Stefan Bibrowski – najsławniejszy Polak chory na hipertrichozę

Stefan Bibrowski - portret
Hipertrichoza nadmierne owłosienie ciała nie mające podłoża hormonalnego (endokrynologicznego). Może występować na różnych częściach ciała (lub całości) zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Utrata włosów do duży problem społeczny, z którym walczy coraz większa rzesza ludzi. Zakola, przerzedzenie lub całkowite wyłysienie mają silny wpływ na psychikę i potrafią nie jednej osobie spędzić sen z powiek. Duży problem pojawia się jednak również gdy włosów jest trochę za dużo i to głównie tam gdzie ich wcale nie potrzeba. Najcięższa postać nadmiernego owłosienia to hipertrichoza – choroba bardzo rzadko spotykana, nie mniej jednak zdarzają się osoby, które chorują w dzisiejszych czasach na to schorzenie (łagodniej, z mniejszym nasileniem objawowym) lub chorowały dawno temu we wcześniejszych dziesięcioleciach.

Jak pewnie się domyślacie los takiej osoby jest ciężki – odmienny wygląd może wywołać silną presję społeczną, która u osób wrażliwych psychicznie powoduje izolację od stosunków między ludzkich jak i po dłuższym czasie depresje lub inne choroby psychiczne.

lionel17

Stefan Bibrowski

Najsławniejszy Polak chory na silną i chyba najbardziej patologiczną z możliwych hipertrichozę Stefan Bibrowski urodził się nieopodal Płocka w 1890 r. Zaraz po ujawnieniu się choroby został sprzedany przez swoich rodziców w wieku 4 lat przedsiębiorcy z Niemiec, który to wykorzystywał go do pokazów i przedstawień publicznych. W Późniejszych latach Bibrowski podróżował z cyrkiem Barnum & Bailey jako dziwak nazywany „Człowiekiem o lwiej twarzy” . Mimo swojego wyglądu był postacią bardzo ujmującą, znał pięć języków, dorobił się nawet kilku portretów malowanych przez sławnych malarzy. Na dobre osiadł we Włoszech gdzie w wieku 41 lat zmarł na zawał serca.

74d276f98d77a16d05f8247d3b37e227

Temat i historia pana Stefana daleka jest od tego czym zajmuje się trychologia lecz mimo wszystko uważam, że jest godna zapoznania się nawet jako ciekawostka dla osób, które sprawami włosów się zajmują lub interesują, ponieważ to „ dziwactwo” jakim było posiadanie nadmiernej ilości owłosienia również miało silny aspekt społeczny – rodzice pozbyli się „problematycznego” dziecka, a cyrk zyskał wtedy nową „ gwiazdę” mimo, że był to zwykły niczemu niewinny najpierw chory chłopiec, później dorosły mężczyzna – a wszystko przez włosy.