Jak widocznie poprawić stan problematycznej skóry głowy i włosów – czyli pielęgnacja w gabinecie trychologicznym.

Problemy skóry głowy i włosów

Gabinety trychologiczne to wciąż dla wielu osób nieodkryty ląd, a sama trychologia jest w dalszym ciągu dość nową dziedziną z pogranicza dermatologii, medycyny estetycznej, kosmetologii, fizjoterapii i nowoczesnego fryzjerstwa, o której istnieniu przypadkowo zapytane osoby po prostu nie wiedzą.

Przypuśćmy zatem, że gdzieś, dzięki czemuś lub komuś uda nam się wreszcie natrafić na tą nieznaną do tej pory „pomocną dłoń” w zakresie pielęgnacji skóry głowy i włosów, co więcej doszło już nawet do pierwszej konfrontacji na linii klient –trycholog, jednak dalej towarzyszą nam niepewność i brak zaufania, ponieważ nie wiadomo jakich właściwie korzyści możemy spodziewać się po takim spotkaniu i przeprowadzeniu terapii skierowanej na dotyczący nas problem lub schorzenie.

Czy nasz cały wysiłek nie pójdzie na marne?

Z pewnością musimy wiedzieć, że całkowite i satysfakcjonujące powodzenie nierozerwalnie zależy poniekąd od trzech podstawowych rzeczy. Indywidualnego, wnikliwego podejścia trychologa do każdego z pojawiających się problemów, składu oraz jakości produktów, na których pracuje i które proponuje dany gabinet, a także odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji trychologicznej przeprowadzanej przez klientów w domu.

Podstawa doboru odpowiedniej kuracji – badanie mikrokamerą skóry głowy.

Dobry trycholog to osoba, która przed zaproponowaniem kuracji dokładnie oceni rodzaj skóry głowy i stan włosów za pomocą profesjonalnej mikrokamery trychologicznej. Badanie to przeprowadza się  w celu dobrania jak najbardziej odpowiednich preparatów trychologicznych, które pomogą załagodzić dane schorzenie i przyniosą ukojenie problematycznej skórze głowy. Era wybierania produktów pod wpływem ich przyjemnego zapachu lub ładnego opakowania powoli się kończy. W trychologii liczy się przede wszystkim działanie, na które składa się ilość i jakość substancji aktywnych zwartych w danym preparacie.

Pierwszy etap kuracji trychologicznej –maska głęboko oczyszczająca skórę głowy.

Kto miał okazję już widzieć ten z pewnością wie – kto dopiero wybiera się do trychologa może sobie wyobrazić (chociaż jest to dość trudne) wygląd mieszka włosowego. W większości przypadków dla klientów widok jest odrażający, ponieważ jak może w rzeczywistości, aż tak źle wyglądać coś o co rzekomo dbamy tak jak to było od zawsze powtarzane czyli myjemy włosy szamponem specjalnie dobranym do naszych potrzeb. Otóż jak się okazuje szampon to nie wszystko, ponieważ jest to produkt, który tylko powierzchownie umyje włosy, a coraz częściej zdarza się że mocno podrażni również delikatną skórę głowy.

Podstawowym etapem kuracji trychologicznej jest oczyszczanie skóry głowy. Odpowiednio dobrane maski peelingujące mają za zadanie oczyścić i otworzyć mieszki włosowe, usunąć zastój łoju i keratyny wraz z zanieczyszczeniami zewnętrznymi ze skóry głowy. Co ważne preparaty te nie mogą pozostawać na powierzchni ani podrażniać skóry – stąd bardzo dobrze sprawdzają się produkty tworzone na bazie koloidalnego srebra do skóry łojotokowej i koloidalnego złota do skóry wrażliwej i starzejącej się.

Kolejny krok to dobranie odpowiedniego szamponu.

Najlepiej jeśli produkt spełnia wszystkie wymagania dotyczące potrzeb danej skóry, i którego działanie jest udowodnione klinicznie. Składniki szamponu trychologicznego powinny być również wolne od niklu w celu zminimalizowania możliwości wystąpienia podrażnień u osób nie tolerujących tego metalu. A co w przypadku gdy mamy problem z wypadaniem włosów lub świądem, przewlekłym łupieżem czy łuszczycą? Wtedy do akcji wkraczają ampułki czyli prawdziwe bomby substancji aktywnych. O ile nie mamy zaburzonego procesu keratynizacji to kosmetyki te powinny mieć jak najbardziej płynną konsystencję i być nakładane na suchą skórę głowy, ponieważ w takiej formie najlepiej przenikają przez skórę i mieszki włosowe. W składzie ampułek powinny znajdować się substancje nawilżające, odżywcze, witaminy, minerały oraz wyciągi roślinne, które potęgują efekty kuracji. Najlepiej sprawdzają się produkty, które posiadają udowodnione działanie kliniczne i są produkowane w farmaceutycznych laboratoriach – wtedy ich jakość porównywana jest do jakości leków.

Na rynku można spotkać też specjalne linie produktów Anti Age, które działają na skórę głowy przeciw starzeniowo, po to by włosy zachowały jak najdłużej swój młodzieńczy wygląd i blask. Najlepiej sprawdzają się produkty, na których podstawie zostały przeprowadzone badania kliniczne, a proces ich powstawania rozpoczął się w laboratorium farmaceutycznym – wtedy ich jakość porównywana może być z jakością leków.

Oddanie się w ręce dobrego trychologa to najlepsza rzecz jaką możemy zrobić żeby poprawić stan problematycznej skóry głowy lub zniszczonych włosów. Nie wyszukujmy na ślepo kiepskiej jakości produktów, zadbajmy o to aby dzięki profesjonalnej pielęgnacji naszej skórze głowy i włosom niczego nigdy więcej nie brakowało.