Wypadanie włosów u dzieci

 

Wiele przypadków wypadania włosów u dzieci może spędzać sen z powiek zatroskanym rodzicom.

Co powinniśmy wiedzieć kiedy nadmierne wypadanie włosów dotyka nasze pociechy?

Wypadanie włosów u dzieci może mieć różny charakter.

Kiedy przy czesaniu lub myciu widoczna jest nadmierna ilość wypadających włosów rodzice przez pewien czas powinni zacząć bacznie obserwować postęp tego zjawiska. Jeśli będzie się ono nasilać lub trwa dłużej niż 3-4 miesiące niezbędne jest zasięgnięcie porady specjalisty gdyż dziecko może mieć duży problem z niedoborem mikro i makroelementów. Często dzieci nie lubią warzyw, są niejadkami, albo jak to mówią rodzice „jedzą samą czekoladę” warto wtedy zacząć kompleksową kurację preparatem doustnym, który uzupełni poziom witamin i mikroelementów w diecie dziecka.

Kiedy takie działanie nie przyniesie zbyt spektakularnych efektów powinno się zrobić specjalistyczne badania pod kątem hormonów np. tarczycy: TSH, fT3, fT4, anty TPO; prolaktynę, czy hormony płciowe. Ważne jest również badanie poziomu żelaza, ferrytyny lub witaminy D3. Warto jest również zwrócić uwagę czy dziecko nie ma nadmiaru witaminy A (np. przez długoletnie, permanentne podawanie tranu) co też może mieć wpływ na nadmierne wypadanie włosów. Należy wykluczyć również możliwość zatrucia metalami ciężkimi (np. wykonując analizę pierwiastkową włosa).

Dokładne, kompleksowe badania w tym przypadku powinien zlecić specjalista dermatolog, który zajmuje się głównie takim zagadnieniem jak wypadanie włosów u dzieci, ponieważ każdorazowy przypadek tego typu jest indywidualny. Jeden może się okazać łatwym do uzupełnienia niedoborem elementów odżywczych w innym przypadku może być to początkowy objaw jakiejś poważniejszej choroby.

Inny tok postępowania powinien zostać podjęty przez rodziców kiedy u dziecka zaobserwowane zostanie całkowite wypadnięcie włosów w jednym lub kilku miejscach na głowie.

Wtedy w dużej mierze można podejrzewać wystąpienie łysienia plackowatego. Taki objaw choroby należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, powinno się też sprawdzić w jakim stanie psychicznym jest dziecko – czy nie ma problemów z nadmiernym poziomem stresu, czy nie męczą go jakieś silne przeżycia emocjonalne lub czy nie jest zbyt nerwowe.

Wypadanie włosów u dzieci jest z pewnością ciężką przypadłością dlatego zawsze trzeba podjąć konkretne działanie w celu znalezienia przyczyny zaistniałego stanu. Młody organizm ciągle się rozwija, dojrzewa i rośnie, a takie zaburzenie jak wypadanie włosów może być objawem innych dużo poważniejszych wewnętrznych zaburzeń pracy narządów.

W przypadku zastosowania zewnętrznej kuracji trychologicznej należy upewnić się czy preparaty, które chcemy zastosować mogą być używane przez dzieci.

Warto jest również wiedzieć, że u dzieci nie można wykonywać zabiegów z użyciem pola elektromagnetycznego, ultradźwięków, obiegu zamkniętego prądu lub wysokiego natężenia prądu. Siły te mogą mieć negatywny wpływ na ciągle rozwijający się, rosnący organizm dziecka.

Należy pamiętać, że w przypadku zaistnienia takiego problemu rodzice muszą wspierać dziecko i nie panikować gdyż takie zachowanie u dorosłych może tylko zaostrzyć zaistniały problem, ponieważ dziecko szybko wyczuje silny niepokój u rodziców związany z jego osobą.