może pokusić się również o delikatne oczyszczenie skóry. Przy tym schorzeniu najważniejsze są 2 rzeczy – regulacja wydzielania łoju oraz załagodzenie podrażnionej skóry. Kolejny krok to hamowanie rozwoju drożdżaków, które po części również odpowiedzialne są za powstawanie erytrodermii i regulacje procesu keratynizacji.

Łupież i świąd skóry głowy – podsumowanie

Podsumowując, chciałabym zwrócić waszą uwagę na częste występowanie tych samych objawów w różnych schorzeniach skóry, które wymagają odmiennej, często skrajnej pielęgnacji lub interwencji lekarza dermatologa. Czasami poprzez stosowanie źle dobranych kosmetyków do codziennego użytku pogarszacie stan skóry, co w konsekwencji daje jeszcze silniejsze objawy zewnętrzne.

Problem z wyglądem, zachowaniem czy stanem skóry głowy jest równie uciążliwy jak nadmierne wypadanie włosów dlatego i w tym przypadku nie radzę zwlekać zbyt długo z poradą u specjalisty kiedy stosowana przez Was pielęgnacja domowa nie daje sobie rady i zawodzi.

O łuszczycy nie nadmieniam, ponieważ planuje poświęcić jej oddzielny wpis.