Aminokwasy niezbędne dla włosów i skóry głowy

 

Było już o pierwiastkach teraz czas na tak samo istotne ale trochę bardziej skomplikowane związki chemiczne – aminokwasy czyli substancje używane jako główny budulec organizmu. Które są najbardziej potrzebne skórze i włosom? Oto lista kliku z nich:

Rodzaje aminokwasów:
  1. Glicyna

Posiada działanie nawilżające, jest składową NMF’u,  odbudowuje uszkodzoną warstwę ochronną naskórka oraz wspomaga leczenie łupieżu.

  1. Tyrozyna

Jest substratem do powstania bardzo ważnej dla skóry głowy i włosów substancji:  melaniny, która jest barwnikiem włosów. Tyrozyna jest aminokwasem, który organizm może wytworzyć sam jednak ilość ta może być niewystarczająca, ponieważ jest on jednym z głównych aminokwasów budujących organizm. Uzupełnić go można w łatwy sposób – znajduje się w mięsie głównie drobiu, rybach, indyku. Tyrozyna znajduje się w produktach mlecznych jak również w fasoli, migdałach, pestkach z dyni, awokado i sezamie.

  1. Arginina, L-alanina, seryna

Działają silnie nawilżająco na skórę, są jednym z głównych składników NMF – naturalnego czynnika nawilżającego. Wzmacniają barierę ochronną naskórka  i spełniają działanie antyoksydacyjne.  Dzięki czemu chronią skórę i jej przydatki przed wolnymi rodnikami.

  1. Kwas L-asparaginowy, kwas L- glutaminowy

Jedne z głównych składników budulcowych  keratyny twardej, posiadają kwasowy odczyn dzięki czemu skóra głowy jest odporna na rozwój różnych patogenów. Stosowane są w kosmetykach trychologicznych w celu  uzupełnia niedoborów tych aminokwasów w keratynie. Wzmacniają włosy i zapobiegają ich uszkodzeniu.

  1. Cysteina

Aminokwas którego kluczowym składnikiem jest siarka. Dzięki niemu powstają mostki siarczkowe we włóknach  keratynowych włosów i paznokci. Stosowana w celu zapobiegania utraty włosów, ich nadmiernemu wypadaniu  i osłabieniu. Pobudza wzrost włosów, wzmacnia i odbudowuje cebulki jak i łodygi zewnętrzne. Badania naukowe udowadniają, że niedobór cysteiny może być czynnikiem predysponującym do wypadania włosów.