Jakie wykształcenie ma Twój trycholog?

Wykształcenie, a zajmowanie się trychologią.

Temat który dziś poruszę będzie budził pewnie u wielu osób kontrowersje, jednak muszę to zrobić, ponieważ docierają do mnie różne informacje  i  opowieści  – najczęściej o nieskutecznych kuracjach, czy nie znających się na swojej profesji i nie kompetentnych  trychologach.

Odpowiadałam już na pytanie czym zajmuje się trychologia, pisałam też  o tym kto to jest trycholog . Teraz przyszedł czas na zadanie  kolejnego pytania.

Kto powinien być trychologiem?

Z racji tego, że nie ma jeszcze usystematyzowanego zawodu pod nazwą „trycholog” oraz rzadko gdzie można trafić na studia trychologiczne (w Warszawie są jedyne takie w Polsce studia podyplomowe, które oferuje Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia. Zgłosić się na nie może każdy bez względu na wykształcenie).

Zastanawiam  się  czy to dobrze, że  każdy może być, lub też czy każdy powinien być i nazywać się  trychologiem kończąc tylko jakiś lepszy lub gorszy, droższy lub tańszy internetowy lub darmowy kurs trychologiczny?

Patrząc jeszcze z innej strony,  czy każdy powinien się na taki kurs dostać nie zważając na to czym zajmował się do tej pory?  Dlaczego nigdzie nie ma wymagań dotyczących wykształcenia osób, które chcą z takiego kursu skorzystać?

Zawsze w każdym zawodzie wymagane jest doświadczenie – jak je zdobyć w dziedzinie, która dopiero raczkuje i jeżeli chodzi o rynek usługowy w Polce jest w kolebce?

Moim zdaniem by zostać trychologiem czyli osobą, która zajmuje się skórą głowy i włosami powinno się przede wszystkim posiadać  szerokie podstawy nabywane przez klika lat dotyczące skóry jej dokładnej budowy, funkcji i możliwości; chorób dermatologicznych, alergii, substancji aktywnych, składników produktów kosmetycznych  i wszelkich innych wiadomości pokazujących poziom wykształcenia kosmetycznego jak i medycznego.

Trychologia  to bardzo specjalistyczna, wąska i ciągle dość nowa dziedzina skoncentrowana  na zajmowaniu się obszarem owłosionej skóry głowy i włosami.

Moim zdaniem jeśli chodzi o zajmowanie się tą  dziedziną to wielkie pole do popisu mają tu kosmetolodzy, którzy ukończyli studia magisterskie na uniwersytetach medycznych lub kosmetolodzy, którzy mają inne wykształcenie medyczne. Tak przygotowana osoba ma bardzo mocne podstawy,  wie gdzie się doszkolić i jak wykorzystać zdobytą przez siebie wiedzę. Kosmetolog pracujący na dobrych produktach trychologicznych  będzie  kompetentny w tym co robi, bo posiada wiedzę zdobywaną przez klika lat na studiach mając zajęcia z różnych dziedzin medyczno, fizjoterapeutyczno, farmaceutycznych, które stale kręcą się wokół jednego wspólnego punktu – ludzkiej skóry.

Dla wielu osób szukających wysokich korzyści majątkowych może się wydawać, że trychologia to żyła złota   – no bo co w tym trudnego, pójść na kurs, otworzyć gabinet i sprzedawać kosmetyki – co z tego, że nie działają – ludzie powinni być do tego przyzwyczajeni przecież  i tak nic co jest dostępne w drogeriach czy aptekach bez recepty nie działa, a zatem co za różnica czy kupią coś u trychologa  czy w zwykłym sklepie. Niestety klienci bywają naiwni, ponieważ szukają złotego środka na ich często wieloletnie problemy i w końcu ulegają takiej trychologicznej pokusie – niestety  bez żadnego pokrycia.

Klienta można naciągnąć raz, ale jeśli nie będzie widział żadnego efektu podczas stosowania kuracji domowej albo potencjału w trychologu, który zajmuje się jego przypadkiem na pewno do takiego gabinetu nie wróci i go nie poleci.

W konsekwencji wychodzi z tego tylko to, że  klient zraża się do trychologii, ponieważ jest przekonany, że to tylko kolejny marketingowy bubel, który chce wyciągnąć od nas pieniądze.

Trychologia – łatwa i przyjemna dziedzina nauki…

Może się wielu osobom często wydawać, że trychologia to łatwy kawałek chleba – wprost przeciwnie, klienci trychologiczni to bardzo wymagające osoby często z bardzo skomplikowaną przeszłością pod względem chorobowym jak i życiowym. Taka osoba powinna móc zaufać swojemu trychologowi – powinna wiedzieć, że dany specjalista wie co robi, że  jest w stanie udowodnić działanie swoich zabiegów – że jednak korzystając z usług dobrego trychologa można spodziewać się założonych  efektów wynikających z  zaproponowanych zabiegów lub kuracji.

Moja wielka uwaga również do potencjalnych, przyszłych lub obecnych klientów trychologicznych – pytajcie jakie wykształcenie  ma trycholog, u którego jesteście na wizycie i czym się wcześniej zajmował. Nie dajcie się zbyć po pięciu minutach,  niech Wam wszystko wytłumaczy niech pokaże czarno na białym  co, po co i dlaczego – wtedy rozmowa też pokaże co dany trycholog ma do zaoferowania i ile jest prawdy w tym co mówi.