Siła nerwów jako życie włosów oraz inne wibracje…

Życie włosów

Bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu cyklu życiowego włosa odgrywa układ nerwowy. Przypomnę tylko, że włókna nerwowe wychodzące z centralnego układu rozgałęziają się po wszystkich częściach organizmu przewodząc impuls nerwowy. Kiedy przepływ ten zostaje na stałe odcięty w jakimkolwiek, nawet najmniejszym obszarze ciała obszar ten jest sparaliżowany czyli część ta w pewnym stopniu staje się „pozbawiona życia”.

Jak od niedawna wiadomo włosowe włókna nerwowe, które kontrolują wzrost włosa w rzeczywistości istnieją. Świadczy o tym szereg wykonywanych badań naukowych, w których wycinane były części pnia nerwowego lub zwojów nerwowych – jak się okazywało pozbawienie tych elementów powodowało chociażby szybki rozwój łysienia plackowatego przy czym nie zauważano na skórze żadnego stanu zapalnego czy innej zewnętrznie widocznej zmiany.

Wypadanie włosów

Dlatego właśnie w przypadku wypadania włosów same pobudzenie krążenia krwi nie wystarczy do osiągnięcia oczekiwanych efektów kuracji, ponieważ skóra głowy i mieszki włosowe pozbawione impulsu nerwowego są bezużyteczne dla porostu włosów.
„Sparaliżowana” skóra głowy niezależnie od intensywności ukrwienia nie będzie produkować nowych włosów.

Ucisk czy przeciążenie kręgosłupa jest bardzo widoczne właśnie poprzez kondycję włosów. Kiedy wyczuwamy spięcie mięśni karku oraz wszelkiego rodzaju uciski kręgów w kręgosłupie nerwy wychodzące z szyjnego odcinka kręgowego są słabsze, a przez to mieszki włosowe mogą być odcięte od zaopatrzenia impulsowego. Masaż pleców czy karku poprawia przepływ krwi, rozluźnia mięśnie, a dodatkowo praca karkiem powoduje permanentną stymulację mieszków i daje efekt swojego rodzaju masażu mieszków włosowych od wewnątrz organizmu.

Tezę tą potwierdza chociażby fakt występowania bujnych i gęstych włosów u różnych osób, u których występuje szereg chorób przewlekłych wyniszczających cały organizm ale nie ma u nich jakichkolwiek problemów z kręgosłupem.

Ciekawe prawda?

Interesujący jest również wpływ wibracji na porost włosów.

Wibracje czyli wstrząsy danego ciała przekazywane poprzez drgania mechaniczne z ciała stałego na poszczególne tkanki człowieka.

W tym przypadku oprę się na przykładzie muzyków, głównie instrumentów strunowych: pianistów, skrzypków czy gitarzystów. Większa część z nich może cieszyć się bujną czupryną w różnym wieku. Czym jest to spowodowane?

Instrumenty strunowe wywołują wibracje nerwów sensorycznych i powodują refleksyjne działanie na sympatyczny układ nerwowy, który z kolei bierze udział w utrzymaniu prawidłowego tempa przepływu impulsów nerwowych niezbędnych do wzrostu włosów.

Moim zdaniem jest w tym stwierdzeniu wiele racji…